EgyptAir (MS/MSR) στην Ελλάδα

AirNamibia βιαζεσαι !

Προσωπικα εγω αδιαφορω για αυτες τις πτησεις αφου εχουμε εταιριες με απευθειας πτηση απο Αθηνα.
Πιο πολυ με ενδιαφερει οτι δινει την δυνατοτητα σε οσους πεταξουν μεσω Καιρου δωρεαν και σε αλλους προορισμους :
σε όσους παραμείνουν από έξι έως δέκα ώρες στο Κάιρο, τη δυνατότητα δωρεάν ημερήσιας χρήσης δωματίου σε ξενοδοχείο πέντε αστέρων ή δωρεάν ξενάγηση στο Κάιρο, τον Νείλο και τις Πυραμίδες (στην περίπτωση που η επίσκεψη πραγματοποιηθεί εκτός ωραρίου λειτουργίας, παρέχεται δωρεάν γεύμα με θέα τον χώρο των Πυραμίδων)
Για το γευμα δεν με ενδιαφερει αφου δεν ειναι ακριβο.



Στο κατω κατω μπορει λεω εγω αν καποιος θελει να ταξιδεψει και για εκεινει την ημερα το πιο φθηνο εισητηριο να το εχει η EgyptAir.Ποιος ειναι ο λογος να μην το αγορασω αφου εχω και δωρεαν αποσκευες ;
Και ειναι μια καλη ευκαιρια να δω το Καιρο.
Τωρα δεν μπορω να τους καταλαβω γιατι εχουν τοσο υψηλες τιμες στα εισιτηρια .Αφου γνωριζουν οτι κανεις δεν θα τα αγορασει.Το βασικοτερο ειναι οι τιμες .
Σε ολα τα αλλα συμφωνω μαζι σου.
 
3 Μαρτίου 2020 η πτήση MS747 CAI-ATH θα αρχίσει να γίνεται με Α320neo (Tρίτη & Τετάρτη). :!:

Η διαρρύθμιση είναι 10 business (2x2) :great: + 135 economy (3x3).
 
όσοι την περιφέρετε πάντως στο μυαλό σας σαν δυνητική επιλογή, με ή χωρίς neo, τσεκάρετε πρώτα όλες τις υπόλοιπες επιλογές. :4:
 
Τόσο χάλια είναι η MS?

Δεν έχω ξανα πετάξει μαζί τους και σκέφτομαι να κλείσω για DXB, αλλα δεν βρίσκω το booking class για να δω αν δικαίουμαι μίλια στην M+B... Μιλάω για το "Best Offer" fare. Εντύπωση μου κάνει βέβαια ότι παρ όλα αυτα συμπεριλαμβάνει ο ναυλός 2*23kg.
Ξέρει κανείς που θα βρω το booking class πριν το κλείσω; Στα iternity details γράφει Στο cabin: "Economy Restricted".
(Αν είναι offtopic να μεταφερθεί)

Thx in advance & Happy landings!
 
Η ιστοσελίδα της εταιρείας δίνει για ναύλους οικονομικής:
(εάν πατήσεις επάνω στα τετράγωνα, σου εξηγεί τι παρέχει κάθε ναύλος)
Best Offer δίνει 25-50% miles international flights
Good Deal 100% miles international flights
Fully Flex 150% miles international flights
Platinum 200-300% miles international flights
Εκτός των 2 βαλιτσών σου παρέχει επιλογή γεύματος χωρίς χρέωση (υπενθύμιση η MS είναι dry-airline ΔΕΝ προσφέρει αλκοόλ).
Στα φτηνά εισιτήρια ΔΕΝ προσφέρει επιλογή θέσεων, πρέπει να πληρώσεις €31.56 για X-length, €22.62 για exit-row, €13.57 για regular θέσεις.
Στατιστικώς η πτήση από/προς ΑΤΗ έχει καλό ποσοστό ακριβείας αναχωρήσεων.
Αρνητικά θα σας αναφέρω, τον άλλο μήνα.
Πριν πολλά χρόνια που πέταξα μαζί τους ήταν ότι η καμπίνα ΔΕΝ ήταν και η καθαρότατη (αλλά πολύ καλό διάκενο θέσεων, & πολύ καλό φαγητό όχι μακαρόνια με ντοματόζουμο) και οι έλεγχοι στο αεροδρόμιο του CAI σχολαστικότατοι με σωματικό έλεγχο και πολύ αναμονή διαδικασίας. Το καλό τώρα είναι ότι στην είσοδο στην χώρα μπορείς να βγάλεις e-visa οπότε γλυτώνεις τις ουρές στο αεροδρόμιο.
Εάν έχεις σκοπό να κάνεις <city tour> προσοχή στο κυκλοφοριακό πρόβλημα χρειάζεσαι τουλάχιστον 1 ½ ώρα για να φτάσεις στην πόλη.
 
Στην κατηγορια best offer μην περιμενεις μιλια στην Aegean. Οσες φορες την πηρα, δεν πηρα ουτε μισο μιλι. Κατα τα αλλα αν εισαι τυχερος θα πεταξεις με το 737-800 που ειναι σε καλη κατασταση. Αλλιως οτι κατσει και τους περισσευει.
 
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο και τις γρήγορες απαντήσεις σας!

Τελικά έκλεισα με MS και θα πετάξω την άλλη δευτέρα με 5 ώρες διαμονή.. equip: 738 και 333 Στο σκέλος CAI-DXB-CAI

Όσον αφορά τα μίλια, πράγματι δεν αναγνωρίζει η Α3 τα booking classes: V, L, G, S, W, T, U, N, R, O, I, X, E
Ωστόσο έδωσα την Miles&More κάρτα καθώς εκεί δικαιούμαι μίλια και στο S (Economy Restricted) Σύμφωνα με το "wheretocredit"
 
Το ότι γράφει 738 γιά το σκέλος ATH-CAI δεν σημαίνει ότι και θα είναι. Πριν έναν μήνα εγώ πέταξα με Α320 αν και το πρόγραμμα το είχε γιά 738. Αστο, ότι κάτσει σου λέω. Επίσης τα πληρώματα καμπίνας από 50 και πάνω σχεδόν όλοι τους. Και ψιλοαδιάφοροι στο σέρβις.
 
Alpha_xray103":1dzylpou said:
....MS και θα πετάξω την άλλη δευτέρα με 5 ώρες διαμονή.. equip: 738 και 333 Στο σκέλος CAI-DXB-CAI
..
Κρίμα που δεν πετάς με την MS912 στις 09:45 με Β789 το σκέλος του DXB.
 
Από 1 Ιουνίου η
MS749/750 θα γίνεται με Α220 ενώ παραμένει η
MS747/748 με Β737-800.
 
Top