Αποσκευές

Leon_94

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
05/04/2008
Μηνύματα
68
Likes
14
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGSA
Πως συνήθως χάνοντε οι αποσκευές; Σε τι δε δουλευει καλα το συστημα στα διαφορα αεροδρόμια;
Μπορει καποιος να μου πει περιληπτικα πως γινεται η "διαλογη";
Εχοντας κανει εκατονταδες πτησεις, δεν μπορω να πω οτι ειμαι παραπονούμενος.
Πλην Alitalia προ 15ετιας (τωρα όχι πια), δεν μπορω να πω ότι εχω παράπονα.
4 φορες συνολικα δεν έχω πάρει βαλίτσα φθανοντας στον προορισμό μου, αλλα στις 3 περιπτωσεις απο αυτες ειχα πολυ λιγο connection time λογω καθυστερησης του αεροπλανου. Μια αλλη φορα ταξιδευα με 2 διαφορετικες εταιρείες (αλλα του ιδιου συνασπισμου) εχοντας αρκετο connection time και τοτε ηταν η μοναδικη φορα που δεν εφτασε η βαλιτσα μου μαζι με εμενα και δεν ωφειλόταν σε short connection.
----------------------------------------------
Κάποτε (πριν 15 χρονια) ταξιδευοντας η συζηγος μου απο Χανιά για Νεα Υόρκη, οταν πηγε να παραλαβει την αποσκευη της στην Αθηνα διαπιστωσε οτι ειχε χαθει. Την παρελαβε μετα απο μια βδομαδα στην Νεα Υορκη, αφου διαπιστωσαμε ότι η βαλιτσα αντι για Αθηνα, φορτωθηκε σε πτηση τσαρτερ για Σουηδία
---------------------------------------------
Ειχα διαπιστωσει ότι πολλες φορες φτανοντας Χανια τα τελευταια χρονια ηταν κομμενο το priority tag της Star Alliance. (Εδω και ενα χρονο δεν συμβαινει πια). Δεν μπορεσα να εντοπισω που το αφαιρουσαν. Συνδιαζοντας διαφορες πτησεις ειχα καταληξει ότι σε ενα απο τα αεροδρομια της Κωνσταντινουπολης, Αθηνων, ή και Χανιων καποιος εκοβε με ψαλιδι το tag. Ειχα ετοιμαζει μια κατταγγελία προς την Αιγαίου, αλλα τελικα δεν την εστειλα ποτε.....
 
Πάντως τον περασμένο μήνα που πήγα Ρώμη FCO με αποσκευή, το priority tag αγνοήθηκε και όλες οι αποσκευές έφθασαν μαζί και με 25 λεπτά καθυστέρηση.
 
Αυτό συμβαινει πολλές φορες, να ερχονται δηλαδη ανακατεμενες.
Ειτε γιατι εχοντας χρυση καρτα και στις 3 μεγαλες συμμαχιες, ειτε ταξιδευοντας μπιζνες το εχω διαπιστωσει απειρες φορες.
Μου έχει συμβει μερικες φορες οι βαλιτσες με το priority tag να ερθουν ολες μαζι στο τελος. Μια αλλη φορα ταξιδευοντας σε αεροπλανο που δεν ειχε θεσεις για μπιζνες, ειχα την μοναδικη βαλιτσα που ειχε priority tag, και ηρθε τελευταια. Ουτε καν προτελευταια. Με αρκετη αισθηση χιουμορ διαμαρτυρήθηκα στην εταιρεια....
 
Δεν έτρωγα ενα μαγκάλι κάρβουνα πριν ανοίξω το θέμα....
Ισως και να το ανοιξα, για να δωσω κουραγιο στον εαυτο μου , διότι δεν μου καθοταν καλά το connection που είχα, παρα του οτι είχα 3 ωρες αναμονη. Flydubai αφιξη Ντουμπάι (Τ2) και αναχώρηση με Emirates (T3).
Με περίμενε το τσακάλι της Emirateς στο χωρο αποσκευων, και δεν μπορω να καταλαβω πως με αναγνωρισε. (Λετε να του εστειλαν καμια φωτο μου απο τιποτα καμερες;)
Ειχε το μηνυμα μαζι του οτι η αποσκευη μου θα φτασει με την επόμενη πτήση, καναμε τα καθιερωμενα χαρτια, μου εδωσε 100 δολλαρια και τον κλασσικο σακο με τις μπιτζαμοφανελες και τα καλυντικά. Δεν καταλαβα αν τα 100 τα εδωσε επειδη ημουν μπιζνες ή όχι. Η αποσκευη πραγματι παρελήφθη με την επόμενη πτηση.
 
Γενικά ταξιδεύω με χειραποσκευή αλλά όσες φορές έχει τύχει να δώσω αποσκευή, σπάνια τηρήθηκε το priority (θα έλεγα σε ένα 20% των περιπτώσεων). Και καταλαβαίνω σε δρομολόγια εξωτερικού π.χ. να μην υπάρχει "ομοιομορφία" αλλά μου έχει τύχει και ΑΤΗ σε domestic πτήση (φαντάζομαι η Goldair έχει μάθει πια πως να φορτώνει τα αεροσκάφη). Κατά τα άλλα όπως λέει και ο flesland μου έχει τύχει να βγουν τελευταίες οι priority, αφού είχαν βγει όλες οι άλλες.

Παρόλα αυτά σκέφτομαι και εγώ να γράψω ένα παράπονο στην Α3, αφού απότι φαίνεται παρέχεται ως υπηρεσία με * (εφόσον τα καταφέρουν δηλαδή...)

Leon_94":7kw09ijw said:
Ειχα διαπιστωσει ότι πολλες φορες φτανοντας Χανια τα τελευταια χρονια ηταν κομμενο το priority tag της Star Alliance.

Σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις που είχα κονέξιο CHQ-ATH-έξω και στις δύο είχε κοπεί το priority. Ίσως τελικά είναι κύκλωμα.
 
Top