China southern στην Ελλάδα στο μέλλον;

MerNion

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
20/08/2006
Μηνύματα
2.839
Likes
147
Περιοχή
Αθήνα
Website
athensairport.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Από ένα δελτίο τύπου από το γραφείο του αντιπροέδρου της κυβέρνησης κρατάω αυτό:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ- ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ- ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

Αθήνα, 5 Νοεμβρίου 2011
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

...

Την Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2011 πραγματοποιήθηκε συνάντηση στα γραφεία της αεροπορικής εταιρείας China Southern μεταξύ του Αντιπροέδρου της Ελληνικής Κυβέρνησης και του Προέδρου της εταιρείας. Η κινεζική εταιρεία έχει υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης και δραστηριοποιείται στις νότιες διαδρομές της Νοτιοανατολικής Ασίας. Έντονο ήταν το ενδιαφέρον για σύνδεση της Ελλάδας με την νότια Κίνα, που θα ελαχιστοποιήσει τους χρόνους του ταξιδιού και θα ενισχύσει την τουριστική και εμπορική διακίνηση μεταξύ των δύο χωρών. των δύο χωρών.

Λέτε;; Εδώ εταιρίες αποσύρονται από την Ελληνική αγορά οι Κινέζοι θα έρθουν;
 
Αν έρθουν, δε πρόκειται να έρθουν για τουριστικούς λόγους. Η σύνδεση με την Κίνα αν γίνει έχει να κάνει με ολοένα και περισσότερα αναγκαία business trips Ελλήνων και Κινέζων. Κατά την ταπεινή μου άποψη. Ο τουρισμός θα ήταν σχετικά μονόδρομος, μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι οι Κινέζοι θα έρθουν για τουρισμό στη χώρα μας - δε συζητάω καν για ελληνικά νησιά κλπ, αυτά είναι τελείως έξω από την κουλτούρα τους.
 
Αν ήξερες πόσους Κινέζους έχει φέρει στα νησιά ο aakunz... :mrgreen:
 
Κοίτα αν έχεις στο μυαλό σου νησιά τύπου Μύκονο και Σαντορίνη, σίγουρα σαν τρόπος ζωής και διασκέδασης δεν ενδιαφέρουν τους Κινέζους.
Αυτοί ψοφάνε για πολιτισμό, κουλτoύρα και ιστορία, δώστους Ακροπολη, Διον και Βεργίνα και πάρτους την ψυχή
 
Αν δεν κάνω λάθος γίνονται ομαδικοί γάμοι στο ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης με Κινέζους...εκτός και αν είναι Ιάπωνες :D
 
Λόγω της δουλειάς μου (ρεσεψιόν)λ, μπορώ να σας πω ότι υπάρχουν αρκετοί Κινέζοι που ταξιδεύουν στην χώρα μας. Επίσης αρκετοί Κορεάτες. Αυτή η τουριστική περιόδος πήγε αρκετά καλύτερα από τις προηγούμενες. Αρκετοί Κινέζοι δίχνουν μεγάλο ενδιαφέρον για την Σαντορίνη. Το θέμα είναι οτι οι περισσότεροι δεν είναι "λεφτάδες" και γενικά δεν έχουν ακόμα τουριστική παιδεία. Γενικά δεν ξοδεύουν λεφτά σε αγορές ( με εξαίρεση στα ρούχα και κοσμήματα ( βλέπε folli follie ). Οι περισσότεροι ψωνίζουν φαγητό από σούπερ μάρκετ ή ψάχνουν κινέζικα εστιατόρια ή στην χειρότερη περίπτωση να κουβαλάνε φαγητό από την χώρα τους. Βέβαια είναι μια τεράστια αγορά και σίγουρα θα πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες συνεργασίες. Όσο για το "ψοφάνε" για Ακρόπολη, Βεργίνα κτλ...καμία σχέση. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι εστί Παρθενώνας. Απλά για τους περισσότερους είναι -ίσως- η πρώτη φορά που ταξιδέουν εκτός της χώρας τους και τους φαίνονται διαφορετικά. Για αρχαία οι μόνοι που ψοφάνε και γνωρίζουν περισσότερα και από εμάς είναι οι Γερμανοί.
 
ale3":26eofd53 said:
...στην χειρότερη περίπτωση να κουβαλάνε φαγητό από την χώρα τους...
Ο Χριστός και η Μάνα του.
Δεν ξέρω ποιο είναι το "Εθνικό Φαγητό" της Κίνας, αλλά φαντάζομαι αντίστοιχα Έλληνες να κατεβαίνουν στο Πεκίνο με ταπεράκια με φασολάδα για αντίποινα και λιώνω :twisted: :twisted: :twisted:
 
vassdel":3b0d3o01 said:
ale3":3b0d3o01 said:
...στην χειρότερη περίπτωση να κουβαλάνε φαγητό από την χώρα τους...
Δεν ξέρω ποιο είναι το "Εθνικό Φαγητό" της Κίνας,

Ρύζι.
Τους θυμάμαι όταν σπούδαζα Αγγλία που κουβαλούσαν τους βραστήρες από Κίνα.Όπως εμείς με το ελαιόλαδο :twisted: Για τα υπόλοιπα, όλα γίνονται με το μάρκετινγκ. Ας βάλουν 1000 γιγαντοαφίσες που θα τις δουν 100 εκ. Κινέζοι και μετά θα θέλουν να μάθουν τι είναι ο Παρθενώνας. Εδώ σε 5 χρόνια οι Ασιάτες έγιναν εξπέρ της Premier League που πριν δεν ήξεραν τι είναι το κόρνερ.
 
Αν υπάρξουν Κινέζοι τουρίστες, συμφωνώ πως οι προορισμοί θα είναι τόποι με ιστορία κουλτούρα κλπ. Από νησιά καμιά Ρόδο άντε και καμιά Σαντορίνη. Αλλά και πάλι, οι Κινέζοι που θα έρθουν θα έχουν τσεκάρει στην to do list μέρη όπως Παρίσι, Λονδίνο, Πράγα κλπ. Δε ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος, και να έχουμε αθρόες ελεύσεις. Θα ρωτήσω τον υπερπράκτωρ να μου στείλει τα πρακτικά :)
 
Top