Θέλω να γίνω πιλότος(2016) βόηθεια

Σάββας18

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
28/04/2016
Μηνύματα
37
Likes
0
:D Καλησπέρα σας παιδιά!!!
Μάλλον είμαι τυχερός που βρήκα το airliners.gr γιατί πιστεύω θα μου απαντηθούν κάποιες βασικές απορίες μου. Είμαι 18 χρονών και από πολύ μικρή ηλικία με ενδιαφέρει ο τομέας της πολιτικής αεροπορίας με τον οποίον θα ήθελα να ασχοληθώ επαγγελματικά. Το τελευταίο διάστημα των τριών μηνών ψάχνω να βρω σχολές ( τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό) που να ασχολούνται με το αντικείμενο και που να μπορούν να μου προσφέρουν το κατάλληλο πτυχίο για καλή αρχή για αρχή στον τομέα της αεροπορίας. Έχω ενημερωθεί για το κόστος που απαιτούν ορισμένες και κατάλαβα ότι γενικά κυμαίνεται από 40000-120000€ περίπου. Καταλαβαίνω πως τόσα λεφτά εν έτη 2016 είναι λίγο έως πολύ απίθανο να βρεθούν λόγω και των capital controls. Θέλω ωστόσο να σας κάνω κάποιες σημαντικές ερωτήσεις που με απασχολούν παρα πολυ αυτην την περίοδο.
1. Πως είναι η αγορά εργασίας για έναν πιλότο στην Ελλάδα; Πως είναι στο εξωτερικό; Τι κυρίως απαιτούν οι καλές αεροπορικές εταιρίες τόσο σε Ελλάδα όσο και έξω; Που περίπου κυμαίνονται οι μισθοί ενός πιλότου σε Ελλάδα και εξωτερικό σήμερα 2016;
2. Αν και μου ακούγεται λίγο εξωφρενικό να δίνει κάποιος τόσα λεφτά από την "τσέπη" του, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια σχολή που να χρηματοδοτεί το κόστος της εκπαίδευσης είτε στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικό; Αν ναι με τι προϋποθέσεις; Αν ναι, είναι καλή στο αντικείμενό της;

Παρακαλώ θα ήθελα να μου μιλήσετε με παραδείγματα και με αντικειμενικά στοιχεία, καθώς ανησυχώ ιδιαίτερα για την πορεία μου στο επάγγελμα αυτό. Αν υπάρχει κάποιο σχετικό link κάποιας σχολής μην διστάσετε να μου το στείλετε. Γνωρίζω πως πιλότος δεν γίνεσαι από την μια στιγμή στην άλλη πόσο μάλλον μεγάλης αεροπορικής εταιρίας αλλά ας αρχίσω από τα βασικά.
 
Top