Ταξιδιωτικες προτασεις με βαση το budget

kadmos

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
20/04/2009
Μηνύματα
21
Likes
7
Website
www.flybreak.com
Καλησπερα,

Περυσι το καλοκαιρι πανω σε μια συζητηση που ειχα με εναν φιλο (και οι δυο ειμαστε προγραμματιστες) μας ηρθε η ιδεα να φτιαξουμε μια σελιδα/εφαρμογη που ο χρηστης να εισαγει ενα ποσο που ειναι διατεθιμενος να δαπανησει, ημερομηνιες και αριθμο ατομων και εμεις να του επιστρεφουμε ταξιδιωτικα πακετα (πτηση + ξενοδοχειο) που πληρουν τα κριτηρια του.

Ετσι μετα απο μερικους μηνες δουλειας καταφεραμε να αποκτησουμε προσβαση στα δεδομενα του skyscanner και του booking.com. To αποτελεσμα ειναι η δικη μας μικρη startup http://www.flybreak.com . O σκοπος της ειναι να δινει απαντησεις σε τετοια ερωτηματα: 2 ενηλικες και 1 παιδι που μπορουν να πανε για 4 μερες με 600 ευρω συνολικα για εισητηρια και ξενοδοχειο.

Να τονισω οτι δεν εχουμε μια βαση απο την οποια αντλουμε αποτελεσματα. Τα πακετα φτιαχνονται δυναμικα εκεινη τη στιγμη με βαση τα κριτηρια του χρηστη. Αν θελετε περισσοτερες τεχνικες πληροφοριες ευχαριστως να τις μοιραστω.

Θα εκτιμουσα πολυ τις οποιες παρατηρησεις σας. Η γνωμη σας αλλωστε εχει περισσοτερη βαρυτητα μιας που οι περισσοτεροι ειστε του χωρου.

Ευχαριστω!
 
Για εμένα προσωπικά δεν παρέχει καμία χρήσιμη λειτουργικότητα η σελίδα σας, αφού μπορώ να βρω πολύ φθηνότερα με μόλις 10 λεπτά ψάξιμο. Δε βγάζει καθόλου εισιτήρια low cost.
 
Καλή αρχή από μένα, πολύ καλή ιδέα, μου αρέσει πολύ οπτικά το site. Συμφωνώ όμως ότι ακόμα τα αποτελέσματα που βγάζει είναι μάλλον περιορισμένα(πχ έβαλα Κέρκυρα-Γερμανία 4 μέρες τον Ιούλιο με μπατζετ μέχρι 1800€ και δεν έβγαλε τίποτα), και προσωπικά θα ήθελα να υπάρχει επιλογή να σου βγάζει και μόνο πτήσεις.
 
Ευχαριστω για τις παρατηρησεις!

@andreasl Low cost βγαζει, απλα ισως να ετυχε τις ημερομηνιες που εψαξες να μην υπηρχε διαθεσιμη πτηση ή διαθεσιμη πτηση μεσα στο budget σου. Βασικα οπως λεω και στο αρχικο μου post τα δεδομενα για τις πτησεις ερχονται απο το skyscanner.net οποτε οτι σου βγαζει εκεινο πιθανον να το βρεις και στο flybreak.

@jj_lgkr Δοκιμασε αν θελεις με μεγαλυτερο budget ή διαφορετικες ημερομηνιες. Νομιζω ενα +-3 days flexible ισως να ειναι καλη ιδεα ε;

Γενικα παντως ο στοχος του site ειναι να δινει ιδεες στους χρηστες. Dream machine οπως το λεει ο φιλος μου. Οχι να ειναι ψαχτηρι για να κλεισεις εισητηριο. Υπαρχουν αλλα site που κανουν αυτη τη δουλεια καλυτερα.

Επισης να αναφερω και ενα καλο, πηγαμε σε διαγωνισμο για startups με επαθλο ενα stand για το websummit.net και απο τις 160 βγηκαμε στους τοπ 8, οποτε θα δωσουμε το παρον.

Ευχαριστω και παλι :)
 
M' αρέσει το concept, ας πούμε για έναν οικογενειάρχη με συγκεκριμένο budget και ανύπαρκτο ελεύθερο χρόνο θα είναι ένα σούπερ εργαλείο αρκεί να υπάρχουν όλα μέσα όπως και customization στο ψαχτήρι ενώ αργότερα μπορεί να προστεθεί και κάτι σαν ειδοποίηση όταν βρεθεί κάτι στα ζητούμενα σου. Αν είχα ευρά σίγουρα θα σας έδινα μερικά, καλή τύχη στο project σας. :cool:
 
Top