ATH - CMN - ATH (wedding trip) 2-9/10/2017

sakatis

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
29/06/2006
Μηνύματα
9
Likes
1
Περιοχή
Gerakas
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλημέρα, οργανώνω το γαμήλιο ταξίδι και έχυμε καταλήξει για Μαρόκο. Οι πτήσεις που ψάχνω είναι για 2/10 προς Μαρόκο (επιθημητό Καζαμπλάνκα) και επιστροφή προς Αθήνα στις 9/10 (επιθυμητή αναχώρηση από Μαρακές/Φες). Ψάχνω ένα συνδυασμό βασικά (αν βρω κάτι να βολεύει από άποψη διάρκειας πτήσης) γιατί ούτως ή αλλιώς θα γυρίσω αρκετά εκεί.
Διαφορετικά η πιο εύκολη λύση είναι ATH-CMN-ATH όπως λέει και ο τίτλος. Τι προτείνετε? η alitalia φαίνεται να "κερδίζει" από όσα μοπυ δίνουν οι "γνωστές" μηχανές αναζήτησης.

κάθε άποψη καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
 
sakatis να ζήσετε !

Γενικά την Απλιτάλια σε συνδυασμό με Μαρόκο θα την απέφευγα αν ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα φτάσω με τις βαλίτσες, αλλά όλα αυτά υποθετικά είναι και μάλλον δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές.
 
Δες και Egypt Air, Iberia και Turkish Airlines όπως και την Alitalia. Καλα η Αιγαιου δεν πεταει στο Μαροκο? Περιεργο :twisted:
 
flesland":1gwul3u4 said:
sakatis να ζήσετε !

Γενικά την Απλιτάλια σε συνδυασμό με Μαρόκο θα την απέφευγα αν ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα φτάσω με τις βαλίτσες, αλλά όλα αυτά υποθετικά είναι και μάλλον δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές.

Ευχαριστώ πολύ, τελικά έκλεισα με αλιταλια.

Αυτή την ανησυχία μου την εξέφρασαν και 2 φίλοι μου...και έχω μπει σε σκέψεις, αλλά δυστυχώς δεν είχα άλλη εναλλακτική που να συνδυάζει καλούς χρόνους αναμονής και τις ημέρες που έψαχνα.

Απορία:
Επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει σε πτήση με αλλαγή αεροπλάνου και αναμονή σε ενδιμάμεση στάση, αναρωτιέμαι πχ στο FCO ποια είναι η διαδικασία την στιγμή οπυ φτάνω? Γίνεται checkin στην πτήση απο FCO -> CMN? οι βαλίτσες πάνε "αυτόματα" στο άλλο αεροπλάνο? Επειδή στο "πήγαινε" έχω αναμονή 6,5 ώρες και θέλω να πάω για καφέ/γρήγορη βόλτα στην Ρώμη, θέλω να ξέρω τι χρειάζεται για να μην βρεθώ εξ'απροόπτου και τρέχω τελευταία στιγμη.

Ευχαριστώ, αν γνωρίζει κάποιος :)
 
Μην ανησυχείς για την Alitalia, η βαλίτσα σου θα πάει απευθείας Μαρόκο. Είναι απίθανο να μείνει Ρώμη με 6,5 ώρες διαφορά ανάμεσα στις 2 πτήσεις.
2,5 με 3 ώρες γεμάτες έχεις ουσιαστικά για να δεις τη Ρώμη. Πάρε το Leonardo Express, με 14 Ευρώ το άτομο, σε μισή ώρα θα είσαι στο Τέρμινι (δεν είναι ότι καλύτερο σαν περιοχή, προσοχή στα πορτοφόλια κυρίως στο σταθμό)
http://orarileonardoexpress.com/treno-f ... o-termini/
Από εκεί πάρε τη γραμμή Β του μετρό για 2 στάσεις και βγες Colosseo. Κάνε μια βόλτα στα Fori Imperiali και ανέβα στις Terrazze del Vittoriano για να τα δεις όλα από ψηλά. Εκεί πιες και τον καφέ σου και μετά πίσω σταθμό και μετά αεροδρόμιο. Δεν προλαβαίνεις πολλά παραπάνω. Καλά να περάσεις ;)
 
Εναλλακτικα μολις βγεις στο Colosseum , πηγαινε απο την αλλη του πλευρα , που περνανε τα διωροφα λεωφορεια που σου κανουν τον γυρο/κυκλο της Ρωμης , και σε ξαναφηνουν στο σημειο που ανεβηκες ( αλλα και οποιο αλλο σημειο που κανουν στασεις ) . Μπορεις να βγεις και μετα απο λιγο να ξαναμπεις στο επομενο και να κανεις οσους κυκλους θες ( βεβαια μην ξεχαστης γιατι εχεις και την ανταποκριση ).
Δυο συμβουλες = Α) Οταν ανεβεις ( ο σταθμος στο Colosseum ειναι υπογειος ) στην επιφανεια , μην κανεις το λαθος και ...''ποζαρεις'' μαζι με κατι τυπους ντυμενους σαν αρχαιους Ρωμαιους , διοτι μετα εμφανιζονται απο το πουθενα καμμια 10αρια και σου ζητανε απειλητικα 10 με 20 ευρω , επειδη φωτογραφιθηκες μαζι τους . !!! και Β) προσπαθησε να αγορασεις ( ιντερνετικα ) τα εισιτηρεια του διωροφου λεωφορειο , ΠΡΙΝ την αναχωρηση σου . Μπορεις να βρεις ΟΛΕΣ τις εταιριες ,που δραστηριοποιουνται ( ειναι καμποσες ) και παιζει και να εχει καποια απο αυτες προσφορα . Εαν αποφασισεις να ΜΗΝ αγορασεις ιντερνετικα ( Μια και παντα υπαρχει η περιπτωση να εχεις καποια καθυστερηση , που δεν θα σου επιτρεψει να επισκευτεις την Ρωμη ) τοτε μην αγορασεις εισιτηρεια απο πλανωδιους που τριγυριζουν στις στασεις ,( γιατι ειναι μουφα ) αλλα ΜΟΝΟ απο τον εισπρακτορα ΜΕΣΑ στο λεωφορειο . Καλα να περασετε . !!
 
flesland":29eby1zw said:
sakatis να ζήσετε !

Γενικά την Απλιτάλια σε συνδυασμό με Μαρόκο θα την απέφευγα αν ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα φτάσω με τις βαλίτσες, αλλά όλα αυτά υποθετικά είναι και μάλλον δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές.

Ειναι αλήθεια οτι η Alitalia ειχε ενα θεματακι με τις αποσκευες. Ομως οχι πια. Στον αντιποδα πρωταθλητρια στο σπορ αυτο ειναι η British. Βεβαια δεν φταιει η British αλλα το ....Heathrow, το χειροτερο ισως (μεγαλο) αεροδρομιο στον κοσμο, το οποιο θελει γκρεμισμα εκ θεμελιων και κτισιμο απο την αρχη.
 
Παιδιά ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, όσον αφορά το θέμα της βόλτας στην Ρώμη, το έχω ήδη προγραμματίσει όπως λέτε κι εσείς για ενα 3ωρο μαξιμουμ.

το θέμα της βαλίτσας με ανησυχούσε πιο πολύ, οπότε με έχετε καλύψει :)
 
Top