Islander Ολυμπιακής

  • Thread starter SST
  • Ημερομηνία δημιουργίας

SST

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
26/10/2005
Μηνύματα
75
Likes
11
Γνωρίζετε τι δρομολόγια έκαναν τα islander της ΟΑ, δεδομένης της πολυ μικρής χωρητικότητάς τους?
Βλέπω στη λίστα αρκετά να έχουν περάσει απο την εταιρία τις δεκαετίες 70 και 80.
 
Ό,τι κάνουν σήμερα τα Dash 8-100 και προηγουμένως τα Dornier 228. Τα Dornier πρακτικά αντικατέστησαν τα Islander.
 
Σίγουρα πετούσαν για Κύθηρα καθώς είχα πρωτοταξιδέψει ως μωρό (φυσικά δεν το θυμάμαι) αλλά κάπου έχω φωτογραφίες
 
Επίσης πετούσαν και προς Πόρτο Χέλι.
 
Πετούσαν στα αεροδρόμια που δεν μπορούσαν να προσγειωθούν τα YS11 (ή τα Skyvan αργότερα). Άλλοτε λειτουργούσαν και επικουρικά προς τα Skyvan.

KIT, MLO, JMK, PKH και LRA είναι κάποιοι προορισμοί τους από παλιά timetables.
 
Πλήρωμα στα BN 2

Σχετικά με την εκμετάλλευση των ΒΝ 2 από την Ολυμπιακή:

1. Με τι πλήρωμα πετούσαν; Έναν ή δύο χειριστές;

Να υποθέσω ότι δεν υπήρχε αεροσυνοδός (και κατά συνέπεια ούτε και αναψυκτικά ή/και σνακ) καθώς ο θάλαμος επιβατών (αν μπορεί σ' αυτήν την περίπτωση να ονομασθεί έτσι) ήταν μικροσκοπικός;


2. Επίσης υποθέτω ότι τα ΒΝ 2 (όπως και τα Do 228 αργότερα) έφεραν εξοπλισμό IFR, πετούσαν όμως κατά κανόνα VFR και μόνον κατά τη διάρκεια της ημέρας. Σωστά;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Αν κρίνουμε από την Καραϊβική, τότε ναι μπορεί να πετάξει μόνο με τον κυβερνήτη. Έτσι λειτουργούν εκεί, τα αερο-ταξι. Αλλά κρίνουμε, δεν είναι σίγουρο, τα islanders ήταν άλλες εποχές, μακρινές για εμένα.
 
Οτι τα ΒΝ 2 μπορούν να πετάξουν και με ένα μόνο χειριστή, είναι γνωστό. Γι' αυτό και ρωτάω, τι γινόταν στην Ολυμπιακή, καθώς πολλές εταιρίες, που πετούν αεροσκάφη ικανά μονομελούς πληρώματος, γιά λόγους ασφαλείας (και του σχετικού με αυτήν κύρους) προτιμούν να εκτελούν επιβατικές πτήσεις πάντα με διμελές πλήρωμα. (Νομίζω μάλιστα, ότι κάπου είχα διαβάσει, πως η νομοθεσία απαιτεί τουλάχιστον διμελές πλήρωμα χειριστών για τακτικές επιβατικές πτήσεις. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος...)

Αν υπάρχει κάποιος που ξέρει, παρακαλώ ας μας απαντήσει.
 
Top