Ιαπωνία - Τόκυο

flesland

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
14/09/2008
Μηνύματα
2.467
Likes
967
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDK
Αγαπητοί συμφουρίτες,

μιας που η επιστροφή στην πατρίδα για τις γιορτές είναι λίγο ακρίβή, δηλαδή μια 450αρα, κοιτάω για πτήσεις πιο μακρυνές. Βρήκα ότι για Ιαπωνία υπάρχουν συνδέσεις με 610-750Ε, κάτι που βρίσκω παραπάνω από λογικό. Οι ημ/νιες είναι αναχώρηση 27-30Δεκ και επιστροφή γύρω στις 8-10Ιαν. Αναχώρηση από PAR προς οπουδήποτε Ιαπωνία, αλλά μάλλον Τόκυο (υπάρχει κάτι εναλλακτικό, που μπορεί να είναι πιο φτηνό λόγω χαμηλότερης ζήτησης για παράδειγμα;).

Μέχρι στιγμής υπάρχουν οι εξής επιλογές:

-ΒΑ με 700Ε με Β77W. Σίγουρα πράγματα.
-Aeroflot με 650Ε και Α330 και Α320 (;) - ξέρει κανείς αν η πτήση SU260 πάει από Παρίσι μέσω Μόσχας στο Ναρίτα, χωρίς αλλαγή α/φους δηλαδή; Επίσης μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι η transit visa είναι διαθέσιμη στο SVO και δεν χρειάζεται λαδώματα κλπ;
-China Eastern με 610-670Ε και Α330 μέσω PVG Shanghai. Ξέρει κανείς τι βίζα χρειάζεται για πτήσεις μέσω Κίνας;
-Air china με Α340 και 630 περίπου. Μέσω PEK Pékin και PVG Shanghai.

Μπορεί κάποιος να συμβουλέψει για τις παραπάνω εταιρείες, σχετικά με το σέρβις και την συνολική εμπειρία; Ή για το θέμα της βίζα στην Κίνα και στην Ρωσία;

Επίσης όποιος γνωρίζει πληροφορίες για το τι να δεις, πού να μείνεις κλπ στην Ιαπωνία θα του είμαι υπόχρεος αν τις γράψει εδώ!
 
Ειμαι ο τελευταίος στην γή που καταλαβαίνει από πυρηνικη φυσική. Αλλά από μεράκι ασχολούμε με τα πυρηνικά ατυχήματα
Δες τον κυριούλη που τα λέει αναλυτικά....

http://fairewinds.org/content/tokyo-soi ... r-waste-us
Απλώς να το λάβεις υπ όψιν σου εαν δεν το έλαβες....Δεν πας καμια κοστα ρίκα με τις προσφορες iberia?
 
Για China Eastern ένα θα πω. Αν θες να ταξιδέψεις με service Τοurist class, τότε αγόρασε εισητήριο business class, διαφορετικά ... καλή υπομονή 12.30 ώρες και μετά άλλες 3 ώρες!
Η Αεροφλότ πετάει μόνο μέσω Μόσχας, δεν υπάρχουν πτήσεις από Παρίσι για Τόκυο με Αεροφλότ. Το 320 αφορά τις ενδοευρωπαϊκές πτήσεις και το 330 ή 767 τις πτήσεις προς Ασία,
Για την Air China δεν γνωρίζω
Για British... θεωρώ την πιο σίγουρη λύση!
 
Έτρεχε και μια προσφορά της Austrian πρόσφατα για Παρίσι-Τοκύο αλλά δεν ξέρω αν είναι για τις ημερομηνίες που θέλεις. Από αυτές που έβαλες μάλλον την BA θα προτιμούσα. Η AF, ANA και JAL πόσο το δίνουν το απευθείας σε σχέση με τους υπόλοιπους;
 
spy1":28ih6t17 said:
Η Αεροφλότ πετάει μόνο μέσω Μόσχας, δεν υπάρχουν πτήσεις από Παρίσι για Τόκυο με Αεροφλότ. Το 320 αφορά τις ενδοευρωπαϊκές πτήσεις και το 330 ή 767 τις πτήσεις προς Ασία,

Ναι, δεν εννοώ απευθείας, αλλά σαν συνέχεια του δρομολογίου, ότι δηλαδή δεν χρειάζεται αλλάγή... Αλλά δεν ξέρω το site που το είδα αν το'χε σωστά γιατί με Α320 είναι μάλλον λίγο μακρυνό το δρομολόγιο SVO-NRT έτσι και αλλιώς.

dvixos":28ih6t17 said:
Ειμαι ο τελευταίος στην γή που καταλαβαίνει από πυρηνικη φυσική. Αλλά από μεράκι ασχολούμε με τα πυρηνικά ατυχήματα
Δες τον κυριούλη που τα λέει αναλυτικά....
http://fairewinds.org/content/tokyo-soi ... r-waste-us
Απλώς να το λάβεις υπ όψιν σου εαν δεν το έλαβες....

Ναι το έλαβα υπόψιν και στα επίσημα site που κοίταξα από UK foreign office κλπ δεν έχει περιορισμούς στο ταξίδι πέρα από την περιοχή της Φουκουσίμα :? Αν γνωρίζει κάποιος κάτι και για αυτό παραπάνω..;

http://www.meti.go.jp/english/earthquak ... _map_a.pdf

Δεν πας καμια κοστα ρίκα με τις προσφορες iberia
Προτιμώ την Φουκουσίμα από την Iberia! Κοιτουσα για Λίμα με οποιοαδήποτε εταιρεία αλλά για την περίοδο αυτή δεν υπάρχει κάτι χαμηλότερο από 1200Ε..

thange":28ih6t17 said:
Έτρεχε και μια προσφορά της Austrian πρόσφατα για Παρίσι-Τοκύο αλλά δεν ξέρω αν είναι για τις ημερομηνίες που θέλεις. Από αυτές που έβαλες μάλλον την BA θα προτιμούσα. Η AF, ANA και JAL πόσο το δίνουν το απευθείας σε σχέση με τους υπόλοιπους;

Την έχω δει που την διαφημίζουν και μου βγαίνει σε συνδιασμό με Air China (με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια) στα 750E. Δεν ξέρω αν αξίζει τα 100Ε διαφορά μια πτήση με Austrian παρά με Air China :?: Τα απευθείας είναι στα 1000-1200+.

Επίσης βρήκα για την Κίνα:

Visa-free transit
1. Visas are not required of aliens who hold air tickets to the final destination and have booked seats on international airliners flying directly through China, and will stay in a transit city for less than 24 hours without leaving the airport.
2. Visas are not required of passport holders of the following countries, who transit through Pudong Airport or Hongqiao Airport of Shanghai, provided they hold valid passports, visas for the onward countries, final destination tickets and have booked seats, and stay in Shanghai for less than 48 hours : Republic of Korea, United States, Canada, Australia, New Zealand, Germany, France, Netherlands, Belgium, Luxemburg, Portugal, Spain, Italy, Austria, Greece, Sweden, Denmark, Norway, Finland, Iceland.
http://www.china-embassy.org/eng/hzqz/zgqz/t84242.htm

Που σημαίνει ότι μπορεί να γίνει stopover και βόλτα στην Shanghai χωρίς βίζα αν καταλαβαίνω καλά;
 
Περίπου 10 μέρες είναι ικανοποιητικές. Έχεις αποφασίσει σε ποιές πόλεις θα πάς; Αν ναι και μέσα σε αυτές είναι Κυότο-Νάρα-Χιροσίμα-Οζάκα-και φυσικά το Τόκιο μπορώ να βοηθήσω. Όσο για το ταξίδι, είχα πάει με emirates που είναι άσχετη με τις υποψήφιες......
 
Η Aeroflot στην δεύτερη πτήση πάει με 330-300 + μίλια στην κάρτα Flying Blue που μάλλον έχεις. Ειδικά αν είσαι Silver και πάνω έχεις και όλα τα προνόμια για αποσκευές κλπ που νομίζω είναι καλή φάση. Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με το transit βέβαια αλλά δε νομίζω να έχεις θέμα.
Την China Eastern θα την απέφευγα γενικά απο κινέζικες μόνο με Air China θα πετούσα για την οποία έχω ακούσει σχετικά καλά λόγια απο φίλο που έχει ταξιδέψει μαζί τους. Όχι κάτι φοβερό αλλά είναι σχετικά ΟΚ.
Η αλήθεια είναι πως η τιμή της Aeroflot που είδα στο Kayak είναι πολύ καλή, αν είναι εύκολο το transit εγώ αυτή θα επέλεγα
 
xaris νομίζω τα 2 σίγουρα είναι Τόκυο και Κυότο. Αν υπάρχει κάτι άλλο ενδιαφέρον και ''must see'' σε παρακαλώ πρότεινε ελεύθερα!

thange για την Aeroflot κολλάω στο ότι δεν έχει ife στα Α330 :? Αν είχε κανένα ilyushin ναι αλλά με το Α330 της γραμμής... :banana:
 
Τα 330 έχουν και IFE και AVOD
 
Έχεις δίκιο, υπάρχει ίδιο τόπικ στο a.net.
http://www.airliners.net/aviation-forum ... in/211355/

Και εμένα το seat guru με μπέρδεψε που δίνει το 332 με και το 333 χωρίς ife. Αν έχει και βότκα στην τιμή ξέρω με ποιον θα πετάξω :mrgreen:
 
Top