ATH -> SFO -> ΑΤΗ / M&B vs M&M / A380 vs B747

  • Thread starter JimK
  • Ημερομηνία δημιουργίας

JimK

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
14/02/2015
Μηνύματα
4
Likes
0
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
OTBD
Καλησπέρα σε όλους.
"Παλιός" ως lurker στο forum, αλλά νέος ως εγγραφή καθώς θα ήθελα τα φώτα σας.

Αρχικά, ενημερώνω πως είμαι Blue Μ&Β (9k miles) κυρίως γιατί μέχρι πέρυσι μάζευα για το M&M και άργησα να καταλάβω πως αποκλείεται να πιάσω G εκεί... (και ναι, χτύπαγα το κεφάλι μου όταν άλλαξε το M&B τον Νοέμβρη και δεν είχα προλάβει το G).

Σύντομα για ταξιδέψω για SFO και έχω τις ακόλουθες απορίες:
1. Υπάρχει κάποιος λόγος να περάσω τα μίλια στo Μ&Μ έναντι του M&B? Θεωρώ πως όχι καθώς είναι ευκαιρία να φτάσω G+ (έχω τον απαιτούμενο αριθμό πτήσεω με Aegean) αλλά τσεκάρω.
2. Το συγκεκριμένο ταξίδι είναι ευκαιρία για να ταξιδέψω και με Α380. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω ποιες πτήσεις είναι με το συγκεκριμένο τύπο. Ψάχνωντας στο Kayak πρέπει να τις δω μία μία και μέχρι τώρα μόνο η AF βρήκα να έχει Α380 απο CDG αλλά είναι εκτός Star Alliance οπότε δεν την υπολογίζω. Η εναλλακτική μου είναι ενα 747-4 που έχει η LH αλλά δεν είναι Α380, ούτε καν 747-8.
3. Αν υπάρχει τρόπος να γράψω περισσότερα μίλια (αποφεύγοντας hops μέσα στην Αμερική) χωρίς τρομακτική αύξηση κόστους, δεν έχω πρόβλημα.
4. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά οι ημερομηνίες που ψαχνω είναι 27/2 +-1 και 23/8 +-1.
 
JimK":298xbq6r said:
Σύντομα για ταξιδέψω για SFO και έχω τις ακόλουθες απορίες:
1. Υπάρχει κάποιος λόγος να περάσω τα μίλια στo Μ&Μ έναντι του M&B? Θεωρώ πως όχι καθώς είναι ευκαιρία να φτάσω G+ (έχω τον απαιτούμενο αριθμό πτήσεω με Aegean) αλλά τσεκάρω.
.

Με λίγες εξαιρέσεις, πτήσεις με την LH Group δίνουν περισσότερα μίλια στο M&M, πτήσεις με A3 στο Μ&B.

Δηλαδή, εάν πετάς με LH, πιθανό να πάρεις περισσότερα μίλια στο M&M, ιδιαίτερα όταν είσαι ήδη (τουλάχιστον) Frequent Traveler και παίρνεις το executive bonus ή / και όταν έχεις πολύ «φθηνό» εισιτήριο (υπάρχουν και ναύλοι LH για τους οποίους στο M&B δεν παίρνεις καθόλου μίλια…). Καλό να κοιτάς τους σχετικούς πίνακες.
 
I know. Σε μερικές περιπτώσεις δεν δίνουν και καθόλου. Αλλά με LH αποκλείεται να φτάσω G, ενώ με A3 θα είναι πιο εύκολο.
Απλά παλεύω να βρω το fare class σε κάθε option της LH.
Υπάρχει και η επιλογή της Turkish αλλά δεν πετάει απευθείας προς SFO μόνο από. Άρα θα έπρεπε το πηγαινε να ειναι ATH -> IST -> LAX -> SFO και το ελα SFO -> IST -> ATH.
Το οποίο δεν με ενθουσίαζει γιατί την τελευταία φορά που πήγα Αμερική (πριν μερικά χρόνια) όταν είχα ανταπόκριση μέσα στην Αμερική χρειάστηκε να παραλάβω τα πράγματα, να περάσω απο immigration και να ξανα-κάνω checkin, που είναι ιδιαίτερη ταλαιπωρία μετά απο υπερ-ατλαντικό ταξίδι.
 
Για Star Alliance με 380 μόνο LH μέσω FRA (LH454/455).

Και επειδή το έκανα το Νοέμβριο σε Υ με πλήροτητα 100% δεν με συγκίνησε.
 
LX μέσω Ζυρίχης κοίταξες; Αν το θυμάμαι σωστά, η LX δίνει μίλια στο Μ&Β και στους φθηνούς ναύλους. Δεν έχει βέβαια Α380… Θα μπορούσες όμως να κάνεις τη μία πτήση με LX και την άλλη με LH, εάν οπωσδήποτε θέλεις το Α380, αλλά και μίλια στους φθηνούς ναύλους…
 
Άμα θές να γίνεις χρυσό μέλος τότε με SAS. Θα πάρεις 100% η 200% μίλια. Στην θέση σου θα έκλεινα Sas go και θα το αναβάθμιζα μέσω optiontown.
 
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Το χρυσό με τα fare classes που επιτρέπει το budget μου είναι εκτός. Πάμε για Silver προς το παρόν και βλέπουμε.

Για την SAS που κοίταξα δεν βόλευε καθόλου λόγω Κοπεγχάγης.

Κατέληξα στο παρακάτω, με 50% στα υπερατλαντικά κομμάτια και πτήση με 744 στο πήγαινε και 380 στο έλα.


LH5915: ATH->FRA (S) - 100% (A3)
LH9052: FRA->SFO (S) - 50% (UA) - 744

LH455: SFO -> FRA (V) - 50% - A380
LH1282: FRA -> ATH (V) - 500


Απο το ATH->FRA θα είμαι πλέον Silver αλλά δεν νομίζω πως θα μου φανεί κάπου χρήσιμο αυτό στο FRA -> SFO, αλλά στην επιστροφή.

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις/σχόλια.
 
Top