Νέα διαβατήρια

  • Thread starter gonso
  • Ημερομηνία δημιουργίας

gonso

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
23/04/2005
Μηνύματα
1.577
Likes
130
Περιοχή
52N00W
Εχει καταφέρει κανείς σας, να βγάλει καινούργιο διαβατήριο?

Οι άνθρωποι που σκαρφίστηκαν ΟΛΗ αυτήν την ιστορία, είναι για δέσιμο.

Ο gonso παίρνει φόρα. Ελληνικής πρωτοτυπίας το ανάγνωσμα....πρόσχομεν!

1) Υπάρχει καμμία χώρα στον κόσμο, όπου η αστυνομία βγάζει τα διαβατήρια? Από ότι ξέρω, οι αστυνομικοί, είναι για να πίανουν τους κλέφτες και τους φονιάδες. Στην Ελλάδα είναι για να βάζουν (περισσότερες) σφραγίδες και να μετράνε μεγέθη φωτογραφιών. Λες και η εγκληματικότητα στην Ελλάδα είναι μηδέν, το λύσαμε το πρόβλημα, τί να κάνουν οι αστυμονικοί? Δεν βγάζουν κάνα διαβατήριο? Σου λέει, δεν καθόμαστε στα γραφειάκια μας, να πίνουμε κανά φραπέ, να κολλάμε κανα-δυό φωτογραφίες. Πού να τρέχεις τώρα, να φάς και καμμιά αδέσποτη ή δεσπομένη.

2) Μιλάμε γιά μυαλό όχι αστεία. Εγκέφαλοι king size. Όταν ανανεώσουν (με το καλό) ΟΛΑ τα ελληνικά διαβατήρια ΦΕΤΟΣ, όπως ορίζει ο νόμος, δεν σκεφτήκανε ότι ΟΛΑ αυτά τα διαβατήρια θα λήξουν σε 5 χρόνια? (εκτός των παιδιών). Αυτό σημαίνει ότι αν υπάρχουν σε όλο τον κόσμο πχ 3-4-5 εκατομύρια ελλήνικά διαβατήρια (μην ξεχνάμε τους έλληνες του εξωτερικού που πολλοί έχουν μόνο ελληνικό διαβατήριο), όλα αυτά τα διαβατήρια θα λήγουν το 2011. Μέχρι τότε, δεν θα ανανεωθεί όύτε ένα διαβατήριο. Νέκρα στις αστυνομίες. Τα ειδικά κέντρα υποδοχής αιτήσεων διαβατηρίων θα βαράνε κάτι μύγες...αλογόμυγες. Πού και πού θα έρχεται κανένας για έκδοση. Σιγά το πράγμα. Το 2011 θα πλακώσουμε πάλι όλοι και θα τρέχουμε και μετά το 2016 το 2021 το 2026 το 2031 το 2036 το 2041 και μετά καλά σαράντα ! ΠΡΟΣΟΧΗ . Αν είναι μέλος του airlinres.gr κανένας αστυνομικός, να βάλει το μέσο του για μετάθεση στα διαβατήρια από το 2007 μέχρι το 2010. Θα περάσει ζάχαρι. Στην Ελλάδα όλα λήγουν ταυτόχρονα. Δεν θέλουμε να μπερδευόμαστε. Τέλη κυκλοφορίας, όλα λήγουν 31/12 κάθε χρόνο. Είναι ηλίθιοι στον υπόλοιπο κόσμο που τα τέλη είναι κυλιόμενα ανάλογα τι μήνα αγόρασες το κάρο. Εμέις πάμε όλοι μαζι παραμονές γιορτών. Να βρισκόμαστε κιόλας να τα λέμε. Δεν είμαστε μονόχνωτοι.

3) Ρίξτε μιά ματιά εδώ. Είναι οι προδιαγραφές για τις φωτογραφίες. Πτυχίο ΤΕΙ Φωτογραφίας θα θεωρηθεί προσόν.
http://www.ydt.gr/main/Attachments/Atta ... grafes.doc
70 άτομα προχθές, και κανένας δεν είχε πετύχει την φωτογραφία σωστα. Εδώ εγώ που ψάχνομαι γενικώς για να αποφεύγω τις ταλαιπωρίες στις συναλλαγές μου με το δημόσιο και είχα κάνει μελέτη επί των προδιαγραφών της φωτογραφίας, και έφαγα πόρτα. Πόσο μάλλον ο ηλικιωμένος ή ο μή τεχνικά καταρτισμένος. Θα μου πείς ότι αργά ή γρήγορα, οι φωτογράφοι θα μάθουν τα κόλπα ή η αστυνομία θα βαρεθεί να απορρίπτει αιτήσεις και θα φτιάξουν τα πράγματα. Σύμφωνοι. Μόνο που μέχρι τότε θα έχουν καταταλαιπωρηθέι κανά μύριο Έλληνες. Big deal. Μαθημένα τα μουλάρια στο φόρτωμα.

4) Πρωτοτυπιών και καινοτομιών το ανάγνωσμα συνεχίζεται. Και τώρα μία δύσκολη ερώτηση. Ποιό καλό παιδάκι ξέρει να μας πεί, ποιάς χώρας οι πρεσβείες στο εξωτερικό ΔΕΝ μπορούν ούτε να εκδόσουν ούτε να ανανεώσουν διαβατήρια Ελλήνων κατοίκων εξωτερικόυ? Κυρία Κυρία Κυρία ! Ναι Μαρία ... Η Ελλάδα Κυρία ! Μπράβο Μαρία !
Προκαλώ όποιον ξέρει να μου πεί έστω και μία χώρα που να έχει στερήσει από τις Πρεσβείες και από τους μετανάστες/φοιτητές της αυτό το δικαίωμα.

Δεν έχω ακούσει ούτε μία εκτεταμένη συζήτηση στην τηλεόραση για αυτό το θέμα. Μόνο ότι το παιδί του Τόλη μπορεί να μην είναι δικό του ακούω!
 
Και που το ζορι ρε παιδια? Απο 1.1.2005 εχειεισαχθει εδω στην Γερμανια το ιδιο συστημα, ακομα και στην εκδοση αδειας παραμονης! Και κανεις δεν εχει προβλημα! Οκ, σημαντικο ειναι και το ποσο οι "δημοσιες υπαλληλαρες! σκυλοψαχνονται για να ταλαιπωρησουνε κοσμο (υπαρχουνε τετοιοι, και τις πιο πολλες φορες ειναι αυτοι που καποιος δεν θα το φανταζοτανε οτι ειναι... ;) Το οτι στις ταυτοτητες εχει το θρησκευμα δεν σας ενοχλει (τουλαχιστον στις παλιες) σας ενοχλει το οτι οι φωτο πρεπει να ειναι μεγιστης ακριβειας (για να μπορει να σκαναριστει σωστα απο το interface! (απαγορευεται βαση συνταγματος!!)


ΥΓ: Ξεκολλατε!
 
Φίλε gonso αντιλαμβάνομαι την αγανάκτησή σου αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα. Σαν υπάλληλος ταξιδιωτικού γραφείου, ασχολούμαι με την έκδοση διαβατηρίων από το 1998. Ομολογώ ότι δέχτηκα με ανακούφιση το νέο νόμοσχέδιο γιατί σε αυτή τη δουλειά τα είδα όλα και υπήρξαν φορές που με τα διαβατήρια έφτασα στο "αμήν". Θα πρέπει να σου πω ότι η κατάσταση που επικρατούσε στις νομαρχίες για την έκδοση ενός διαβατηρίου ήταν χαοτική. Λόγω της ευθυνοφοβίας και του ωχαδερφισμού στο ελληνικό δημόσιο, ο κάθε υπάλληλος είχε τους δικούς του κανόνες και κριτήρια ως προς την ορθότητα των απαιτούμενων δικαιολογητικών. Το αποτέλεσμα ήταν ότι στην περίπτωση που ο συγκεκριμένος υπάλληλος απέρριπτε τα δικαιολογητικά σου, δεν σήμαινε ότι θα έκανε τα ίδια και ο διπλανός του. Άλλα δικαιολογητικά ζητούσε η Νομαρχία Ανατολικής Αττικής, άλλα η Πειραιώς και άλλα η Αθηνών. Η υπάλληλος που εργαζόταν στα διαβατήρια των πρακτορείων της Νομαρχίας Αθήνας ήταν γνωστή στους κύκλους των ταξιδιωτικών πρακτόρων για τα εμπόδια που τους παρουσίαζε την αχαρακτήριστη συμπεριφορά της και τα απερίγραπτα κόμπλεξ της. Έχω δει σημεία και τέρατα σε αυτή τη δουλειά (ρετουσαρισμένες φωτογραφίες κυριών οι οποίες δεν αντοπκρίνονταν στην πραγματικότητα). Αυτά όλα αποτελούν παρελθόν πλέον. Γνωρίζω επίσης κάποια κυρία η οποία έβγαλε διαβατήριο με το όνομα του συζύγου της και λίγους μήνες μετά που πήρε διαζύγιο και πήρε πάλι το παλιό της όνομα πήρε και νέο διαβατήριο. Αυτή τη στιγμή κυκλοφορεί με δύο διαβατήρια. Και αυτό θέλω να ελπίζω ότι θα αποτελεί παρελθόν...

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η συγκεκριμένη αναστάτωση γίνεται για χάρη για μιας και μόνης χώρας (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε) η οποία είχε υποσχεθεί ότι αν τα ελληνικά διαβατήρια πληρούσαν τις προδιαγραφές που εκείνη έθετε, θα προέβαινε στην άρση της απαίτησης για βίζα (κάτι το οποίο δεν έγινε τελικά και η οικονομική αιμορραγία των 90 ευρώ για τη βίζα συνεχίζεται...). Να σημειώσω ότι την ανάλογη τεχνολογία προμηθεύτηκαν πρόσφατα και οι γειτονικές βαλκανικές μας χώρες (Αλβανία, Ρουμανία και Βουλγαρία).

Τα πράγματα δεν είναι τόσο φοβερά φίλε. Οι υπάλληλοι στα κέντρα υποδοχείς είναι νέοι άνθρωποι με γνώση της τεχνολογίας και πολύ ευγενικοί. Δεν φταίνε αυτοί αν τα σκάννερ της ασφάλειας δεν δέχονται τις φωτογραφίες. Τουλάχιστον τώρα ζητούνται από όλους μας τα ίδια δικαιολογητικά και κανένας υπάλληλος δεν κάνει του κεφαλιού του. Πάντοτε υπάρχουν και οι υπερβολές απο την πιστή προσκόλληση στο νόμο: Η μητέρα μου έβγαλε διαβατήριο και έπεσε σε μία "ψαρωμένη" υπάλληλο η οποία δεν αναγνώριζε την ταυ΄τοτητά της γιατί ήταν 30 ετών (λογικό εν μέρει, γιατί το κράτος συνιστά να τις αλλάζουμε κάθε 10 χρόνια). Δεν δεχόταν να δει και να λάβει υπ' όψιν τη φωτογραφία στο πενταετές ληγμένο διαβατήριο της (το οποίο είχε λήξει πριν από 3 ημέρες, άρα και η φωτογραφία ήταν πενταετίας) επειδή είχε λήξει. Παρ' όλα αυτά δέχτηκε το δίπλωμα οδήγησής της που μετράει 11 χρονια στο τιμόνι!!!!!!!!

Αντιλαμβάνομαι ότι οι προδιαγραφές φωτογραφιών είναι πολύ αυστηρές. Έίναι κυρίως ευθύνη του φωτογράφου να προμηθευτεί την εγκύκλιο και να την εφαρμόσει. Όσο για το άλλο που λες ότι όλα τα διαβατήρια θα λήγουν ταυτόχρονα και ανά πενταετία, επίτρεψε μου να σου πω ότι κάνεις λάθος. Εγώ έχω ένα το οποίο με το νέο νομοσ΄χεδιο λήγει στο τέλος του 2006. Έχω ταυτότητα με διπλή αναγραφή των στοιχείων μου η οποία γίνεται δεκτή σε όλες τις χώρες Σένγκεν, ΕΕ και Τουρκία χωρίς πρόβλημα (τη δεχονται ακόμα και στην εξωτική Γροιλανδία, τη Γουαδελούπη και την Ισλανδία "καρατσεκαρισμένα" όλα). Δεν κρίνω σκόπιμο να αντικαταστήσω το διαβατήριο μου αν δεν το χρειαστώ, κάτι που σημαίνει ότι μπορώ να το αλλάξω το 2008 για να πάω στο Πεκίνο, που λεει ο λογος... Περί ορέξεως ουδείς λόγος, αλλά φαντάζομαι ότι στη θέση μου είναι και πολλοί άλλοι συμπολίτες μου.

Όσο για την έκδοση ελληνικών διαβατηρίων στο εξωτερικό, δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν το γνωρίζω.

Φιλικά, Ανδρέας
 
aakunz":2wxgl1sh said:
Όσο για την έκδοση ελληνικών διαβατηρίων στο εξωτερικό, δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν το γνωρίζω.
Ας αναλάβω εγώ λοιπόν αυτό το σημείο. Κατ΄ αρχήν να πω πως με χάλασε αρκετά η νομοθεσία που λέει ότι όλα τα διαβατήρια (τα παλιά) παύουν να ισχύουν την 31η Δεκεμβρίου 2006. Το διαβατήριό μου το ανανέωσα στα μέσα 2005 αντί 50 EUR. Και τώρα αυτό λήγει μετά από μόλις 1,5 έτος. Δηλ., έδωσα για 1,5 έτος 50 EUR (την στιγμή που η έκδοση διαβατηρίου στην Ελλάδα κόστιζε 24 EUR). Κανείς δεν με ενημέρωσε τότε για το παραπάνω!

Το ξεπερνάμε αυτό. Σωστό ότι οι πρεσβείες και οι προξενικές αρχές της Ελλάδας ΔΕΝ εκδίδουν πλέον ΔΙαβατήρια. Το μόνο που κάνουν είναι: Παραλαβή αιτήσεων και δικαιολογητικών, προώθηση στην ΕΛ.ΑΣ, παραλαβή από την ΕΛ.ΑΣ και επίδοση των διαβατηρίων στους δικαιούχους. Για ρωτήστε κι εμένα τώρα, που πρέπει να κάνω 300 χλμ. και να χρεωθώ με δυο ημέρες άδεια πόσο μου αρέσει ο νέος νόμος. Πρέπει να πάω δύο φορές στην προξενική αρχή της περιοχής μου (75 χλμ. απλή διαδρομή). Μια φορά για να καταθέσω τα δικαιολογητικά και μια δεύτερη για να παραλάβω το νέο μου Διαβατήριο.

Φέτος που θα έρθω Ελλάδα θα πάρω καινούργια αστυνομική ταυτότητα, ώστε τουλάχιστον για τα ταξίδια μου στην Ε.Ε. και τις χώρες Σένγκεν να μην χρειάζομαι Διαβατήριο. Από εκεί και πέρα ... βλέπουμε!

Ερώτηση: Εντός πόσων μηνών εκδίδεται το νέο Διαβατήριο;
 
Φίλε aakunz,
οι αστυνομικοί ξέρεις, είναι και αυτοί δημόσιοι υπάλληλοι. Προέρχονται και αυτοί (όπως και οι υπάλληλοι των νομαρχιών κ.ά.) από την μεγάλη του γένους σχολή Νο2. Αυτή του δημοσιουπαλληλισμού τα τελευταία 20-30 χρόνια. Η Νο1 μεγάλη του γένους σχολή είναι η γνήσια πριν 500 χρόνια στην Πόλη.

Με τον ίδιο τρόπο που κάποια υπάλληλος θα δεχόταν και κάποια άλλη θα απέρριπτε στην νομαρχία, έτσι άλλοι αστυνομικοί δέχονται και άλλοι δεν δέχονται δικαιολογητικά. (όπως στην περίπτωση της μητέρας σου, σίγουρα κάποιος άλλος θα δεχόταν την ταυτότητα έστω και παλιά) Δηλαδή σύμφωνα με αυτά που συνέβησαν στην μητέρα σου, οι ταυτότητες πάνω από 10 χρόνια δεν ισχύουν? Δηλαδή το 70% των Ελλήνων δεν έχει ταυτότητα! Από ότι καταλαβαίνω μπορείς να αλλάξεις την ταυτότητα σου αν είναι πάνω από 10 ετών.'Οπως λες και εσύ συνιστάται η αλλαγή, δεν είναι υποχρεωτική Δεν λέει ότι πρέπει. Εκτός και αν είναι φθαρμένη ή αν έχουν αλλάξει στοιχεία, οπότε πρέπει να την αλλάξεις.

Το προηγούμενο σύστημα ήταν μάπα. Συμφωνώ 100%. Δεν θα ήταν πιό εύκολο να φτιάξουν το ήδη υπάρχον σύστημα από το να φτιάξουν ένα τελείως διαφορετικό ? Πονάει κεφάλι-Κόψει κεφάλι?

Η χώρα που αναφέρεσαι είναι οι ΗΠΑ? Στους Αμερίκανούς πολίτες δεν βγάζουν διαβατήρια οι σερίφηδες. Αυτοί είναι απασχολημένοι να πιάσουν τους Ντιούκς.

Σχετικά με τις λήξεις των διαβατηρίων. Από ότι καταλαβαίνω, δεν έχεις πρόβλημα ότι, έστω και για μερικούς μήνες, το κράτος κτίζει ένα τείχος με όρια την Γουαδελούπη την Γροιλανδία και τα Άδανα και δεν μπορείς να πάς όπου σου καπνίσει και όταν σου καπνίσει. Γιατί μόνο έτσι θα αποφευχεί το 5ετές κενό. Εμείς είμαστε (σε συγγενείς 1ου βαθμού) 10 άτομα. Και οι δέκα μας θα ανανεώσουμε φέτος. Και σε 5 χρόνια πάλι.

Στο εξωτερικό που λες ότι δεν ξέρεις τι παίζεται, θα σου πώ εγώ που ξέρω. Οι πρεσβείες δεν εκδίδουν ούτε ανανεώνουν διαβατήρια (δεν νομίζω ότι ισχύει το ίδιο για τις πρεσβείες των ΗΠΑ στο εξετερικό). Οι πρεσβείες κάνουν τη δουλειά του κούριερ. Δέχονται αιτήσεις και φωτό ΑΛΛΑ δεν είναι υποχρεωμένοι να ελέγχουν την ορθότητα των αιτήσεων/δικαιολογητικών αλλά ούτε των φωτογραφιών. Στελνουν πακέτο τα πάντα στην Αστυνομία στην Ελλάδα και άν φάς πόρτα, γυρνάνε όλα τα χαρτιά πίσω. Και ξανά από την αρχή. Και όχι μόνο αυτό. Πρέπει οι ενδιαφερόμενοι να πάνε οι ίδιοι στην πρεσβεία, ακόμα και τα μωρά! Και ας μένουν 300 χμ μακρυά. Και για την παραλαβή το ίδιο.

Οι υπάλληλοι των πρεσβειών σου προτείνουν ανοιχτά, να πας στην Ελλάδα με την ταύτότητα ή το ληγμένο διαβατήριο και να το ανανεώσεις εκεί. Λίγο το κακό αν μένεις Γερμανία έστω και άν δεν έπρεπε να σε υποχρεώνουν να μπαίνεις σε έξοδα ταξιδίου για να ανανεώσεις το διαβατήριο. Και άν μένεις Αυστραλία? Και σου έχει λήξει το διαβατήριο? Δεν μπορείς να ταξιδέψεις με ταυτότητα ούτε ληγμένο διαβατήριο. Αν απορρίπτεται η αίτησή σου ή η φωτογραφία σου από την Αθήνα? Οι αυστραλοί φωτογράφοι δεν ξέρουν την εγκύκλιο για τις φωτογραφίες! Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

(Άκη, ταυτόχρονα γράφαμε τα πόστ μας, αλλά προφανώς έχεις ζήσει την οδύσσεια της πρεσβείας. Περιμένεις ακόμα το διαβατήριο ή σου ήρθε?)
 
gonso":3v9gniib said:
(Άκη, ταυτόχρονα γράφαμε τα πόστ μας, αλλά προφανώς έχεις ζήσει την οδύσσεια της πρεσβείας. Περιμένεις ακόμα το διαβατήριο ή σου ήρθε?)
Δεν την έχω ζήσει, αλλά διάβασα την σχετική εγκύκλιο γιατί δεν ήθελα να πιστέψω ότι το Διαβατήριο που ανανέωσα πριν λίγους μήνες, δεν ισχύει από 1ης Ιαν. 2007. Και έτσι γνωρίζω την διαδικασία όπως υπάρχει στα χαρτιά.

Για την ώρα δεν πάω στο Προξενείο. Θα περιμένω ως την ώρα που πραγματικά θα το χρειαστώ. Αυτός και ο λόγος που θα πάω να εκδώσω νέα αστυνομική ταυτότητα μόλις θα βρίσκομαι στην Ελλάδα.
 
Στην Ελλαδα εκδιδεται σε καμμια ωρα.. (με βαση την σελιδα της Αστυνομιας...) Στο προξενειο στο MUC δεν ειχανε ιδεα για δικαιολογητικα κλπ μ@λ@κιτσες (στα μεσα Ιανουαριου τουλαχιστον)
 
makedonas":ljebnsq1 said:
Στην Ελλαδα εκδιδεται σε καμμια ωρα.. (με βαση την σελιδα της Αστυνομιας...)
Η αστυνομική ταυτότητα εκδίδεται αυθημερόν, όχι όμως το Διαβατήριο. Εγώ έγραψα την ερώτηση και τώρα γράφω και την απάντηση: Η Κεντρική Υπηρεσία, θα εκδίδει το διαβατήριο εντός 3 εργάσιμων ημερών από την παραλαβή όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών. Πουθενά όμως δεν γράφει, πόσες ημέρες χρειάζονται μέχρι να φτάσουν τα δικαιολογητικά στην Κεντρική Υπηρεσία και πόσες μέρες για να φτάσει το νέο Διαβατήριο στην Υπηρεσία όπου υποβλήθηκε η αίτηση. :rolleyes:
 
Άκη,
βρήκα αυτό στην σελίδα της Πρεσβείας του Λονδίνου >

Ειδικά για τους Έλληνες που κατοικούν στο εξωτερικό, εφ’ όσον ευρίσκονται προσωρινά στην Ελλάδα, δύνανται να υποβάλλουν αίτηση και δικαιολογητικά κατ’ εξαίρεση και στις αρμόδιες υπηρεσίες της προσωρινής διαμονής τους στο εσωτερικό της χώρας (βλ. κατάλογο αρμοδίων υπηρεσιών στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Δημοσίας Τάξης http://www.ydt.gr) . Επισημαίνεται ότι η Κεντρική Υπηρεσία θα εκδίδει το διαβατήριο εντός τριών εργασίμων ημερών από την παραλαβή της αίτησης και των δικαιολογητικών, ενώ σε ειδικές μόνον περιπτώσεις προβλέπεται και η έκδοση διαβατηρίου σε μία μόνον ημέρα (περισσότερες λεπτομέρειες στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης http://www.ydt.gr).

Εγώ καταλαβαίνω ότι οι μετανάστες θα μπορούν να το πάρουν σε τρείς μέρες. Μπορεί να κάνω λάθος.

Μετέφρασες στα Γερμανικά την εγκύκλιο για τους φωτογράφους ? :D

ο aakunz έγραψε:
" Έίναι κυρίως ευθύνη του φωτογράφου να προμηθευτεί την εγκύκλιο και να την εφαρμόσει."


Και να ρωτήσω εγώ. Από που και ως πού ο φωτογράφος έχει τέτοια ευθύνη. Μήπως έχει δώσει ποτέ τον "όρκο του φωτογράφου" ? Δεν τον υποχρεώνει κανένας να ξέρει την εγκύκλιο. Επιστρατεύτηκαν οι φωτογράφοι και δεν το πήρα είδηση. Ίσα ίσα που θα κάνουν τα κορόιδα για να βγάλουν τον καθένα από 2-3 φορές φωτογραφία. Δεν μιλάμε για τους φωτογράφους του εξωτερικού. Αυτούς ούτε να τους επιστρατεύσουν δεν θα μπορούν.
 
Βασικά εγώ δεν βλέπω να πάω στο εδώ Προξενείο για Διαβατήριο. Οι γονείς μου θέλουν φέτος που θα έρθουν Ελλάδα να βγάλουν εκεί Διαβατήριο. Ο πατέρας μου έχει ήδη από τις νέες ταυτότητες και βασικά δεν το χρειάζεται μιας και δεν ταξιδεύει αλλού εκτός από Γερμανία - Ελλάδα. Αλλά ... θέλει να έχει Διαβατήριο.

Πάντως αυτό με την φωτογραφία στο εξωτερικό είναι όντως πρόβλημα. Αμάν είπα να βρω φωτογράφο για την US-visa (και τελικά την έβγαλα μόνος μου... και την δέχτηκαν κιόλας). Για τα γερμανικά Διαβατήρια θέλουν φωτογραφίες με διαστάσεις 3,5χ4,5, για την US-Visa 5χ5 και για τα ελληνικά Διαβατήρια 4χ6. Με άλλα λόγια ... τρέχα γύρευε. :rolleyes:
 
Top