VISA

Αναζήτηση πτήσεων και πληροφοριών ταξιδιού, προσφορές αεροπορικών κτλ.
YCNZ
Economy-Class
Economy-Class
x 52

Re: VISA

Δημοσίευσηαπό YCNZ » 25 Νοέμ 2009, 18:21

Καλύτερα να πει οτι έχει εισητήριο, ώστε να δούν κ να επιβεβαιώσουν τα ακριβή του σχέδια, κ αν ο ναύλος είναι μη επιστρέψιμος τότε ακόμα καλύτερα! Αρκετά τον ζαλίσαμε τον άνθρωπο!! 1 στους 500 δεν βγάζει βίζα, κ αυτό πάλι...χρειάζεται πολύ προσπάθεια! Κανένα κόμπλεξ δεν έχουν οι Αμερικανοί! Μάθαμε τώρα!! Αν παρουσιάσεις ότι σου ζητήσουν είσαι άνετος κ δεν θα καταλάβεις για πότε τελειώνεις. Αν ΔΕΝ σου αρέσει η διαδικασία έκδοσης, τότε κάθεσαι σπιτάκι σου, δεν υποχρεώνει κανένας κανέναν να έρθει εδώ. Χώρια που καταργείται σύντομα. Επίσης, Ελληνικά του τύπου 'ξέχασα, δεν ήξερα, πειράζει αν είναι έτσι ή αλλιώς, κτλ' ΔΕΝ έχει κ δεν σηκώνει. Αμάν πια με την καχυποψία!!! Οι αμερικανοί είναι κομπλεξικοί, οι αμερικανοί το ένα, οι αμερικανοί το άλλο, δεν κοιτάμε τα χάλια μας, είμαστε εμείς οι ακομπλεξάριστοι κ ξέρουμε τα πάντα! Θα πάει ο φίλος με λάθος χαρτιά (υποθετικά), θα τον κόψει (δικαιολογημένα πάντα) ο υπάλληλος, κ εμείς βγάζουμε ήδη τον υπάλληλο κομπλεξικό...όχι πως έχω ένα ζόρι να υπερασπιστώ τον υπάλληλο, αλλά αυτή μας η κακομοιριά φταίει για όλα...

Φίλε κάνε οτι σου λέει το site της Πρεσβείας, κ μέσα σε 4 μέρες θα τα διαβάζεις όλα αυτά κ θα γελάς...καλό ταξίδι κ καλώς να μας έρθεις.
0 x

gmmour
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό gmmour » 25 Νοέμ 2009, 18:31

Γενικά με τις αεροπορικές ισχύει το εξής:
Ελέγχουν ότι έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά στο check-in!
Αν πετάς απευθείας τότε σίγουρα σε ελέγχουν. Αν δεν πετάς απευθείας μπορεί και να μην το ελέγξουν, ειδικά αν πετάς με ανταπόκριση σε χώρα όπου ισχύει το visa waiver. Επίσης, τώρα τελευταία σε διάφορες χώρες (Ελλάδα, Ολλανδία κτλ.) υπάρχει και δεύτερος έλεγχος στην πύλη αναχώρησης όπου ελέγχουν πάλι ότι δικαιούσαι να μπεις στην αμερική είτε με βίζα είτε με visa waiver είτε σαν μόνιμος κάτοικος/πολίτης.

Γενικά λοιπόν, από την εμπειρία των δεκάδων υπερατλαντικών ταξιδιών μου, νομίζω ότι είναι σχεδόν αδύνατον να φτάσεις σε αμερικανικό έδαφος χωρίς τα απαραίτητα δικαιολογητικά! Και αυτό όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί μετά η εταιρεία πρέπει να σε φέρει πίσω με δικά της έξοδα!

Επίσης είναι πολύ σημαντικό, αν πηγαίνεις ως τουρίστας, την ώρα που θα κάνεις check-in για να πας Αμερική να έχεις ήδη στην κατοχή σου και εισιτήριο επιστροφής από τις ΗΠΑ είτε στην ίδια εταιρεία είτε σε άλλη και να έχεις μαζί σου το confirmation email (κατά προτίμηση τυπωμένο, μια φορά που το έδειξα στο iPhone πολύ στεναχωρέθηκε η κυρία), αλλιώς δεν μπορείς να ταξιδέψεις (είναι υποχρέωση να έχεις εισιτήριο επιστροφής)!

Κατά τα άλλα, η διαδικασία για τουριστική βίζα είναι όπως την περιέγραψαν παραπάνω τα παιδιά και είναι πολύ απλή!
Μακάρι να μπει και η Ελλάδα στο VWP, πάντως μετά θα χρειάζεται πριν το ταξίδι να παίρνει κανείς (όπως ο φίλος παραπάνω με το γερμανικό διαβατήριο) την προ-έγκριση ESTA από το site esta.cbp.dhs.gov, η οποία βγαίνει συνήθως άμεσα αλλά μπορεί να χρειαστεί και τρεις ημέρες!

Γενικά είναι πολύ πιο εύκολη η διαδικασία τελικά αν έχεις βίζα, παρά αν είσαι στο visa waiver, διότι ναι μεν περνάς μια φορά τη διαδικασία να πάρεις τη βίζα αλλά μετά περνάς αρκετά γρήγορα στην Αμερική (δεν χρειάζεσαι ESTA, το έντυπό σου δεν περιέχει όλες τις ερωτήσεις που κάνουν σε αυτούς που είναι με VWP και τις ρωτάνε ξανά και ξανά, ο υπάλληλος επειδή είσαι "τσεκαρισμένος" από την πρεσβεία συνήθως σε ξεπετάει πιο γρήγορα)...
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 524

Δημοσίευσηαπό aakunz » 25 Νοέμ 2009, 19:50

Στο σημείο αυτό, επιτρέψτε μου να αναφέρω ότι η τελική ευθύνη βαρύνει τον ίδιο τον επιβάτη, ο οποίος είναι υποχρεωμένος να έχει προβεί στις απαραίτητες ενέργειες για την πληροφόρησή του ως προς την υποχρέωση ή μή κατοχής ταξιδιωτικής θεώρησης.

Στα αεροπορικά ταξίδια, ο αερομεταφορέας χρεώνεται με πρόστιμο συν τα έξοδα κράτησης του επιβάτη συν το εισιτήριο επιστροφής, στην περίπτωση που ο επιβάτης απελαθεί, επειδή έφτασε χωρίς βίζα. Κι επειδή μιλάμε για Η.Π.Α., δείτε τι ορίζει η νομοθεσία για αυτό και άλλα παρόμοια θέματα:

TIMATIC-3 / 25NOV09 / 1747 UTC
VISA FULL TEXT FOR: U.S.A. (US)
WARNING:
- NON-COMPLIANCE WITH ENTRY/TRANSIT REQUIREMENTS WILL RESULT
IN:
FINES VARYING BETWEEN USD 2,000.- AND USD 3,300.- PER
PASSENGER.
FINES OF USD 1,000.- WILL BE LEVIED:
- (WHERE APPLICABLE) IF INFORMATION ON THE (WHITE) I-94 FORM
(FOR ENTRY) OR THE I-94W FORM (FOR V.W.P. AND TRANSIT) IS
NOT FILLED IN PROPERLY?
- IN CASE OF FAILURE TO SUBMIT TIMELY THE DEPARTURE RECORD
OF THE I-94 OR I-94W FORM TO U.S. IMMIGRATION AND
EITHER TRANSPORTATION AT CARRIER'S EXPENSE TO COUNTRY OF
ORIGIN, OR INDEFINITE DELAY FOR PASSENGER AT ENTRY/TRANSIT
POINT (DETENTION COSTS AT CARRIER'S EXPENSE).
0 x

Άβαταρ μέλους
Hunting a Shadow
Business-Class
Business-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Hunting a Shadow » 25 Νοέμ 2009, 19:50

YCNZ έγραψε:Κανένα κόμπλεξ δεν έχουν οι Αμερικανοί! Μάθαμε τώρα!! Αν παρουσιάσεις ότι σου ζητήσουν είσαι άνετος κ δεν θα καταλάβεις για πότε τελειώνεις. Αν ΔΕΝ σου αρέσει η διαδικασία έκδοσης, τότε κάθεσαι σπιτάκι σου, δεν υποχρεώνει κανένας κανέναν να έρθει εδώ. Χώρια που καταργείται σύντομα. Επίσης, Ελληνικά του τύπου 'ξέχασα, δεν ήξερα, πειράζει αν είναι έτσι ή αλλιώς, κτλ' ΔΕΝ έχει κ δεν σηκώνει. Αμάν πια με την καχυποψία!!! Οι αμερικανοί είναι κομπλεξικοί, οι αμερικανοί το ένα, οι αμερικανοί το άλλο, δεν κοιτάμε τα χάλια μας, είμαστε εμείς οι ακομπλεξάριστοι κ ξέρουμε τα πάντα! Θα πάει ο φίλος με λάθος χαρτιά (υποθετικά), θα τον κόψει (δικαιολογημένα πάντα) ο υπάλληλος, κ εμείς βγάζουμε ήδη τον υπάλληλο κομπλεξικό...όχι πως έχω ένα ζόρι να υπερασπιστώ τον υπάλληλο, αλλά αυτή μας η κακομοιριά φταίει για όλα...

Το κόμπλεξ στο οποίο αναφέρθηκα απαντάται στον εκάστοτε υπάλληλο, και δεν είναι θέμα θέσης αλλά χαρακτήρος. Μπορείς να τον βρεις από το ΙΚΑ και την Τράπεζα Κύπρου μέχρι την εφορία και την Αμερικάνικη Πρεσβεία. Από το σημείο στο οποίο έκρινα τον ενδεχόμενο κομπλεξισμό ενός έλληνα υπαλλήλου, πως έφτασες να μιλάς για καχυποψίες, αμερικάνους το ένα και το άλλο και τα πάντα όλα, μάλλον τη δική σου κακομοιριά κοίτα.

Αρκετά το κουράσαμε και ξεφύγαμε και από το θέμα μας, για το οποίο δοθήκανε πολλές και επαρκείς απαντήσεις εκτιμώ, οπότε μάλλον σφυράμε λήξη.
0 x

amokios
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό amokios » 26 Νοέμ 2009, 04:25

Μόλις προχθές πέρασα συνέντευξη για την visa και η διαδικασία είναι πολύ πιο απλή απ'ότι την περίμενα.
Τα βήματα είναι τα εξής :

1)κόψε διπλότυπο παράβολο των 92 περίπου ευρώ ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΣ το διαβατήριο σου απο την Τράπεζα Πειραιώς.
2)Κλείσε ραντεβού για συνέντευξη απ το site της πρεσβείας (νομίζω για τις επόμενες 10-12 μέρες είναι full)
3)Συμπλήρωσε ηλεκτρονικά την φόρμα για Non-immigrant visa ακολουθώντας τις οδηγίες δηλ. χωρίς κενά πεδία κλπ και εκτύπωσε την
4)Αν είσαι άνδρας συμπλήρωσε και εκτύπωσε και την συμπληρωματική φόρμα για άνδρες 18-49 ετών (αυτή μπορεί να συμπληρωθέι και χειρόγραφα)

Στην πρεσβεία:

1)Καταθέτεις τα χαρτιά σου σε ένα γκισε
2)Σε ξαναφωνάζουν και σου πέρνουν αποτυπώματα ηλεκτρονικά
3)Σε φωνάζουν για την τελική φάση της διαδικασίας.Μη φανταστείς καμιά συνεντευξη κεκλεισμένων των θυρών εσύ και ο πρόξενος...στο γκισέ στα όρθια σου κάνει μερικές ερωτήσεις ο υπάλληλος.
Εμένα προσωπικά με ρώτησαν:
α) το είδος της οικογενιακής επιχείρησης που δήλωσα ως απασχόληση (κράτα κάποιο αποδεικτικό οτι δουλεύεις ή κανένα βιβλιάριο για την χειρότερη των περιπτώσεων να μπορέσεις να αποδείξεις οτι δεν έχεις ανάγκη τα λεφτά και οτι δεν θα πάς για μετανάστης,αλλά μην το παρουσίασεις προκαλώντας τους παρα μόνο αν δείς οτι στραβώνει το πράγμα)
β)Αν θα πάω για grad school μιας και στον σκοπό του ταξιδιού εκτός απο Leisure δήλωσα οτι 8α επισκευτώ και μερικά campuses πανεπιστημίων μιας κ ετοιμάζομαι για μάστερ εκεί (δεν ξέρω αν αυτό βοήθησε στην έγκριση αν κ δεν νομίζω)
γ)Είδε οτι ταξίδεψα σε 20 χώρες τα τελευταία 10 χρόνια σε σχετική ερώτηση που είχε στην συμπληρωματική δήλωση για άνδρες και το σχολιο της ήταν "ταξιδεύεις πολύ".Εγώ: Ναι...
δ)Που θα πάς στις Ηπα? εγώ¨: Los angeles,San francisco, New york (Κρατα τα εισητήρια και τα ξενοδοχεία αλλά μην τα δείξεις αν δεν στα ζητήσουν).

Aποτέλεσμα: η βίζα σας εγκρίθηκε θα αποσταλει με κούριερ.
Επίσης οι βίζες αποστέλονται με κούριερ ακόμα και αν μένεις Αθήνα στη διεύθυνση που θα συμπληρώσεις στο έντυπο που θα σου δώσουν κατα την είσοδο σου στην πρεσβέία.
Η προσωπική μου άποψη είναι οτι βίζα παίρνεις αρκεί να μην τους φανείς "περίεργος" (δηλαδή τρομοκρατία κλπ) και να τους αποδείξεις οτι έχεις μια δουλειά και συνεπώς δεν θα πάς εκεί για immigration.Αν κάνεις αυτά τα δύο ακόμα και εντελώς άτυχος να είσαι και να στην απορριψουν την 1η φορά (λέμε τώρα) δεν νομίζω οτι θα στην αρνηθούν και 2η φορά.
Οι υπάλληλοι στα γκισέ (τουλάχιστον την ημέρα που πήγα εγώ) ήταν Αμερικάνοι και δεν νομίζω να μιλούσαν ελληνικά. Δεν ξέρω τι γίνετε με όσους δεν μιλάνε αγγλικά.Μόνο ένας που κατέθετες τα δικαιολογητικά μιλούσε ελληνικά.Επείσης ήταν ευγενέστατοι ,εξυπηρετικοί και χαμογελαστοί.Προτίμησε τα πρωτα ραντεβού ωστε να ξεμπερδέψεις το πολύ σε 1 ώρα.
Επίσης να πώ οτι παρόλο που στο site τους αναφέρει οτι λάθη ή παραλήψεις στα στοιχεία που ζητάνε στην φόρμα που συμπληρώνεις ηλεκτρονικά μπορεί να οδηγήσει σε "χάσιμο" του ραντεβού, εκεί και εγώ που είχα λάθη αλλά κ άλλοι που είδα μας επέτρεψαν να τα διορθώσουμε (και πάλι πιστεύω οτι είναι ανάλογα τον υπάλληλο που θα πετύχεις).
Τέλος σχετικά με την κατάργηση της βίζας διάβασα πριν 3-4 μέρες οτι η διαδικασία ολοκληρώθηκε και απλά ψάχνουν ημερομηνία μέσα στον Δεκέμβριο που να μπορεί να πάει το Γιωργάκη για την τελετή κατάργησης, αλλά φυσικά δεν το ρίσκαρα να το αφήσω έτσι και φυσικά ούτε σε εσένα προτείνω να το κάνεις.

ΥΓ. Sorry για το τεράστιο msg αλλά προσπάθησα να είμαι όσο πιο αναλυτικός γίνεται μιας και η εμπειρία μου είναι πρόσφατη (μόλις προχθεσινή).
0 x

stef01
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό stef01 » 18 Ιαν 2010, 17:34

amokios έγραψε:
Τέλος σχετικά με την κατάργηση της βίζας διάβασα πριν 3-4 μέρες οτι η διαδικασία ολοκληρώθηκε και απλά ψάχνουν ημερομηνία μέσα στον Δεκέμβριο που να μπορεί να πάει το Γιωργάκη για την τελετή κατάργησης, αλλά φυσικά δεν το ρίσκαρα να το αφήσω έτσι και φυσικά ούτε σε εσένα προτείνω να το κάνεις.

ΥΓ. Sorry για το τεράστιο msg αλλά προσπάθησα να είμαι όσο πιο αναλυτικός γίνεται μιας και η εμπειρία μου είναι πρόσφατη (μόλις προχθεσινή).

από ότι κατάλαβα δεν ισχύει αυτό ε??
ξερει κανείς τίποτα για την κατάργηση?? τον απρίλιο ταξιδεύω ΗΠΑ και δεν ξερω πότε να πάω να την βγάλω.. :roll:
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
x 524

Δημοσίευσηαπό aakunz » 18 Ιαν 2010, 17:43

Με τις πρόσφατες εξελίξεις (περιστατικό στη Delta, άσχετο με τη χώρα μας βέβαια) και τις εκρήξεις στην Αθήνα, υποθέτω ότι κάποιοι θα έχουν κάποια επιπλέον επιχειρήματα κατά της ένταξης νέων χωρών στο VWP.
0 x

Άβαταρ μέλους
SK
First-Class
First-Class
x 12

Δημοσίευσηαπό SK » 18 Ιαν 2010, 19:25

Όπως επιβεβαιώνει και το χθεσινό άρθρο της Καθημερινής,

"Εδώ και τρεις μήνες όλα ήταν έτοιμα και οι Αμερικανοί περίμεναν κάποιον από την ελληνική πλευρά για να υπογράψει τη συμφωνία. Παρότι θα μπορούσε κάλλιστα αυτός ο κάποιος να είναι ο Ελληνας πρέσβης, όπως συνέβη και με τις περισσότερες άλλες ευρωπαϊκές χώρες οι πρέσβεις των οποίων υπέγραψαν ανάλογη συμφωνία και συμπεριλήφθηκαν στο πρόγραμμα Visa Waiver, από την Αθήνα είχε εκφρασθεί η επιθυμία να έρθει πολιτικό πρόσωπο με στόχο να ταυτισθεί με τη θετική εξέλιξη για την Ελλάδα."

Στην ανοησία και ματαιοδοξία λοιπόν των πολιτικών μας οφείλεται η παρατηρούμενη καθυστέρηση...
0 x

Άβαταρ μέλους
OA701
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ---
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): KTTS
x 104

Δημοσίευσηαπό OA701 » 20 Ιαν 2010, 01:19

Σήμερα κατάφερα να διαβάσω την Κυριακάτικη Καθημερινή και είδα το θέμα που πόσταρε ο SK...
SK έγραψε:Στην ανοησία και ματαιοδοξία λοιπόν των πολιτικών μας οφείλεται η παρατηρούμενη καθυστέρηση...

Kαι λίγα λές... Είμαστε όμως :cry: ... One of a kind :wall:

Πληροφοριακά, αφού ακόμη δεν μας αφορά σαν χώρα, οι επιβάτες που εμπίπτουν στο visa waiver program ελέγχονται υποχρεωτικά πλέον απο το ESTA... Και όποιου δεν του αρέσει, απλά δεν πάει Αμέρικα...
US Customs and Border Protection has advised all airlines that from January 20, 2010 it will be mandatory for all passengers travelling under the Visa Waiver Program to receive approval to travel through the Electronic System for Travel Authorisation (ESTA) scheme.

Περισσότερα:
:arrow: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html?_flowExecutionKey=_cFF69C901-484E-34D7-D78F-BFCB37E22B69_kAB1882CE-D2CD-2555-A72C-38C7C6F6167A
και ένα χρήσιμο FAQ:
:arrow: https://help.cbp.gov/cgi-bin/customs.cfg/php/enduser/std_alp.php?p_sid=QBs9w-uj&p_lva=&p_li=&p_accessibility=0&p_redirect=&p_page=1&p_cv=&p_pv=&p_prods=0&p_cats=0&p_hidden_prods=&p_search_text=esta&prod_lvl1=0&cat_lvl1=0&p_new_search=1
0 x
"Well, opinions are like a$$holes. Everybody has one. "
Harold Francis Callahan

stef01
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό stef01 » 29 Ιαν 2010, 11:29

0 x

Angel Aviation
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA
x 38

Δημοσίευσηαπό Angel Aviation » 29 Ιαν 2010, 12:02

stef01, καλως ήρθες.
Καλό θα ήταν την επόμενη φορά να αναφέρεις 5-10 λόγια για το τι λέει ένα άρθρο, και μετά να παραθέτεις και την πηγή για όποιον θέλει να διαβάσει περισσότερα!
Το θέμα λοιπόν αναφέρεται στην Υπογραφή του Visa Waiver. Έχει αναφερθεί και στο παρελθόν το θέμα, και τα πολιτικά κίνητρα από πίσω, και ο κίνδυνος μη υπογραφής λόγω του πρόσφατου περιστατικού αεροπειρατίας. Προσωπική άποψη μου πάντως είναι οτι είναι θέμα χρόνου η υπογραφή. Τώρα πόσος χρόνος είναι ένα ζήτημα προς συζήτηση.
0 x

Άβαταρ μέλους
fotis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): IMP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDM
x 1
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό fotis » 29 Ιαν 2010, 16:45

Angel Aviation έγραψε:...Και τέλος όσον αφορά τα ταξίδια στην Αμερική, με αφορμή το τελευταίο που έγραψε ο fotis στο αντίστοιχο Thread. Υποθέτωντας οτι δεν υπάρχει θέμα αμερικάνικου διαβατηρίου (μπορεί και να υπάρχει δε γνωρίζω) ή τελως πάντων διαβατηρίου χώρας που περιλαμβάνεται στο visa waiver: Υπάρχει ειδική κατηγορία Visa για επαγγλεματικούς λόγους ή εκδίδεται τόσο γρήγορα, γιατί διαβάζοντας το θρεντ για τις visa είναι ολόκληρη διαδικασία...

Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες visa για Έλληνες που ταξιδεύουν στις ΗΠΑ.
Υπάρχουν τουριστικές (διάρκειας 10 ετών), επαγγελματικές (5ετούς διάρκειας), φοιτητικές (δε γνωρίζω τη διάρκειά τους) κλπ.
Για παράδειγμα, εκδίδοντας μία φορά τουριστική visa μπορείς να "μπαινοβγαίνεις" όσες φορές θέλεις χωρίς να ασκήσεις κάποιο επάγγελμα με μέγιστη διάρκεια συνεχούς παραμονής τους 6 μήνες.

Η έκδοση visa γίνεται με συνοπτικές διαδικασίες αν ο ενδιαφερόμενος πληρεί τις προϋποθέσεις χορήγησης.
0 x
Πετάει ο γάιδαρος!

http://www.videoart.gr
my flight memory statitics

Άβαταρ μέλους
mak
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό mak » 02 Μαρ 2010, 14:59

Χάπι έντ για την Visa? Μαζί με τα νέα μέτρα...?

Πάει για κατάργηση η βίζα
"«ΧΑΠΙ ΕΝΤ» στο θέμα της κατάργησης της βίζας για τους Έλληνες που ταξιδεύουν στις ΗΠΑ αναμένεται να υπάρξει την ερχόμενη εβδομάδα, κατά την επίσκεψη του Γιώργου Παπανδρέου στην Ουάσιγκτον, σύμφωνα με διπλωματικές πηγές, καθώς αναζητείται ο κατάλληλος τρόπος ώστε να ανακοινωθεί ότι το ζήτημα έληξε χωρίς να προκληθούν εσωτερικές αναταράξεις για τον Μπαράκ Ομπάμα..."
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&a ... 62876&ct=1
0 x

menelaos
First-Class
First-Class
x 92

Δημοσίευσηαπό menelaos » 02 Μαρ 2010, 15:43

άαααντε να δούμε! Καλό θα είναι αυτό να γίνει επιτέλους! :great:

Εντωμεταξύ -ρωτάω γιατί έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις- αυτή η αλλαγή ισχύει για όλες τις κατηγορίες; Συμπεριλαμβανομένης της απλής τουριστικής;
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
x 524

Δημοσίευσηαπό aakunz » 02 Μαρ 2010, 16:01

Υπ' όψιν ότι αν τελικά ενταχθούμε στο VWP, η ένταξή μας δεν είναι οριστική και μπορεί να ανακληθεί οποτεδήποτε οι ΗΠΑ θεωρήσουν ότι το Ελληνικό Κράτος αθετεί κάποια από τα συμφωνηθέντα ή οι πολίτες του παραβιάζουν σε μεγάλη κλίμακα τους κανονισμούς εισόδου και παραμονής στις ΗΠΑ. Επίσης, με την ένταξή της Ελλάδας στο VWP, καθίσταται πλέον απαραίτητη η ESTA (Ηλεκτρονική Άδεια Εισόδου) και κάθε επιβάτης θα πρέπει να την προμηθεύεται από τη σχετική ιστοσελίδα. Η ESTA προς το παρόν παρέχεται χωρίς χρέωση, αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να επιβληθεί ένα συμβολικό ποσό το οποίο θα διατεθεί στο μέλλον για την τουριστική προβολή των ΗΠΑ στο εξωτερικό.

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

http://www.cbp.gov/linkhandler/cgov/tra ... ta_faq.pdf
0 x

Επιστροφή σε “Αναζήτηση πτήσεων, πληροφοριών & προσφορές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης