VISA

COMPUTERISE

First-Class-Member
Εγγραφή
01/09/2005
Μηνύματα
800
Likes
0
Γνωρίζετε κανένα καλό site που να πληροφορεί για ποια κράτη χρειαζόμαστε visa και τι δικαιολογητικά χρειάζεσαι?
 
Μια σχετική λίστα με όλα τα κράτη μπορείς να βρεις στην σελίδα του Υπουργείου Εξωτερικών

http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Serv ... ForGreeks/

Το τι δικαιολογητικά θα χρειαστείς εξαρτάτε από την χώρα που θέλεις να επισκεφτείς. Κάθε χώρα έχει τους δικούς της κανονισμούς, οπότε η καλύτερη λύση να ρωτήσεις στην Πρεσβεία της χώρας αυτής :rolleyes:
 
Νίκο δε ξέρω να σου πω συγκεκριμένο site, ωστόσο το απλό πράγμα που κάνω έχει πάντα 100% επιτυχία χωρίς καμία κούραση. Απλώς googlάρεις με τη λέξη visa + τη χώρα που θες να πας. Όπου και να το χρησιμοποίησα, η απάντηση που ήθελα ήταν στα πρώτα 1-2 αποτελέσματα. Ξέρω, ανακαλύπτω τον τροχό τώρα, απλώς λέω πως αυτό τελικά με έχει εξυπηρετήσει πολύ περισσότερο από ένα συγκεκριμένο site που να έχει παγκόσμια κάλυψη του θέματος.
 
sv1xv":200uvnqy said:
thanosp":200uvnqy said:
Μέχρι τέλους του έτους θεωρείτε πιθανή η άρση της έκδοσης Visa για την Ελλάδα.

http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=58960284

Να το δω και να μη το πιστέψω... Ξέρετε πόσα χρόνια ακούω αυτή την ιστορία ?

Πριν απο αρκετούς μήνες τα ίδια λέγανε. Τότε δεν αναφέρανε κάποια χρονική στιγμή. Άντε να δούμε :evil:
 
Aμην και ποτε !!! θελω να ταξιδεψω του χρονου το 2008 για Αμερικη και οσο σκεφτομαι οτι στην πρεσβεια τους εδω μπορουν να μου ζητησουν και χαρτια φορολογικης δηλωσης και τραπεζικους λογαριασμους ,για να δουν ποσα λεφτα βγαζω ή ποσα εχω στην τραπεζα μονο και μονο για ενα χαρτι(που κανει και 96 ευρω!!,το οποιο μπορει να ειναι και αχρηστο αν ο υπαλληλος στο immigration office στο αεροδρομιο εκει μπορει να σε στειλει πισω αν δεν του γυαλιζεις το ματι)ερχονται στο μυαλο μου σκηνες απο ανακριση 3ου βαθμου της Γκεσταπο και της CIA!!!
Aφου υποτιθεται τωρα οτι τα διαβατηρια μας τα εκδιδει η αστυνομια και οχι η νομαρχια και ειναι και με microchip ,οπως λυσσαξαν να μας το βαλουν και αυτο,που κολλανε τωρα??εχουν την εντυπωση οτι οι Ελληνες σημερα θα σκοτωνονταν να πανε να μεινουν εκει οπως την δεκαετια του 20 ή του 50?δεν κοιτανε που εχουν γεμισει με πανω απο 11 εκατομυρια παρανομους μεταναστες κυριως απο το Μεξικο και την υπολοιπη Λατινικη Αμερικη αλλα και την Ασια ,η μικρη ελλαδιτσα τους πειραξε με τους λιγοστους τουριστες ,σαν εμενα, που θελουν να πανε προς τα εκει(οι πιο πολλοι Ελληνες δεν πανε για τουρισμο εκει αλλα για επισκεψη σε συγγενεις και ειναι φανταζομαι αρκετες εκατονταδες χιλιαδες καθε χρονο)..Τα ειπα και ξαλαφρωσα!!! :rant: :rant: :rant: :rant: :wall:

Νικος Summoning
Λευκαδα

υ.γ. =ειναι γνωστο οτι τα παλια ελληνικα διαβατηρια ηταν διατρητα και πλαστογραφουνταν ευκολα ..ενταξει αυτο ειναι μια δικαιολογια για να μας βαλουν βιζα για λογους ασφαλειας...αλλα ακομα και τωρα???αν το ελληνικο λομπυ ηταν τοσο ισχυρο στην Αμερικη κατι θα ειχε κανει ουσιαστικο για αυτο το θεμα...αλλα μου φαινεται οτι δεν ειναι τοσο ισχυρο οσο πολλοι πιστευουν(βλεπετε http://www.kalami.net) ..συγνωμη για το off-topic
 
Χθές το πρωί κατέβηκα στο Λονδίνο για βίζα προς ΗΠΑ. Η διαδικασία πήρε το πολύ μια ώρα. Όλα κύλησαν ομαλά. Οφείλω να ομολογήσω ότι τρομοκρατήθηκα με όσα διάβαζα στη σελίδα της πρεσβείας τους. Όταν τελείωσα την όλη διαδικασία της "συνέντευξης" ρώτησα τον υπάλληλο σε πόσες μέρες θα μου επιστραφεί. Υπολόγισε μια βδόμαδα μου είπε. Σήμερα το πρωί ήρθε το courier με το διαβατήριο και τη βίζα μέσα. Μέσα σε 24 ώρες ξεμπέρδεψα. Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Βέβαια μόνο πως τρώω τη μαρμελάδα μου δεν τους είπα. Συμφοιτητές μου την είχαν παραλάβει σε 5-6 μέρες. Κάτι ευχάριστο απο τον τρομοκρατικό πανικό. Άντε την επόμενη φορά να μην χρειαστώ βίζα! :D
 
ashen_gold":1atsui6r said:
Aμην και ποτε !!! θελω να ταξιδεψω του χρονου το 2008 για Αμερικη και οσο σκεφτομαι οτι στην πρεσβεια τους εδω μπορουν να μου ζητησουν και χαρτια φορολογικης δηλωσης και τραπεζικους λογαριασμους ,για να δουν ποσα λεφτα βγαζω ή ποσα εχω στην τραπεζα μονο και μονο για ενα χαρτι(που κανει και 96 ευρω!!,το οποιο μπορει να ειναι και αχρηστο αν ο υπαλληλος στο immigration office στο αεροδρομιο εκει μπορει να σε στειλει πισω αν δεν του γυαλιζεις το ματι)ερχονται στο μυαλο μου σκηνες απο ανακριση 3ου βαθμου της Γκεσταπο και της CIA!!!
Aφου υποτιθεται τωρα οτι τα διαβατηρια μας τα εκδιδει η αστυνομια και οχι η νομαρχια και ειναι και με microchip ,οπως λυσσαξαν να μας το βαλουν και αυτο,που κολλανε τωρα??εχουν την εντυπωση οτι οι Ελληνες σημερα θα σκοτωνονταν να πανε να μεινουν εκει οπως την δεκαετια του 20 ή του 50?δεν κοιτανε που εχουν γεμισει με πανω απο 11 εκατομυρια παρανομους μεταναστες κυριως απο το Μεξικο και την υπολοιπη Λατινικη Αμερικη αλλα και την Ασια ,η μικρη ελλαδιτσα τους πειραξε με τους λιγοστους τουριστες ,σαν εμενα, που θελουν να πανε προς τα εκει(οι πιο πολλοι Ελληνες δεν πανε για τουρισμο εκει αλλα για επισκεψη σε συγγενεις και ειναι φανταζομαι αρκετες εκατονταδες χιλιαδες καθε χρονο)..Τα ειπα και ξαλαφρωσα!!! :rant: :rant: :rant: :rant: :wall:

Νικος Summoning
Λευκαδα

υ.γ. =ειναι γνωστο οτι τα παλια ελληνικα διαβατηρια ηταν διατρητα και πλαστογραφουνταν ευκολα ..ενταξει αυτο ειναι μια δικαιολογια για να μας βαλουν βιζα για λογους ασφαλειας...αλλα ακομα και τωρα???αν το ελληνικο λομπυ ηταν τοσο ισχυρο στην Αμερικη κατι θα ειχε κανει ουσιαστικο για αυτο το θεμα...αλλα μου φαινεται οτι δεν ειναι τοσο ισχυρο οσο πολλοι πιστευουν(βλεπετε http://www.kalami.net) ..συγνωμη για το off-topic

Nομίζω πως είσαι υπερβολικός.
Το γεγονός πως έχουν πρόβλημα παράνομης μετανάστευσης από τη Λατινική Αμερική δε σημαίνει πως θα κάνουν την χώρα τους διάτρητη.
Κοινώς, ό,τι μπορεί ο καθένας ελέγχει. Και αυτοί θεωρούν πως με αυτή τη διαδικασία κάτι καταφέρνουν. Δεν ξέρω για να την κρίνω, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι δικαίωμά τους. Και για να πας στην Κίνα χρείζεσαι βίζα η οποία για να βγει χρειάζεται official invitation ή hotel reservation. Δε νομίζω να φοβούνται οι Κινέζοι την εισρροή Ελλήνων εργατών.
Επίσης αυτά που λες για στοιχεία φορολογικών δηλώσεων κτλ προφανώς και δεν ισχύουν.
Είναι χάσιμο χρόνου, οκ, είναι λίγο κουραστικό, αλλά στην τελική την επόμενη μέρα έχει βγει, η τουριστική είναι για 10 χρόνια και όσο για αυτά που ρωτάνε, έγω νομίζω πως πιο πολλά ζητά να μάθει ο κάθε εν δυνάμει εργοδότης στις συνεντέυξεις.
Από κει και πέρα, θεωρώ την όλη κατάσταση αποτυχία της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής που παρά την ΕΕ, παρά τα νέα διαβατήρια, εξακολουθεί να ανέχεται αυτή την αντιμετώπιση.
Τέλος, δυστυχώς οι ΗΠΑ έχουν αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια, αλλά εξακολουθεί να δέχεται μεγάλο αριθμό ξένων μετά χαράς. Δες πχ πόσοι Έλληνες πάνε για μεταπτυχιακά ΗΠΑ και η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων με «αμερικάνικη» χρηματοδότηση. Από το έτος μου πήγανε τουλ 50 παιδιά με υποτροφίες από τα εκεί πανεπιστήμια/καθηγητές.
Δε νομίζω άλλη χώρα να το κάνει αυτό.
 
Top