Iberia στην Ελλάδα

SARIDAKIS VASILIS

First-Class-Member
Εγγραφή
29/04/2004
Μηνύματα
822
Likes
0
Περιοχή
Thessaloniki-Drama
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGKV
YAHOO
vasilisminoan7@yahoo.com
Iberia: Νέα πτήση από Αθήνα για Μαδρίτη


Την πτήση 3885 εγκαινιάζει στις 9 Ιανουαρίου 2006 η Iberia, που θα συνδέει απευθείας την Αθήνα και τη Μαδρίτη κάθε Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη και Σάββατο, με αεροσκάφη Airbus Α320 και Α321.

Η πτήση 3885 προστίθεται στα δύο καθημερινά δρομολόγια της εταιρείας που ήδη συνδέουν την Αθήνα με τη Μαδρίτη και τη Βαρκελώνη.

Με τα νέα δρομολόγια, οι επιβάτες της Iberia διευκολύνονται στις ανταποκρίσεις τους προς 34 ισπανικούς, 21 αμερικανικούς και 8 αφρικανικούς προορισμούς, επωφελούμενοι από τα πλεονεκτήματα που προσφέρει το διευρυμένο δίκτυο της εταιρείας.

Για τη νέα πτήση της Iberia, o Γενικός Διευθυντής του Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών κ. Αλφρεντ βαν ντερ Μέερ, δήλωσε: «Με ιδιαίτερη χαρά καλωσορίζουμε στο "Ελευθέριος Βενιζέλος" τη νέα πτήση της Iberia, εταιρείας με κυρίαρχη παρουσία τόσο στην Ισπανία όσο και στη Λατινική Αμερική. Τα πέντε επιπλέον δρομολόγια προς την ισπανική πρωτεύουσα αντανακλούν τη δυναμική της ισπανικής αγοράς, μιας εκ των ταχύτερα αναπτυσσόμενων σε ευρωπαϊκό επίπεδο για το αεροδρόμιό μας».


Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE
 
IB 3885 ATH 1825 - 2105 MAD, 1234-6-, A320
IB 3884 MAD 1135 - 1605 ATH, 1234-6-, A320

Σχεδόν 2,5 ώρες για ένα turnaround;;; :shock:
 
Kapies ptiseis gia Buenos Aeres , Rio ,Sao Paolo anaxoroun giro stis 23.30--01.45 opote mallon kanei megalo turnaround gia kalitero connection gia autes tis ptiseis....(???)
 
Re: Iberia στην Αθήνα

Eπειδή σκεφτομαι να χτυπήσω μια Μαδριτη το Φλεβάρη και η πρώτη μου σκεψη ήταν η ΙΒ λόγω βολικών ωραρίων,να την προτιμήσω ή είναι ένα χάλι σαν την Αλιχάλια;Έχει ταξιδέψει κανείς short-haul να μου πει τι παιζει; έχω ακούσει πολλά άσχημα..οι άλλες λύσεις που έχω είναι η ΑΖ μέσω Ρώμης (βλέπω τις βαλίτσες να πηγαίνουν Αμπου Ντάμπι..) και η Α3 με την οποία όμως πρέπει να αναχωρήσω στις 645 από SKG για να προλάβω την ανταπόκριση..τι με συμβουλεύετε σοφοί μου συμφορουμίτες;
 
Re: Iberia στην Αθήνα

Είχα πετάξει πέρσι με ΙΒ για Μαδρίτη. Γενικά, έμεινα ευχαριστημένος. Είναι καλό που η Αθήνα παραμένει ακόμη προορισμός που έχει ζεστό φαγάκι. Κατά τα άλλα μην περιμένεις κάτι ιδιαίτερο. Εφόσον όμως σε βολεύουν οι ώρες (και η τιμή είναι σχετικά προσιτή), δεν υπάρχει λόγος να μην την προτιμήσεις.

Μην ξεχνας πως η σίγουρη λύση για Μαδρίτη είναι πάντα μία.
 
Re: Iberia στην Αθήνα

Η εταιρια ειναι ενα ανεκδοτο. Ειχα την ατυχια να πεταξω μαζι τους πριν απο λιγες μερες και με φεραν σε θεση που ημουν ετοιμος να κλαψω. Πιστευα πως ηταν αδυνατο για καποια εταιρια να ειναι χειροτερη της Απλυταλια αλλα παρ'ολα αυτα η Ιμπερια με διεψευσε... Ιδικα τα ατομα στο εδαφος ειναι χειροτερα ελληνικης δημοσιας υπηρεσιας...
 
Re: Iberia στην Αθήνα

Μπορεί να μου πει κάποιος τα αρνητικά και τα θετικά της εταιρείας από άποψη εξυπηρέτησης;Θέλω να ταξιδέψω με αυτή στη Μαδρίτη.
 
Re: Iberia στην Αθήνα

οσον αφορα ενα μεμονωμενο ταξιδι στη Μαδριτη η Iberia για μενα ειναι η καλυτερη επιλογη, αν βρεις το ναυλο που θες. οσες φορες εχω ταξιδεψει ειναι στην ωρα της, εχει τις καλυτερες ωρες αναχωρησεων (2 πτησεις ημερησιως) με αποτελεσμα να μη χανεις τη μερα σου και το φαγητο ειναι απο τα καλυτερα που μπορεις να πετυχεις σε ευρωπαικο προορισμο πλεον (συνηθως κοτοπουλο με ρυζι ζεστο, σαλατα, γλυκο, κουτακι αναψυκτικο 250ml, καφε κλπ). στις πτησεις προσφερουν ισπανικες αλλα και ελληνικες εφημεριδες. απο εκει και περα τα καθισματα ειναι λιγακι αβολα και τα αγγλικα τους ειναι σχετικα ανυπαρκτα. αυτα.
 
Re: Iberia στην Αθήνα

Ευχαριστώ για την απάντηση
Σχεδιάζω τον Σεπτέμβριο να βρεθώ στην Ισπανία για 5 ή 7 ημέρες,και η Iberia έχει το πλεονέκτημα των 2 πτήσεων την ημέρα.Για το φαγητό να πω την αλήθεια δεν έχω πρόβλημα,η πτήση είναι σχετικά μικρής διάρκειας.Όσον αφορά τα Αγγλικά τους,ούτε αυτό με ενδιαφέρει διότι μιλάω αρκετά καλά Ισπανικά,άλλωστε δεν έχω σκοπό πιάσω κουβέντα (εκτός αν είναι καμιά "καλή" αεροσυνοδός!!!)
Τώρα βρίσκω εισιτήριο με 191€ που θεωρώ ότι είναι εξαιρετική τιμή,με αναχώρηση με την πρωινή πτήση από Αθήνα και επιστροφή με την βραδινή.H A3 το έχει στα 220€...

Ο χώρος για τα πόδια στα καθίσματα της iberia είναι αρκετός;
 
Top