Visa Transit & ΕSTA PROGRAM.

dreico33

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
14/07/2012
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας ,

Σκοπεύω τον άλλον Μήνα να κάνω το Τρίτο μου Ταξιδι στην Βολιβία. Τα πιο οικονομικά εισιτίρια είναι Mεσω HΠΑ. Το οτι πρέπει να είμαι κάτοχος Visa Transit υσχύει ακομα;
Με το ESTA Τι γίνεται ακριβώς; Exω μπεί στην σελιδα των HΠΑ που ουσιαστικά κάνεις "apply" για τέτοιου είδους Visa, αλλά εκτός των άλλων απο οτι κατάλαβα πρέπει να είσαι κάτοχος Πιστωτικής Καρτας για να δώσεις κάποιο ποσο; Kαι πόσο είναι αυτό το ποσο; Eν τέλει θα ήθελα να μου πείτε ποιος είναι ο πιο απλός τρόπος ωστε να φτάσω στον Προορισμό μου με Ενδοιάμεση στάση τις HΠΑ.


Σας Ευχαριστώ,

Κώστας.
 
Αν δεν κανω λαθος το κοστος για την αποκτηση visa εισοδου στις ΗΠΑ ειναι $14. Ειναι πολυ απλη διαδικασια. Πρεπει να κανεις μια αιτηση μεσω ιντερνετ και πληρωνεις με καρτα η οποια δεν ειναι αναγκη να ειναι πιστωτικη, και χρεωστικη ειναι οκ αρκει να εχει το σηματακι visa/mastercard.
Aν διαλλεξεις να κανεις connection στις ΗΠΑ προσεχε να εχεις πανω απο 2 ωρες layover!
 
Έτσι ακριβώς είναι. Λέει ότι παίρνει μέχρι 72 ώρες να εγκριθεί, αλλά εγώ που έκανα την προηγούμενη εβδομάδα έλαβα την έγκριση σε λίγα δευτερόλεπτα.
 
Καλημέρα σας,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οπότε αυτό που καταλαβαίνω είναι πρέπει να βγάλω την ESTA VISA και απο εκει και πέρα δεν θα έχω προβλημα για Transit στις HΠΑ;
Δηλαδη δεν θα φάω κανένα άκυρο του στιλ ¨Ωπ δεν έχεις VISA TRANSIT, μα έχω VISA με το Πρόγραμα ESTA -- δεν έχει σημασία κτλ);
Αλλη λύση εκτός απο το ESTA για ένα απλο Transit υποθέτω δεν υπάρχει.

Ευχαριστώ,

Κώστας.
 
osc4r":2sj9g7i0 said:
Λέει ότι παίρνει μέχρι 72 ώρες να εγκριθεί, αλλά εγώ που έκανα την προηγούμενη εβδομάδα έλαβα την έγκριση σε λίγα δευτερόλεπτα.
Για την ακρίβεια αναφέρει πως πρέπει να έχεις ολοκληρώσει την διαδικασία έως 72 ώρες πριν την άφιξη στην χώρα...
 
Kαλησπέρα σας,


Σε Όλα αυτά το ερώτημα παραμέινει αναπαντητo :Το ESTA καλύπτει και VISA TRANSIT?????? H Πρέπει να βγάλω??


Eυχαριστώ,


Κώστας.
 
Η ιστιοσελίδα Help τoυ ESTA απαντά στο ερώτημά σου, και συγκεκριμένα στην παρακάτω παράγραφο:
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/WebHelp/ESTA_Screen-Level_Online_Help_1.htm#TA8

If a traveler is only planning to transit through the United States en route to another country, when he or she completes the travel authorization application in ESTA, the traveler should enter the words "In Transit" and his or her final destination location in the address lines in the Address While In The United States field on the application.
 
Κώστα καλησπέρα,
Μια απορία μου.
Προετοιμάζεις ταξίδι στην Βολιβία, που είναι μάλιστα η τρίτη φορά. Το ταξίδι θα το κάνεις μέσω ΗΠΑ.
Ο ευκολότερος και πιο σίγουρος τρόπος για να διαπιστώσεις το ακριβώς ταξιδιωτικά έγγραφα πρέπει να έχεις είναι να μπεις στο σαιτ της Πρεσβείας, στο πρόγραμμα ESTA και να το διαβάσεις. Αν έχεις απορίες θα τηλεφωνήσεις για να ρωτήσεις τις απορίες σου από τα πιο αρμόδια άτομα, που τελικά κρίνουν τον τρόπο που θα εισέλθεις στην χώρα έστω και transit.
Πως είναι δυνατό να μην έχεις ψάξει όλα αυτά και να προσπαθείς να βρείς απάντηση από ένα φόρουμ, που ο καθένας ανέξοδα θα γράφει το μακρύ του και το κοντό του. Και με αυτά που θα διαβάσεις εδώ στο φόρουμ, θα είσαι σίγουρος ότι είσαι εντάξυ και θα κάνεις το ταξίδι με τον κίνδυνο να βρεθεί στο immigration office σε κάποιο αεροδρόμιο της Αμερικής και να σου αρνηθούν ακόμη και το transit, φορτώνοντάς σε στο ίδιο αεροπλάνο για επιστροφή στην Ελλάδα;;;

Πολυ τεμπελιά έχει πέσει παιδιά στην Ελλάδα, όλα τα θέλουμε έτοιμα, αλλά η απάντηση είναι γνωστή .... Η Μέρκελ φταίει
 
Kαλησπέρα ,

Επέτρεψε μου και εμένα να κάνω κάποια σχόλια σχετικά με το ζήτημα μου. Πρώτον φυσικά και ΟΧΙ το forum το συγκεκριμένο και γενικά κάθε forum , δεν είναι σε θέση - και ούτε το απαιτώ προφανώς - να σου απαντήσει OFFICIAL στα ερωτηματα που θέτεις. Yποτίθεται οτι κάνεις Registration σε κάποιο Forum και θέτεις κάποια ερωτήματα που ίσως να απανταθούν απο κάποιους χρήστες αν φυσικά έχουν ανάλογη εμπειρία στο ζήτημα που θέτεις. Αυτο ζητούσα και μονο αυτό, δλδ αν ξέρει καποιός τι γίνεται στην περίπτωση που θέλεις απλά να κάνεις Transit στις HΠΑ. Φυσικά δεν είναι η μοναδική πήγη πληροφοριών που αντλώ για το ζήτημα μου απο το Forum. Είχα αναζητήσει στο site της πρεσβύας των HΠΑ απάντηση για το θέμα που προφανώς υπήρχε απλά δεν το είχα εντοπίσει. Χάρις τον SK που τον ευχαιριστώ πολύ πήρα τελικά την απάντηση μου απο το Site της πρεσβύας. Οπώς σε κάθε Forum αυτό που αναζήτας είναι Απλές Πληροφοριές η καθοδηγήσεις όπως ειναι άλλωστε το όνομα του Sub Forum "Αναζήτηση πτήσεων, πληροφοριών & προσφορές". Αυτο αλλωστε είναι και το Νοημα των Forum δεν νομιζεις; Τώρα αν είσαι της λογικης να αφήσουμε τα Forum Και να ψάχνουμε να βρούμε εναλλακτικες πηγές ΑΠΛΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ KAI OΧΙ OFFICIAL είναι κάτι που το Σέβομαι αλλά δεν το συμμερίζομαι. Φυσικά και έχω αναζήτησει και πληροφορίες OFFICIAL . Τελός μιλώντας για σεβασμό θα έπρεπε να έχεις αναρωτηθέι αν όντος έχω ψάξει και για Offical απαντήσεις προτού λιγό πολύ με κατηγορήσεις για τεμπέλία και οτι τα θέλουμε όλα ετοιμα και η κ. Μέρκελ να είναι το κερασάκι στην Τουρτα. Και για να σου απαντήσω λίγο πιο "Direct" οι αρχαίοι πρόγονοι μας είχαν πεί το "Άκουσον Μεν , Πάταξον Δε"

Nα Είστε Όλοι Καλά, Σας Ευχαριστώ για τις Απαντήσεις Σας,

Κώστας.
 
Χωρίς πρόθεση προσωπικής επίθεσης, αλλά όταν έχει official απάντηση, τι θες την γνώμη ενός forum. Όταν επισήμως έχω ενημερωθεί για το απαιτούμενο ταξιδιωτικό έγγραφο που πρέπει να έχω για το ταξίδι μου, τι παραπάνω θα μου πει ένα μέλος του φορουμ; Θα αναιρέσει αυτό που αναφέρει το προξενείο ;;;;
Θέμα πρακτικής λογικής.
Καλό ταξίδι
 
Top