NEOΣ αγχωμένος ταξιδιώτης...

Toxic79

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
31/01/2016
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους στην όμορφη παρέα σας.
Θέλω να σας θέσω κάποιες "χαζές" ερωτήσεις (ντρέπομαι ήδη) όσον αφορά το ταξίδι με αεροπλάνο..
Είμαι νέος ταξιδιώτης με αεροπλάνο και απίστευτα αγχωμένος για αυτό αλλά λόγω επαγγελματικής υποχρέωσης θα πρέπει να πάω αυθημερόν στη Θεσσαλονίκη οπότε ήταν και ο μόνος τρόπος..
Είναι εύκολο να μου πείτε τις κινήσεις που πρέπει να κάνω από τη στιγμή που θα μπω στο αεροδρόμιο...?
Δεν έχω καν ιδέα πού πάω,τι κάνω,πού στέκομαι και φοβάμαι μήπως από τη Θεσσαλονίκη με την Aegean βρεθώ στο Ντουμπάι με την Emirates..
Επίσης στο αεροπλάνο έχεις τη δυνατότητα να φορτίσεις το iphone σου?
Έκλεισα online το εισιτ΄ριο μου αλλά δεν μου έγραψε σε ποια θέση κάθομαι.. Θα με βάλουν να κάτσω όπου θέλω οι αεροσυνοδοί?
:shock: :rolleyes: :rolleyes:
 
Κανένα πρόβλημα! Καταρχήν υπάρχει γκισέ πληροφοριών στο κέντρο της αίθουσας αναχωρήσεων ακριβώς για τέτοιες περιπτώσεις. Οποιονδήποτε όμως υπάλληλο του αεροδρομίου και να ρωτήσεις συνήθως απαντούν πρόθυμα. Υπάρχουν πολλές πινακίδες που αν ξέρεις να τις κοιτάξεις (θα σου εξηγήσουν στις πληροφορίες) είναι πανεύκολο.
 
Πηγαίνεις στο ελευθεριος βενιζελος,εκει που λεει Αναχωρήσεις,μπαίνεις μεσα και με την προϋπόθεση οτι δεν εχεις βαλιτσα,κοιτάς τον πίνακα των πτήσεων,βρίσκεις απο ποια πυλη φεύγεις (Απο Β θα ξεκινάει ) και κατευθύνεσαι στην πυλη ακολουθώντας τη σήμανση.

Πας στο αεροδρομιο μιαμιση ωρα πριν μιας και δεν εισαι εξοικειωμένος,και για να διαλέξεις σε ποια θεση θα κατσεις,θα κανεις online check in απο το σαητ της Aegean ή το application στο έξυπνο κινητο σου.
Εκει θα σου βγάλει ενα boarding pass με barcode ,το οποιο αποθηκεύεις ή τυπώνεις και με αυτο και την ταυτοτητα σου πετάς.

Φόρτιση σε αεροπλάνα της Αιτζηαν δεν μπορεις να κανεις. Αν ησουν Emirates ισως χεχε.
 
Eυχαριστώ πολύ!!
Ναι θα ταξιδέψω χωρίς βαλίτσα γιατί το ταξίδι θα γίνει αυθημερόν...
Αρα την θέση την κλείνω τελέυταία στιγμή? Κατεβάζω ήδη την εφαρμογή στο κινητό μου.Θα δείξω το boarding pass από εκει?Μια χαρά οργάνωση και ευκολία αυτό για να μην κουβαλάς εκτυπώσεις μαζί σου...
Άντε κι ο Θεός βοηθός!!!
Φοβάμαι πολύ, αλλά νομίζω με 2 πτήσεις την ίδια κι όλας ημέρα θα εξοικιωθώ λίγο με το θέμα "αεροπλάνο" και μετά ποιος με πιάνει...Τρέμε Aegean!! :)
 
Αυτό εδώ είναι το link της Αιγαίου, που θα σου απαντήσει τις περισσότερες σου απορίες, σχετικά με το Web check-in.

http://el.aegeanair.com/taksidepste/che ... -check-in/

Αν θες να με ακούσεις, αν είναι κενές οι θέσεις στις εξόδους κινδύνου, τις οποίες θα τις βρεις πάνω από τα φτερά στο seat plan, είναι λίγο πιο άνετες από τις υπόλοιπες καθώς έχουν περισσότερο κενό. Κλείσε μια από εκείνες, κι αν δεν έχεις θέμα με το ύψος, φυσικά κλείσε παράθυρο.

Αφού είναι η πρώτη σου φορά κοίταξε να το χαρείς!! ;)
 
Αν θα έχεις μόνο χειραποσκευή, πρόσεξε τις διαστάσεις να είναι στα όρια της αεροπορικής που ταξιδεύεις (συνήθως είναι 56x45x25cm, και αν δεν κάνω λάθος η Aegean βάζει όριο τα 8 κιλά). Επίσης πρόσεξε αν θα έχεις μαζί σου διάφορα πράγματα σε υγρή μορφή ή σπρέι (οδοντόκρεμες, αποσμητικά, κλπ) αυτά θα πρέπει να είναι σε μικρά μπουκαλάκια (όχι πάνω απο 100 ml) το καθένα και να είναι σε πλαστικό σακουλάκι, το οποίο και θα σου δώσουν στο αεροδρόμιο. Νερό δεν επιτρέπεται να πάρεις μαζί σου, παρ'όλα αυτά μπορείς να αγοράσεις μετά τον έλεγχο.
Είναι αρκετά εύκολο να βρείς το δρόμο σου στο αεροδρόμιο, όπως σου είπαν και πιο πάνω, απλά ακολουθείς τις ταμπελίτσες και φυσικά αν νιώσεις οτι πας να χαθείς, ρωτάς. Εφόσον είναι πτήση εσωτερικού, δε χρειάζεται να εμφανιστείς στο αεροδρόμιο 3 ώρες πριν. Αν είσαι εκεί μια ώρα πριν την πτήση (άντε μιάμιση επειδή δε το έχεις ξανακάνει) είναι καλά. Αν θα θέλεις να κλείσεις θέση σε έξοδο κινδύνου, έχε υπόψιν σου πως δε θα μπορείς να έχεις κοντά σου αντικείμενα όπως τσαντάκια κλπ για προσγείωση/απογείωση.
Επίσης και πολύ σημαντικό, έχε την προσοχή σου στο σήμα της ζώνης το οποίο θα έχεις ακριβώς πάνω μπροστά σου, και κάνε λίγο πιο εύκολη τη ζωή των αεροσυνοδών με το να μένεις καθιστός οταν είναι αναμμένο. Και οταν φτάσετε περίμενε να σβήσει πριν σηκωθείς να πάρεις τη βαλίτσα σου (απο τα πιο ενοχλητικά που μπορεί να κάνει ένας επιβάτης). Είναι μισή ώρα πτήση, μέχρι ν'ανέβεις θα κατέβεις.
Αυτά και καλή πτήση!
 
Πάνω στην κάρτα επιβίβασής σου (boarding pass) που θα αποκτήσεις μετά το check -in (είτε στο αεροδρόμιο είτε ηλεκτρονικά από το σπίτι σου) γράφει και την έξοδο (gate) από την οποία θα γίνει η επιβίβαση στο αεροπλάνο π.χ Β 17. Θα γράφει επίσης και την ώρα που θα ξεκινήσει η επιβίβαση. Για να αποκτήσεις πρόσβαση στον χώρο του gate θα πρέπει να περάσεις έλεγχο (χειραποσκευής και σωματικό) από σημείο ελέγχου που επιτρέπει την πρόσβαση σε χώρο πολλών gates. Αυτό σημαίνει ότι ενδέχεται να υπάρχει αρκετός κόσμος ανάλογα με την ώρα. Επίσης μπορεί να έχει αρκετό περπάτημα από την αίθουσα του αεροσταθμού (με τα check-in counters, τα καταστήματα κλπ) μέχρι το σημείο ελέγχου αλλά και από το σημείο ελέγχου μέχρι το gate. Οπότε καλό θα ήταν να ξεκινήσεις ανάλογα για να πας προς το gate επιβίβασης.

Καλό ταξίδι.
 
Επίσης θα δεις ότι υπάρχουν οθόνες που θα πληροφορουν για το χρόνο που χρειάζεσαι για να φτάσεις στο gate εξόδου από το σημείο που βρίσκεσαι. Αυτές υπάρχουν από την στιγμή που εισελθεις στο χώρο που είναι για επιβάτες που αναχωρούν (είναι ο χώρος που υπάρχει με το που δείξεις το boarding pass και σκαναριστει από τον σεκιουριτι. Κατα μέσο όρο για να προσεγγισεις ένα gate από την στιγμή που εισελθεις στο χώρο των επιβατών κυμαίνεται από 5 μέχρι 15 λεπτά. Υπάρχουν βέβαια διακυμανσεις ανάλογα την ώρα. Έχε πάντως κατά νου να είσαι περίπου μισή ώρα πριν μπροστά ακριβώς από το gate εξόδου όπου υπάρχουν καθίσματα που περιμένεις τις ανακοινώσεις του /της υπεύθυνου της πύλης σου για επιβιβαση κλπ.
 
Παιδάκια καλημέρα και σας ευχαριστώ πάρα ΠΟΛΥ όλους για τις πληροφορίες και τις λεπτομέρειες στις απορίες μου...νιώθω ήδη πολύ καλύτερα και θα πάω με άλλο αέρα...Η πτήση μου είναι στις 6:35 το πρωί οπότε πιστεύω θα είναι σχετικά άνετα από πληθώρα κόσμου...Θα πάω και με το αυτοκινητο μου για να μην καθυστερήσω με το μετρό και αγχωθώ.Όσον αφορά τη ζώνη που μου είπε ο φίλος πριν έχω να απαντήσω ότι πας καλά??Μία που μπαίνω και κάθομαι και μία που ξαναλύνομαι όταν φτάσω με το καλό Θεσσαλονίκη,χωρίς να πάρω ανάσα και να κάνω ούτε κιχ... χαχαχα :) :D
Παιδιά μια ερώτηση που μου ήρθε μόλις τώρα...Το πάρκινγκ μακράς διαρκείας του αεροδρομίου πώς λειτουργεί?Το βρίσκεις εύκολα?Θα πρέπει να κάνω κρατηση θεσης online ή επιτόπου μόλις φτάσω εκεινη τη στιγμή?
 
Top