Olympic B707

CaptaiN_PetroSS

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
26/01/2010
Μηνύματα
10
Likes
0
Περιοχή
Αθήνα, Ελλάς
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλισπέρα σε όλους!

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχουν κάπου παρατημένα τα 707 που πετούσε η ολυμπιακή.
Έχω τρελό κόλλημα με αυτό το αεροσκάφος και θα ήθελα να τα δώ με τα μάτια μου μιάς και δεν μπόρεσα να πετάξω μαζί τους.

Πέτρος
 
Μπορείς να δεις το παρακάτω topic με την ιστορία των B 720.
viewtopic.php?f=15&t=5206
Όσο για τα 707 πουλήθηκαν όλα όταν τα απέσυρε η ΟΑ. Δύο πετάνε ακόμα (Βενεζουέλα και Ισπανία) ενώ υπάρχουν 1-2 κανιβαλισμένα στην Αμερική.
Δες και εδώ: https://www.airliners.gr/el/registration ... d=7&typ=41 πατώντας στο "Αναλυτικά" για το καθένα.
 
Κρίμα!
Νομίζω πως είχα προλάβει το 707 στην κιφησίας, πολύ μικρός βέβαια!
Είναι θλιβερό να βλέπεις φωτογραφίες των αεροσκαφών όταν ακόμα πετούσαν, και μετά να τα βλέπεις διαλυμένα!
Ευχαριστώ GP :)
 
Διαμαντάκι όντως αλλά...
Στο 3:48 απόκαλει τα αεροπλάνα ''υπερηχητικα''...οπότε μάλλον για μαργαριτάρι πάει...
Στο 5:13 είναι ο γνωστός γκαντέμης ή μου φαίνεται;;;
 
CaptaiN_PetroSS":y76ddcwn said:
Κρίμα!
Νομίζω πως είχα προλάβει το 707 στην κιφησίας, πολύ μικρός βέβαια!
Είναι θλιβερό να βλέπεις φωτογραφίες των αεροσκαφών όταν ακόμα πετούσαν, και μετά να τα βλέπεις διαλυμένα!
Ευχαριστώ GP :)
΄

εγώ πάντως τα πρόλαβα και στη Τεχνική Βάση της ΟΑ και στη Κηφισίας. Πανέμορφο αεροπλάνο, πολύ χαμηλό....good old school bird!

προσωπικά δεν έχω πετάξει με 707 απ' ότι θυμάμαι τουλάχιστον αλλά είχα τη τύχη να πετάξω με DC-8...!!

Δυστυχώς το 707 φωτογράφισα μόνο στη Λ.Κηφισίας δίπλα στα "Αηδονάκια" και αφού είχε κλείσει το εστιατόριο που λειτουργούσε μέσα του...>

http://hellasga.com/gallery/v/nikolopoulos/?g2_page=3
 
Έχω την εντύπωση ότι το αεροπλάνο - εστιατόριο δίπλα στα "Αηδονάκια" ήταν Β720 και όχι Β707.
 
Και εγώ αν και δεν το είχα δει καν, είχα ακούσει ότι ήταν Β720. Τα Β720 ήταν ακριβώς ίδια με τα Β707 αλλά κοντύτερα και αποσύρθηκαν πολύ γρήγορα. Κάποιο από αυτά ήταν και το εστιατόριο.
 
για να είμαστε ακριβείς ήταν όντως 707-020 ή 720-051Β
 
Top