Θα πετάξω για πρώτη φορά - απορίες

  • Thread starter chr04
  • Ημερομηνία δημιουργίας

chr04

First-Class-Member
Εγγραφή
27/04/2006
Μηνύματα
535
Likes
300
Γεια σας φίλοι!
Είμαι 30 χρόνων, και ναι -ντρέπομαι- δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στην ζωή μου.
Όσο κι αν προσπάθησα να λύσω τις απορίες μου ψάχνοντας στο site/forum δεν μπόρεσα να βρω κάτι.
Θα μου επιτρέψετε να σας τις θέσω εδώ;

Θέλω να πάω στο Βελιγράδι για να παρακολουθήσω την Eurovision. Απευθείας πτήσεις από όσο μπόρεσα να βρω έχει μόνο η Ολυμπιακή, οι οποίες όμως είναι κλεισμένες τις ημερομηνίες που θέλω.

Χρησιμοποίησα διάφορα sites για να βρω πτήσεις από Θεσσαλονίκη προς Βελιγράδι, δεν υπάρχουν, υπάρχουν όμως με ανταπόκριση είτε από Γερμανία, είτε από Ελβετία.
1. Τι είναι καλύτερο, να τις κλείσω απευθείας με την αεροπορική εταιρεία (πχ Lufthansa ή Austrian ή Swiss) ή να προτιμήσω κάποιο τρίτο site (πχ airtickets.gr)

2. Επειδή θα είναι με ανταπόκριση, να προτιμήσω η ανταπόκριση να είναι κόντα στην ώρα που φτάνω στην Γερμανία ή για πιο σίγουρα (πχ καθυστερήσεις) να προτιμήσω κάποια 3-4 ώρες αργότερα;

3. Κάνω κράτηση μέσω internet. Και τώρα τι γίνεται; Πηγαίνω στο αεροδρόμιο, τους λέω 'Γεια σας! Ήρθα!' και με βάζουν στο αεροπλάνο; Στην ανταπόκριση, πρέπει να ξαναπάω να κάνω check in;

4. Το κομμάτι Γερμανία - Σερβία γίνεται με αεροπλάνα τύπου Fokker. Είναι ασφαλή αυτά;

5. Είμαι μεγαλόσωμος, περίπου 2μέτρα και γύρω στα 130 κιλά. Θα χωρέσω στην θέση; Να κλείσω 2 θέσεις όπως διαβάζω ότι κάνουν στην Αμερική; Να κλείσω business class, είναι μεγαλύτερες οι θέσεις εκεί ή οι ιδιές με την economy απλώς στην μέση δεν κάθεται κανείς;

6. Στα εισιτήρια που εμφανίζονται υπάρχουν επιλογές πχ η κράτηση είναι fix και δεν αλλάζει, αν πληρώσω κάτι παραπάνω θα μπορέσω να αλλάξω την ώρα αν χρειαστεί χωρίς κόστος κτλ. Αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω ή είναι χαμένα λεφτά. Ξέρω ότι θέλω να πάω την Κυριακή και να γυρίσω την άλλη Κυριακή.

7. Αν αγοράσω εισιτήρια από την lufthansa πχ, το κομμάτι ελλάδα-γερμανία το κάνει η aegean, το κομμάτι γερμανία-σερβία η lufthansa citylines, την επιστροφή η JAT και γερμανία ελλάδα η aegean. Αν έχω πρόβλημα στο ταξίδι, σε ποια εταιρεία θα πρέπει να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν!
(Ζητώ συγνώμη αν το μηνυμά μου το ποσταρα σε λάθος μέρος)
 
Γεια σου φίλε chr04,

και καλώς ήρθες. Δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι. ;)
Θα προσπαθήσω να σου δώσω μερικές απαντήσεις.

1. Αν δεν υπάρχει διαφορά στην τιμή ... όπου εσύ θέλεις. Μην ξεχνάς πάντα και τα ταξιδιωτικά γραφεία ;)
2. Αν κλείσεις το ταξίδι σου σε ένα εισιτήριο (= όλες οι πτήσεις με μια κράτηση) τότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, απλά γιατί η εταιρία πρέπει σε περίπτωση που χάσεις την ανταπόκρισή σου να σε βάλει στην επόμενη πτήση. Καλό είναι να έχεις μεταξύ των πτήσεων σου τουλάχιστον ένα κενό των 2 ωρών.
3. Εξαρτάτε. Αν έχεις eTicket (πλέον στις περισσότερες φορές) τότε όντως πας στο αεροδρόμιο και με το Διαβατήριό σου / την ταυτότητά σου κάνεις check in για την πτήση σου. Αν πετάς με ανταπόκριση και όλες οι πτήσεις είναι με την ίδια εταιρία ή με συνεργαζόμενες εταιρίες (π.χ. μέχρι Γερμανία με Aegean και από Γερμανία ως Σερβία με Lufthansa) τότε όλη την διαδικασία θα την κάνεις στην Ελλάδα. Οι βαλίτσες σου θα τσεκαριστούν αυτόματα έως τον τελικό σου προορισμό και εσύ θα λάβεις όλες τις κάρτες επιβίβασης στην αρχή. Πάντως αν δεν είσαι σίγουρος απλά ρώτησε όταν πας στο αεροδρόμιο και οι υπάλληλοι θα σε ενημερώσουν.
4. Από την στιγμή που πετάς στην Ευρώπη, δεν έχεις να φοβηθείς και πολλά. Tip: Στο Fokker ζήτα θέσει στο μπροστινό μέρος, μιας και οι κινητήρες στο συγκεκριμένο αεροσκάφος είναι στο πίσω μέρος της ατράκτου ;)
5. Δεν νομίζω να χρειαστείς δύο θέσεις. Σίγουρα δεν θα κάθεσαι άνετα με τα 2 μέτρα σου, αλλά δεν νομίζω να αξίζει να πληρώσεις επιπλέον λεφτά για δεύτερη θέση ή και για business class.
6. Από την στιγμή που έχεις κι εσύ fix ημερομηνίες και δεν υπάρχει πιθανότητα να αλλάξουν, τότε μάλλον δεν αξίζει. Αυτό εσύ το γνωρίζεις καλύτερα από εμάς.
7. Στην Lufthansa. Πάντα υπεύθυνη είναι η εταιρία που εκδίδει το εισιτήριο. ( δεν κάνω λάθος aakunz; )

Αν ξέχασα κάτι ... ρώτα ;)

A! Πες και τι τιμή βρήκες, μήπως μπορούμε να βρούμε κάτι ... καλύτερο
 
Να προσθέσω ότι από Αθήνα πετάει και η Jat Airways που πετάει και κάθε Δευτέρα (μπορείς να το κάνεις Δευτέρα με Δευτέρα). Τόσο η Jat όσο και η ΟΑ χρησιμοποιούν one way εισιτήρια, που σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις ένα εισιτήριο για να πας με τη μια εταιρεία και ένα άλλο για επιστροφή με την άλλη. Επίσης, μπορείς να δεις και με Swiss (Ζυρίχη) και Bulgaria Air μέσω Σόφιας.

Δεύτερη θέση ή Business τα θεωρώ εντελώς περιττά για πτήσεις μικρής διαρκείας.

Νομίζω ότι ο operating carrier (η εταιρεία που εκτελεί την πτήση) είναι υπέυθυνη για απώλειες αποσκευών και καθυστερήσεις.
 
Έχω βρει με lufthansa από 340 Ευρώ. Πτήση με aegean και lufthansa citylines
Με Swiss από 350 Ευρώ, με δικά της αεροπλάνα airbus a321.
 
aakunz":20t6zap7 said:
Να προσθέσω ότι από Αθήνα πετάει και η Jat Airways που πετάει και κάθε Δευτέρα (μπορείς να το κάνεις Δευτέρα με Δευτέρα).

Και για την οποία το momondo.com δίνει πτήσεις (χωρίς ενδιάμεσο σταθμό φυσικά) από €294 - €326. Αναχώρηση 19/05 και επιστροφή 26/05. Στις ίδιες ημέρες υπάρχουν πτήσεις και με Ολυμπιακή με €345, αλλά δε θα τις συνιστούσα γιατί δυο μέτρα άνθρωπος δεν θα είσαι τόσο άνετα στο ATR...
 
Να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη.

Στα συστήματα που ψαχνω (lufthansa, austrian, swiss), όταν επιλέγω μια πτήση μου εμφανίζει πχ Economy (V) ή γενικά Economy με ένα γράμμα μέσα σε παρένθεση.

Είναι κάτι που πρέπειι να με απασχολεί ή είναι τεχνικό θέμα του συστήματος κράτησης;
 
Booking Classes for Beginners...

Αυτό το γράμμα του λατινικού αλφαβήτου ονομάζεται Booking Class ή RBD και συμβολίζει το ναύλο τον οποίο πας να κλείσεις. Το booking class είναι το πρώτο γράμμα ενός κωδικού που ονομάζεται Fare Basis και αποτελεί τη βάση κατασκευής του ναύλου. Ανατρέχοντας στο σχετικό αρχείο, μπορούμε να δούμε τους περιορισμούς που διέπουν ένα ναύλο και τις δυνατότητες που έχουμε για να "κατασκευάσουμε" ένα αεροπορικό ταξίδι.

Τεχνικές λεπτομέρειες όλα αυτά, οι περισσότεροι χρήστες δεν τις χρειάζονται, αντίθετα με τους υπαλλήλους αεροπορικών εταιρειών και ταξιδιωτικών γραφείων.

Προς ενημέρωσή σου, στη Lufthansa, η δομή των ναύλων ακολουθεί την παρακάτω σειρά (συνήθως) E, T, L, W, V, Q, H, M, B, Y, Z, C.
Το E αντιστοιχεί στο φθηνότερο ναύλο και το C στον ακριβότερο. Στην περίπτωση του Βελιγραδίου, τα E, T, L δεν τα χρησιμοποιούμε. Οι χαμηλότεροι ναύλοι ξεκινούν από το W. To V που βλέπεις εσύ είναι ένας σχετικά φθηνός ναύλος, ο δεύτερος απ' το τέλος.
 
Να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια σας και σας πω ότι έκλεισα τελικά lufthansa.
Θεσσαλονίκη-Μόναχο με Aegean, Mόναχο-Βελιγράδι με Lufthansa Citylines.
Τα αεροπλάνα που αναφέρονται όταν έκλεισα τις πτήσεις είναι και αυτά που τελικά πετάνε; (Boeign 737-400 και Canadair Regional Jet 900
Ασχέτως που το εισιτήριο είναι της Lufthansa, στην Θεσσαλονίκη θα κάνω check in στην Aegean;

Και πάλι τις ευχαριστίες μου, θα επιστρέψω μετά το ταξίδι με την εμπειρία μου.
 
chr04":2011ehdo said:
Τα αεροπλάνα που αναφέρονται όταν έκλεισα τις πτήσεις είναι και αυτά που τελικά πετάνε; (Boeign 737-400 και Canadair Regional Jet 900
Ασχέτως που το εισιτήριο είναι της Lufthansa, στην Θεσσαλονίκη θα κάνω check in στην Aegean;
Μπορεί και να αλλάξουν, ανάλογα με την κίνηση αλλά πιστεύω ότι κατά 99% αυτά θα είναι.
Σωστά, στην Θεσσαλονόκη θα πας στο counter της Aegean.
Καλό ταξίδι και περιμένουμε report μετά την επιστροφή σου ;)
 
Βοηθεια

Γεια σας ταξιδευω πρωτη φορα με αεροπλανο και δεν ξερω ακριβως τι να κανω.
θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες οδηγιες ή τι πρεπει να εχω μαζι μου?
εχω κλεισει εισιτηρια aegean για λονδινο, συγκεκριμενα για London Heatrow Airport
για αρχες δεκεμβριο με επιστροφη . αλλα μου δωσανε απο το ταξιδιωτικο γραφειο ενα
χαρτι που γραφει το ονομα μου κτπ και τα δρομολογια και γραφει πανω your itenary.
ουσιαστικα ειναι τα εισητηρια αυτα ετσι? αλλα πρεπει να παω καπου στο αεροδρομιο να μου δωσουν τα
κανονικα?
:? :?

σας παρακαλω απαντηστε μου.
 
Top