Αρκεί η ταυτότητα για ταξίδια εντός Schengen;;;

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Akis

Administrator
Staff member
Εγγραφή
22/11/2002
Μηνύματα
5.138
Likes
391
Περιοχή
Dortmund
Website
www.airliners.gr
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDLW
Πιστεύω ο τίτλος τα λέει όλα.

Αρκεί η αστυνομική μου ταυτότητα για ταξίδια εντός Schengen ή είναι απαραίτητο και το Διαβατήριο. Δε μιλάω για έλεγχο στην Ελλάδα, αλλά για control στο εξωτερικό. Θέλουν αναγκαστικά και passport???

thanks in advance ;)
 
Βασικά αυτό που ξέρω είναι για τους Έλληνες απαιτείται το διαβατήριο μιας και οι ταυτότητες μας δεν έχουν ακόμα την απαιτούμενη μορφή για να χρησιμοποιούνται και ως διαβατήρια.

Στη Γερμανία πάλι π.χ., τα ξαδέρφια μου χρησιμοποιούν ως διαβατήρια (εντός Schengen) τις ταυτότητες τους που όμως δεν έχουν καμία σχέση (ως μορφή) με τις ελληνικές ταυτότητες.
 
xristos":x3tff38e said:
Στη Γερμανία πάλι π.χ., τα ξαδέρφια μου χρησιμοποιούν ως διαβατήρια (εντός Schengen) τις ταυτότητες τους που όμως δεν έχουν καμία σχέση (ως μορφή) με τις ελληνικές ταυτότητες.

Μιλάς για γερμανικές ταυτότητες ή για ελληνικές :?: Γιατί οι Γερμανοί για παράδειγμα μπορούν να ταξιδέψουν μόνο με την ταυτότητά τους :!:
 
Τα ξαδέρφια μου έχουν γερμανικές ταυτότητες. Και ταξιδεύουν με αυτές...

(Βέβαια αν θελήσουν π.χ. να πάνε στις Η.Π.Α. ή στην Αυστραλία θα πρέπει μάλλον να βγάλουν διαβατήριο...)

Phantom Phixer":2ye1qidd said:
Ellhnikes taytothtes? Oi palies oute gia asteio! Oi nees (oi aforismenes) pou tha ta exoun se latinikous xarakthres mallon nai otan me to kalo. Mexri tote passport.

Kostas

Όχι... Εγώ έχω καινούργια αλλά και πάλι αν δεις δεν διαφέρει πολύ απ' τη παλιά στο σχήμα και τη μορφή. Το μόνο που έβγαλαν ήταν κάποια παραπανίσια στοιχεία. Δεν μπορώ πάντως να ταξιδέψω με αυτή.
 
Aki

i elliniki taftotita einai yperarketi gia endos Schengen opos epeiseis kai gia tis 15 xores tis EU alla oxi gia tis 10 nees xores pou molis endaxthikan.

Taksidepsa me tafotita MONO apo Londino pros diafores katefthinseis endos kai ektos Schengen alla panda endos EU olo to 2003.

Symfona me to Europaiko dikaio, kai oi 15 xores tis EU anagnorizoun tin Elliniki taftotita os episimo taksidiotiko documendo eite boroun na to diavasoun eite oxi! Kai min afiseis kanenan na sou pei tipota diaforetiko. M'exoun fovithei sto LHR oi elengtes giati mia fora tolmisan na me stamatisoun kai na mou tin poun mexri pou ksesikosa to kosmo gia to oti tha tous kano minisi giati den gnorizoun tin nomothesia tous sosta.

Gia tis kainourgies xores tis EU i taftotita den isxyei akoma.
 
Οκ LondonAki την επόμενη φορά θα δοκιμάσω πλέον να ταξιδέψω με την ταυτότητα... Αν και το διαβατήριο μου αρέσει περισσότερο..! :D :D
 
Thanks συνονόματε. Με βοήθησες πολύ :D

Το πρόβλημα σε μένα είναι, ότι πρέπει για καινούργιο Διαβατήριο να πάω στο Προξενείο. Είναι 150 χλμ. με το αμάξι συν (περ.) 54 € για την έκδοση. Και αυτοί είναι και λίγο :5: και μπορούν να σου πουν "Ελάτε σε μία βδομάδα να το πάρετε". Ακόμη 150 χλμ.

Και την βαριέμαι την όλη διαδικασία... :?
 
Eidika apo Germania gia Ellada den tha exeis kanena provlima na taksidepseis Ellada. Sta aerodromia tis Germanias oi elengtes einai sosta enimeromenoi kai tis exoun dei apeires fores tis taftotites mas.
 
Το επιβεβαιώνω και γω ότι με την καινούρια ταυτότητα μπορείς να ταξιδέψεις στις 15 χώρες της ΕU. Και πιο ειδικά για σένα, μία φίλη μου είχε πάει Γερμανία με ταυτότητα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top