Δρομολόγια Olympic Air

mastrojohn

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
12/02/2007
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Αν και καιρό τώρα παρακολουθώ το forum, αυτό είναι το πρώτο μου post καθώς και το πρώτο μου θέμα. Διαβάζοντας τα τελευταία νέα, αν κατάλαβα καλά, τα δρομολόγια μακρών αποστάσεων δεν θα γίνονται από την Olympic Air?! Τα 4 Α340 τι θ' απογίνουν δηλαδή? Κάτι ακουσα για Νεα Υόρκη code-share με Delta και ζαλίστηκα..Μήπως θα είναι έτσι στην αρχή και σύντομα θα τα αναλάβει η Olympic Air?
 
Δεν ξεκίνησα το τοπικ αποκλειστικά για τα 340, γι' αυτό και έβαλα αντίστοιχο τίτλο. Είναι γενικά για τα δρομολόγια τις Olympic Air. :D
 
Αλήθεια , πότε θα βγουν τα δρομολόγια; Πότε θα κάνουμε κρατήσεις;
 
Καθώς περί δρομολογίων ο λόγος, θα ήθελα να εκφράσω μία, ίσως παιδαριώδη, απορία. Το site της Olympic Airlines δίνει κανονικά ναύλους για τη "Μετά MIG" εποχή. Τι θα συμβεί αν κάποιος αγοράσει εισιτήριο; Υπάρχει το ενδεχόμενο να ισχύει στην Olympic Air; Ή απλά χάνει τα χρήματά του;
 
Εγώ έχω κόψει κάποια εισητήρια για Οκτώμβρη και επικοινώνησα με την ΟΑ και μου είπαν πως σε καμοία περίπτωση δεν
χάνω τα χρήματα μου. Μου είπαν ή θα είναι όπως έχει ή να αλλάξει ώρες αναχώρησης αλλά όχι ακύρωση . (μιλάμε για δρομολόγια εσωτερικού)
 
Το ζητούμενο είναι τι γίνεται με τα εισιτήρια προς προορισμούς που ενδεχομένως να μην εξυπηρετούνται στο εγγύς μέλλον από το νέο αερομεταφορέα. Ας μην ξεχνάμε ότι οι πτήσεις προς Νέα Υόρκη, Καναδά και Νότιο Αφρική είναι ανοικτές προς πώληση θέσεων και έκδοση εισιτηρίων. Προφανώς το full refund θα είναι μονόδρομος, στην περίπτωση που διακοπούν τα δρομολόγια προς κάποιο προορισμό.
 
το refund δεν είναι ο μονόδρομος.
η άλλη λύση είναι και το repro.
που κατα 90% αυτή τη λύση δίνουν οι εταιρείες εκτός αν το επιθυμεί ο επιβάτης για επιστροφή χρημάτων.
 
Έχω την εντύπωση ότι το reprotection είναι υποχρεωτικό μόνο αν η ακύρωση έγινε εντός των δύο εβδομάδων προ της πτήσεως...
 
δε νομίζω.

εχει τύχει να κάνουμε ρεπρο για όλη τη χειμερινή σεζόν λόγω ακύρωσης δρομολογίου.

αλλωστέ ο μεταφορέας είναι υποχρεωμένος να σε στείλει στον τελικό σου προορισμό (έστω μέσω άλλης πόλης άν όχι απευθειας)
 
Top