Livery Olympic Air

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την Olympic Air της Marfin Investment Group (MIG)
A300
Economy-Class
Economy-Class

Re: Livery Olympic Air

Δημοσίευσηαπό A300 » 10 Αύγ 2009, 11:13

Βλέπω ορισμένοι άρχισαν κιόλας να νοσταλγούν...Δεν θα σχολιάσω το λεγόμενο "ρηχό και απρόσφορο", θα πω μόνο ότι το """νέο"""" λίβερι είναι ένα απόλυτο φιάσκο. Δεν ντρέπονται οι γραφίστες να κάνουν copy paste στο λίβερι της αεροπορίας κ να αλλάζουν ένα πρασινάκι-μιγκάκι; Εκτός του ότι χρωματικά είναι κιτς, όπως οι στολές της Αλιτάλια, Αβιάνς κτλ, είναι σαν μεικ-απ νεκρών. Αλλο, νέο, εντελώς άσχετο λίβερι θα έπρεπε να υπάρχει απο αυτή τη νέα, βραχύβια, αραβοεβραική εταιρεία, και όχι οι ελληνικοί κύκλοι. Νεκροσυλία. Τέλος, τώρα που θα κοπούν και οι πτήσεις στην ΝΥ, ΚΑναδα, Αφρική και τη μιση Ευρώπη κ Μ. Ανατολή, μην πλαντάξετε εσείς οι νοσταλγοί, θα μας κάνετε λούτσα. Ραγδαίες οι εξελίξεις θα έρθουν, μετά τις εκλογές. Βγαλτε φωτογραφίες και κρατήστε χαρτοπετσετάκια, αγαπητα σποτερανιμαλς.
0 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VHHH
x 489
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 10 Αύγ 2009, 12:20

ΩΧ! Ο ΠΑΤΕΣΤΟΣ!
0 x
SX-804

ECO
Economy-Class
Economy-Class
x 75

Δημοσίευσηαπό ECO » 10 Αύγ 2009, 13:06

Ο, τι ουσιατικότερο έχει αναφερθεί μέχρι σήμερα στο φόρουμ γενικότερα για τις επιλογές και την κατάληξη όχι μόνο της ΟΑ αλλά και άλλων Ελληνικών εταιριών / "[b]αραβοεβραική εταιρεία"/[/b], τα λέει όλα, διότι δυστυχώς οι πολλοί βλέπουν μόνο το τυρί κι όχι τη φάκα! Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο του Α300 με αφορμή το livery. Αυτό βέβαια είναι ζήτημα συζήτησης για πανεπιστημιακό φόρουμ κι όχι του παρόντος, βαθύτερης ανάλυσης και περιεχομένου , με πολιτικές και κοινωνικοοικονονικές προεκτάσεις, σταματάω όμως εδώ κι ο νοών νοήτω!
0 x

Άβαταρ μέλους
chrispilot
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό chrispilot » 10 Αύγ 2009, 13:43

Πραγματικα το νεο Livery ειναι ασθητικα απαραδεκτο.....Μια ασχημη παραποιηση του σημερινου της Ο.Α
0 x

Άβαταρ μέλους
bari
Συντονιστής
Συντονιστής
x 15
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό bari » 10 Αύγ 2009, 15:31

κατα τη γνωμη μου το livery δεν ειναι τοσο ασχημο με τα εξης θετικα και αρνητικα:
(+)
-η επιστροφη του παλιου rough μπλε
-η αλλαγη της παλιας ριγας (που πλεον ειχε πεθανει σα σχεδιο παγκοσμιως) με μια πιο συγχρονη
το χρωμα και το σημα της εταιριας στους κινητηρες

(-)
-το πρασινο στους κυκλους ειναι χαλια. δεν ταιριαζει καθολου και ας ηταν εστω μοναχα σε εναν κυκλο, τωρα χτυπαει στο ματι πολυ ασχημα (και βλεπω οτι ο περισσοτερος κοσμος εχει την ιδια αποψη)
-η γραμματοσειρα πολυ μικρη, δειχνει ασχημη
-το "ΟΑ" πανω απο τη θυρα επιβιβασης δειχνει ξεκαρφωτο και δεν ταιριαζει με τον τιτλο της εταιριας ακριβως διπλα του

τελικη εντυπωση που μου μενει: αρνητικη λογω του πρασινου κυριως. δεν ταιριαζει!!!!

(θα ηθελα να δω το livery αυτο στα Α340 -η σε Β748- στο μελλον αλλα ξερω αυτο ανηκει στη σφαιρα της φαντασιας μου...)
0 x

Άβαταρ μέλους
sxoaa
Economy-Class
Economy-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sxoaa » 10 Αύγ 2009, 15:59

να συμφωνήσω σε όλα με τον bari και να προσθέσω ότι η διοίκηση κατά τη γνώμη μου έκανε καλά που έβαλε το σημαιάκι στο πίσω μέρος. Το έκανε αυτό για να δώσει τέλος στην τάση των πολιτικών και ιερέων να θέλουν να φωτογραφίζουν κατεβαίνοντας τις σκάλες του "Εθνικού Αερομεταφορέα". Το ΟΑ αρέσει γιατί θυμίζει στους επιβάτες τον κωδικό στο εισιτήριο όπως έκανε και η Τσέχικη με το ΟΚ. Επίσης σε απάντηση προς τον Α300, οι κύκλοι σχεδιάσθηκαν από ιδιώτες και επιστρέφουν σε ιδιώτες που όταν τους θέλουν πράσινους, πράσινοι θα είναι. Όσο για τα κεφάλαια, στην παγκοσμιοποίηση τα κεφάλαια δεν έχουν εθνική ταυτότητα πόσο μάλλον κρατική.
0 x
Lefteris

menelaos
First-Class
First-Class
x 113

Δημοσίευσηαπό menelaos » 10 Αύγ 2009, 16:12

+1 στον bari και από εμένα, με μόνη διαφωνία μου το (+) στο συγκεκριμένο μπλε που δε μου πολυαρέσει. Το logo βασικά είναι που είναι μάπα κατά τη γνώμη μου, όχι το "υπόλοιπο" livery. Κάτι λίγο πιο μοντέρνο πάντως στο livery θα ήταν καλή ιδέα κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή ok, μην είναι και τσίρκο να "δείχνει" ιστορική εταιρία, αλλά όχι και τόσο βαρετό. Ας ελπίσουμε να δούμε κάποτε και πώς δείχνει σε ΜΕΓΑΛΑ αεροπλάνα :)
0 x

Άβαταρ μέλους
bari
Συντονιστής
Συντονιστής
x 15
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό bari » 10 Αύγ 2009, 17:52

το θεμα με τα liveries των ιστορικων ευρωπαικων αεροπορικων εταιριων ειναι οτι δεν μπορεις να τα πειραξεις παρα πολυ, οπως γινεται για παραδειγμα στην αμερικη. ο κοσμος εδω ειναι συναισθηματικα δεμενος με σηματα και χρωματα και ουσιαστικα παρουσιαζουν εθνικη ταυτοτητα, ειναι μεσες ακρες τυποποιημενα. προσφατο παραδειγμα η AF και η ΑΖ οι οποιες προχωρησαν σε "ανανεωση" που ειναι ορατη μονο σε κατι τυπους σαν εμας :wink:
σε παραδειγματα οπως της ΒΑ που το αλλαξε ριζικα χρειαστηκαν να περασουν πολλα χρονια για να το αποδεχτουν καπως οι Αγγλοι και εχει γινει κατα καιρους αντικειμενο χλευασμου απο τον τυπο και τους ανταγωνιστες. να μην αναφερουμε αλλαγες οπως αυτη της Czech, που δε νομιζω κανενας μας να ηθελε τετοια απαραδεκτη μεταχειρηση των σηματων και των χρωματων της Ολυμπιακης.
το livery ειναι καλο, μοντερνο και κουβαλαει την κληρονομια του κανονικοτατα. εχει ομως εμφανεις ατελειες και καμμια φορα οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα...
0 x

Άβαταρ μέλους
fotis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): IMP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDM
x 1
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό fotis » 10 Αύγ 2009, 18:13

bari έγραψε:...ο κοσμος εδω ειναι συναισθηματικα δεμενος με σηματα και χρωματα...

Εγώ πάλι που είμαι συναισθηματικά δεμένος ΜΟΝΟ με την ασφάλεια και την τσέπη μου και όχι με σήματα και χρώματα, είμαι πεζός;
0 x
Πετάει ο γάιδαρος!

http://www.videoart.gr
my flight memory statitics

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDK
x 305

Δημοσίευσηαπό flesland » 10 Αύγ 2009, 18:15

menelaos έγραψε:Ας ελπίσουμε να δούμε κάποτε και πώς δείχνει σε ΜΕΓΑΛΑ αεροπλάνα :)

Θα δείχνει το ίδιο μικρό, βλέπε μέγεθος "Q400''- παραμένει σταθερό ... :wall:

κ οι τυφλοί είδαν...
0 x

Άβαταρ μέλους
bari
Συντονιστής
Συντονιστής
x 15
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό bari » 10 Αύγ 2009, 19:22

fotis έγραψε:
bari έγραψε:...ο κοσμος εδω ειναι συναισθηματικα δεμενος με σηματα και χρωματα...

Εγώ πάλι που είμαι συναισθηματικά δεμένος ΜΟΝΟ με την ασφάλεια και την τσέπη μου και όχι με σήματα και χρώματα, είμαι πεζός;

καθολου, αλλα προφανως εδω σχολιαζουμε το νεο livery, οχι θεματα ασφαλειας
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 592
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 10 Αύγ 2009, 21:02

...Έχω την εντύπωση ότι στα 130 posts και τις 9 σελίδες αυτού του topic επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια. Οι 9 στους 10 λένε το ίδιο πράγμα με διαφορετική σύνταξη. Δεν νομίζετε ότι έχει πια καλυφθεί το θέμα πλήρως;
0 x
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

Άβαταρ μέλους
manos_p
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό manos_p » 06 Σεπ 2009, 13:05

από MerNion την 06 Σεπ 2009 - 12:58

Επόμενο A319 που βάφτηκε και ετοιμάζεται για Ελλάδα το SX-OAN (c/n 1727 ex D-APAC):
http://athensairport.blogspot.com/2009/ ... annon.html
Ακολουθεί το SX-OAO (c/n 1880 ex D-APAD) σε λίγες ημέρες.

Bάση αυτού το livery στα Α319 διορθόθηκε. Οι κύκλοι έγιναν πιο μεγάλοι. Οπότε λογικά θα τα αλλάξουν σε όλα σιγά σιγά. (Σημάδι ότι διαβάζουν αυτά που γράφουμε.. :great: )
Τελευταία επεξεργασία από manos_p σε 06 Σεπ 2009, 16:58, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
0 x

Άβαταρ μέλους
MerNion
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 123
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό MerNion » 06 Σεπ 2009, 13:27

Το πρόσεξα και εγώ όταν μου στείλαν την φωτογραφία αλλά μέχρι να τα δω όλα να αλλάζουν, θα πιστεύω οτι απλά σε αυτό τους βγήκε λίγο μεγαλύτερο..

(το λινκ που εβαλες δεν δουλευει.. κανε αν θες edit και διόρθωσέ το. http://athensairport.blogspot.com/2009/ ... annon.html (δεξι κλικ, copy link location/copy shortcut και μετά paste εδώ)
0 x

Άβαταρ μέλους
makedonas
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): RUS
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDM
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό makedonas » 06 Σεπ 2009, 14:02

Kαι να προσθεσω οτι στο λινκ που εδωσε ο Κωστας λεει οτι αλλαξε η διαμορφωση του αεροσκαφους που ηταν για business ταξιδια και ειχε και εξτρα δεξαμενες καυσιμων, σε νορμαλ στανταρντς. Οποτε νομιζω οτι απαντηθηκε και η ερωτηση ενος μελους για το εαν θα κρατησουν τα αεροσκαφη αυτα το configuration που ειχαν με την PrivatAir.. Και ναι τους κυκλους τους μεγαλωσαν, αλλα ειναι ακομα φουσκωμενοι... Δεν εχει την ελαφροτητα του "γνησιου" το οποιο φαινεται οτι υιοθετησαν.. :?

Και κατι που δε νομιζω να αναφερθηκε αλλα πιστευω οτι αξιζει να λεχθει, ειναι το γεγονος οτι σε ολα τα Α3χχ το OLYMPIC ειναι στο κεντρο του αεροσκαφους και οχι μπροστα. Οπως στην πρωτη Ολυμπιακη.. Ναις.. Βερι ναις :wink:
0 x
.oO(Στέφος)Oo.
[AVNews]

Επιστροφή σε “Olympic Air (2009-2013)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες