Alitalia στην Ελλάδα

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας

OA701

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
27/04/2009
Μηνύματα
4.079
Likes
104
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
---
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
KTTS
Πολλοί θα "ενθουσιαστούν" με το άνοιγμα του thread αυτού (και όχι άδικα αν κρίνω απο αυτά που έχω διαβάσει) αλλά ο μόνος λόγος που το ανοίγω είναι αυτό που ψάρεψα στην ελληνική version του site, με ημ/νία δημιοσίευσης 3/7/09 και κάνω quote
The new Alitalia in Greece

With 10 daily direct flights from Greece to Rome, Milan and Naples, comfortable connections to further 22 Italian destinations and 47 European and worldwide cities, the new Alitalia presents itself to the Greek market with a new commercial structure, headed by Maurizio Dello Monaco, the new Athens based Country Manager for Greece, Cyprus, Malta, Serbia and Albania.

Customers' needs and quality of service are the focal points of Alitalia's development strategy. The Company's commitment is to provide excellent ground and onboard services so that every travel experience has that distinctive touch of Italian style.
Alitalia also stand out on the international scenario for the major renewal of the fleet, which will be completed by 2013, with the acquisition of a total of 90 A320 Airbus and 14 A330 Airbus.

Στο ιταλικό που κοίταξα όσο μπορούσα, καθώς δεν τα κατέχω τα ιταλικά, δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Έχει αναφερθεί εδώ κάτι και μου διαφεύγει? Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο? :hello?:
:arrow: http://www.alitalia.com/GR_EL/footer/news/newsdetail.aspx?componentURI=tcm:34-34205
 
Νομίζω ότι πρόκειται εν μέρη για κληρονομιά παραγγελίας από την Air One.
 
Πάντως στην Airbus δεν βρίσκω κάτι ούτε στην Αλι ούτε στην Αιρ1.
:arrow: http://www.airbus.com/en/corporate/orders_and_deliveries/

Ίσως έχει γίνει η παραγγελία απο καμμία θυγατρική ή holding και τέτοια παράξενα, ίσως και να το κρατάνε ανώνυμο ακόμα... Πάντως μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ :shock: επένδυση που θα αλλάξει :?: :twisted: :?: την εικόνα της Αλι.
 
Τα CR9 φεύγουν και τα Α-320 έρχονται,στο SKG-FCO..Φέτος το καλοκαίρι χάνουμε μια πτήση,την απογευματινή που υπήρχε περσι και ήταν άκρως βολική τόσο στην αναχώρηση το απογευμα όσο και στην επιστροφή..Δεν ξέρω αν τα Α-320,θαναι της καινούριας φουρνιάς πουχουν seat-back screen..
 
Δεν ξέρω spotterakis αν η Alitalia ακα Air One στις πτήσεις από Ρώμη FCO βιάζεται να αυξήσει την χωρητικότητα, είτε ήταν κάτι προσωρινό λόγω των ακυρώσεων εξαιτίας των καιρικών συνθηκών στην Ευρώπη και των καθυστερήσεων... αλλά η σημερινή απογευματινή από Ρώμη στη Θεσσαλονίκη ήταν με ένα Airbus 320! :great:
 
και συνεχίζει έτσι για τις υπόλοιπες ημέρες με όλες τις πτήσεις να έχουν γίνει A320! Γνωρίζει κάποιος τί γίνεται? :shock:
 
Είναι λόγο των ημερών με τις υψηλές πληρότητες και για τα γκρουπάκια για Ιταλία.
μετά επανέρχεται το crj9.

Για τη θερινή σεζόν όντωσ βάζουν το Α320 αλλά και να έχει seat back screen δουλευουν? Εχω την εντύπωση ότι στα αεροσκάφη της air one δε δουλευουν.
επίσης νομίχω ότι τα σαββατοκύριακα θα έχει και τρίτη πτήση απογευματινή, νομίζω...όμως
 
Πρόσφατα γράφτηκα στο πρόγραμμα millemiglia..δυστυχώς το θυμήθηκα λίγο αργά,θέλω να πω αφού ήδη ειχα πραγματοποιήσει ταξίδι με την ΑΖ (ξέχασα να το γραψω στο φόρουμ γιατί έτρεχα σαν τρελός κείνες τις μέρες-SKG-FCO-MAD rtn). Πήρα τηλ.κάτω στην αθήνα στα γραφεία της ΑΖ και ρώτησα αν μπορώ να στείλω φωτοτυπία τα boarding pass του πολύ προσφατου ταξιδιού μου(μαζί με τον αριθμό του εισιτηριου μου) με την εταιρεία ώστε να πιστωθούν τα μίλια και μουπε..όχι!έπρεπε λέει ναχα βγάλει την κάρτα από πριν..Μα αμα είχα βγάλει την καρτα δε θα χρειαζόταν να μπω σε αyτο τον κόπο γιατί θα την είχα δειξει στο αεροδρόμιο..Στην Α3 θυμάμαι είχα βγάλει την κάρτα και τους έστειλα μετά ότι ταξίδια ειχα πραγματοποιήσει μεχρι και 3 μήνες πριν την έκδοση της κάρτας..Ξέρετε αν ισχύει αυτό που μουπαν στο τηλ ή πρεπει να παρω Ιταλία μπας και βγάλω άκρη?
 
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει, αλλά ας κάνω μια προσπάθεια:

Είμαι στο πρόγραμμα εδώ και καιρό.
Σε πρόσφατο μου ταξίδι δεν είχα την κάρτα μαζί όταν έκανα την κράτηση και όταν ταξίδεψα, οπότε τα πρόσθεσα μετά. Αν κάνεις login, υπάρχει στην ιστοσελίδα του προγράμματος (μέσα σε αυτή της Alitalia) επιλογή να προσθέσεις μίλια από πρόσφατο ταξίδι που πραγματοποιήθηκε ήδη, με τον αριθμό του ηλεκτρονικού εισιτηρίου. Φαντάζομαι πως αν υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα να προστεθούν τα μίλια, θα μπορέσεις να το κάνεις έτσι. Αν όχι, μάλλον δε γίνεται.
 
Η γκρούπα Alitalia/Air One μυρίστηκε χρήμα και επεκτείνεται :

:arrow: Εποχικά MXP-HER, MXP-RHO τη θερινή σεζόν (01JUL-18SEP):
Code:
MXP-HER AP642 0710-1100 1-3-5-7 A-320
HER-MXP AP643 1140-1335 1-3-5-7 A-320

MXP-RHO AP644 0645-1050 -2-4-6- A-320
RHO-MXP AP645 1130-1335 -2-4-6- A-320

:arrow: Με το πέρας της θερινής σεζόν, το αεροσκάφος φαίνεται πως θα ανατεθεί στη γραμμή MXP-ATH (αυτό που έδωσε απλόχερα η ΟΑ στην Α3 (και στην EZY)). Έτσι, από 19SEP :
Code:
MXP-ATH AP640 0740-1110 A-320
ATH-MXP AP641 1150-1325 A-320

:arrow: Επίσης, από 08JUL-11SEP σύνδεση Αθήνας-Πίζας(!) :
Code:
PSA-ATH AP964 1110-1425 1-3-5-7 A-320 
ATH-PSA AP965 1505-1620 1-3-5-7 A-320

:arrow: Τέλος, το ATH-FCO από 27/3 θα είναι 4xdaily με Α-321
 
Top