Μετάβαση από κέντρο Λονδίνου σε Gatwick - Luton με Μ.Μ.Μ.

  • Thread starter fotis
  • Ημερομηνία δημιουργίας

fotis

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
04/02/2007
Μηνύματα
1.715
Likes
1
Περιοχή
Athens/Munich
Website
www.videoart.gr
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
IMP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDM
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το ποιό είναι το ποιό γρήγορα και ευκολότερα προσβάσιμο με τα μέσα μαζικής μεταφοράς αεροδρόμιο μεταξύ του Gatwick και του Luton στο Λονδίνο?

Ρωτάω επειδή μάλλον θα ταξιδέψω με easyjet και δεν ξέρω ποιό από τα δύο αεροδρόμια να διαλέξω ως προορισμό.

Κριτήριά μου είναι (κατά σειρά):
α) Προσβασιμότητα με Μέσα Μαζικής Μεταφοράς,
β) Χρόνος μετάβασης με τα ΜΜΜ.

Σημείωση: Αφετηρία είναι το κέντρο του Λονδίνου
 
Απο Gatwick το τραινο σε παει κατευθειαν στο VICTORIA που ειναι κομβικος σταθμος του subway...και η διαδρομη στην εξοχη ειναι και ευχαριστη

http://www.gatwickexpress.com
 
Ευχαριστώ Τakis.
Μήπως έχουμε κάποια ανάλογη διεύθυνση για το Luton?
 
Φώτη,

Απο Gatwick για Λονδίνο το γρηγρότερο είναι το τραίνο. Κάνει γύρω στη μισή ώρα και έχει συνεχή αεροδρόμια χωρις αλλαγές. Το Gatwick Express έιναι λίγο ακριβό, για τη διαδρομή αυτή. Έχει όμως και άλλα τραίνα εκτος του Gatwick Express.

Τώρα για Luton, το τραίνο σε πάει Kings Cross και απο εκεί με underground (μετρό) πας όπου θέλεις. Αντιθέτως έχει και λεωφορείο το οποίο κάνει λίγο παραπάνω απο μια ώρα και σε αφήνει κέντρο (London Victoria).Απο εκεί έχεις επιλογές μετά να μπεις στο underground αν θέλεις να πας πουθενα αλλού. Τα δρομολόγια και σε αυτή τη περίπτωση είναι αρκετά πυκνά. Οι περισσότεροι που φτάνουν Luton προτιμούνε το λεωφορείο για να κατέβουν Λονδίνο.

Οτιδήποτε άλλο θέλεις..εδω είμαστε.

http://www.thetrainline.co.uk βάλε σας κριτήρια : Gatwick - London Victoria

http://www.nationalexpress.com βάλε σαν κριτήριο: Luton Airport - London Central.
 
Για να μην ανοίγω νεο θέμα και επειδή θα πάω Αθήνα - Luton και μετά φεύγω από Stansted, υπάρχει κάτι ανάλογο για το Luton - Stansted? Εγώ βρήκα έναν τρόπο με το EasyBus Luton - London, London - Stansted.. Υπάρχει κάτι καλύτερο;
 
Για Gatwick συμφέρει -αν φύγεις πάλι από εκεί- να βγάλεις εισιτήριο μετ' επιστροφής για το Gatwick Express.
 
MerNion":1najlogs said:
Για να μην ανοίγω νεο θέμα και επειδή θα πάω Αθήνα - Luton και μετά φεύγω από Stansted, υπάρχει κάτι ανάλογο για το Luton - Stansted? Εγώ βρήκα έναν τρόπο με το EasyBus Luton - London, London - Stansted.. Υπάρχει κάτι καλύτερο;

Mernion:

Σε μιαμιση ωρίτσα μπορείς να είσαι με το λεωφορείο απο Luton στο Stanstead. Καλά θυμόμουν..έχει λεωφορείο που περνά απο Luton και πάει. Stanstead. Η τιμή του είναι στις 10 λίρες αγγλίας. Κοίταξε στη σελίδα της National Express και βάλε να ψάξει απο Luton Airport se Stanstead Airport. Αν δεν το έχει στο μενου με τους προορισμούς ακριβώς πιο πάνω γραφει : click here for more locations. Πάτα εκεί και βάλε τα σημεία που θέλεις.

Χρήστο,

Όπως σωστά είπες, οτιδήποτε στην Αγγλία συμφέρει αν το βγάλεις μετ' επιστροφής ;)
 
Παιδιά τη βοήθεια σας!

Έκλεισα για Λονδίνο με Aegean και φτάνω στις 09.30(Τετ, 10 Ιουν)..Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα λεωφορεία του Στελλάκου..Πόση ώρα να αφήσω περιθώριο από την ώρα προσγείωσης μέχρι να φτάσω στη στάση των λεωφορείων?Φαντάζομαι ότι αν χάσω το λεωφορείο που έχω κλείσει θα πρέπει να αγοράσω εισητήρια εκ νέου..

Ανάλογα με απασχολεί και τί ώρα να πάρω λεωφορείο από την πόλη για το αεροδρόμιο..Η πτήση αναχωρεί στις 20.00(Παρ, 12 Ιουν).

Δεν έχω ιδέα τη κίνηση μπορεί να έχει τις συγκεκριμένες μέρες και ώρες,τόσο στους δρόμους όσο και στο τέρμιναλ..Τα επίσημα στοιχεία λένε ότι το ταξίδι διαρκεί μιάμιση ώρα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα έχει αποκλίσεις..Τι περιθώριο να αφήσω?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Δεν έχει αποκλίσεις............
 
@dab4coins

κλείσε με αέρα μιάμιση ώρα για να είσαι σίγουρος. όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο πας στο λεωφορείο και μπορείς να επιβιβαστείς χωρίς έξτρα χρέωση σε λεωφορείο που ξεκινάει νωρίτερα (αν έχεο διαθέσιμες θέσεις)
 
Top