Flight info της Olympic Air

gmmour

Business-Class-Member
Εγγραφή
06/02/2008
Μηνύματα
314
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Μιας και η εταιρεία ξεκίνησε πτήσεις, ας ανοίξουμε και το ανάλογο θέμα σχολιασμού!

Και πρώτο σχόλιο, η νέα εταιρεία ξεκίνησε με καθυστερήσεις το πρόγραμμά της, η περισσότερες πτήσεις είχαν καθυστέρηση τουλάχιστον μισής ώρας κατά τη διάρκεια της ημέρας, ενώ τώρα το βράδυ έχουμε καθυστερήσεις 45 λεπτά μέχρι τρεις (!) ώρες (η 148 από Βρυξέλλες για παράδειγμα)!
Τι συμβαίνει; Παιδικές ασθένειες; Ας ελπίσουμε να τις ξεπεράσει!
 
Η ΟΑ147 αναχώρησε με technical κατά τις 1930 (αντί 1630). Πέραν αυτής, δε θα έλεγα ότι ήταν τραγικές οι καθυστερήσεις για πρώτη μέρα λειτουργίας μιας νέας εταιρείας.

Πάντως ας σημειωθεί πως αρκετές πτήσεις έφυγαν ~ontime από Αθήνα, αλλά καθυστέρησαν στην επιστροφή. Το οποίο ισχύει και σήμερα (π.χ. ΟΑ233|4). Για να δούμε τι θα γίνει τις επόμενες μέρες που οι πτήσεις θα πυκνώσουν... :p
 
JSH-ATH 30-9-2009, με τι αεροσκάφος;

Καλησπέρα! Μήπως ξέρει κάποιος με τι αεροσκάφος πραγματοποιήθηκε σήμερα το JSH-ATH? Πέταγε ο παππούς μου και μου ανέφερε ότι ήταν "πολύ μεγάλο" και προφανώς αυτή ήταν και όλη η πληροφορία που μπορούσε να μου δώσει οπότε... μήπως ξέρει κανείς;

Ευχαριστώ! :)
 
Re: JSH-ATH 30-9-2009, με τι αεροσκάφος;

Εικάζω ότι ήταν το νοικιασμένο ATR. Πάντως δε νομίζω να ήταν Q400.
 
Και εχθές αλλά και σήμερα η βραδυνή πτήση για Κω έχει περίπου 1 ώρα καθυστέρηση. Δεν αρχίσαμε πάντως καλά.. :rant:
 
Τήρηση Προγράμματος Πτήσεων

Η εταιρεία διανύει την πρώτη εβδομάδα της επίσημης λειτουργίας της οπότε, πιστεύω, ότι είναι ένα καλό σημείο για να ξεκινήσουμε μία παρακολούθηση της τήρησης του προγράμματος των πτήσεων.

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν το πρόγραμμα, κάποιοι από τους οποίους εκτός των δυνάμεων της κάθε εταιρείας. Τα στατιστικά όμως μπορούν να δείξουν τη βελτίωση μίας εταιρείας ή τη σύγκρισή με μία... άλλη (ονόματα δε λέμε ;) )

Τρίτη 6/10/2009

Δείγμα πτήσεων που περιλαμβάνονται στο Real Time Information της εταιρείας: 44 Αναχωρήσεις από Αθήνα

Αποτελέσματα:

Καθυστέρηση Αριθμός πτήσεων
00'-10'..........19
-20'.............09
-30'.............10
-60'.............05
60'+............01

Μέσος Όρος Καθυστέρισης:18'
Ποσοστό πτήσεων on time: 43%
Μέγιστη Καθυστέρηση: 1:15’ (ΟΑ 768 Αθήνα – Χίος)

Αυτή είναι η αρχή. Όλοι ελπίζουμε για το καλύτερο. Θα παρακολουθούμε την πορεία της εταιρείας και ελπίζουμε σύντομα σε Μέσο Όρο 7' και ποσοστό On Time 80+%

Φιλικά
 
Ξέρει κανείς με τι αεροσκάφος πραγματοποιήθηκε η πτήση ΟΑ736 (ATH-KGS) σήμερα?? Γιατί κάτι άκουσα για Α319/320. Αν ναι ξέρει κανείς το λόγο γιατί Α320 και όχι κάποιο DH4 που είναι προγραμματισμένο??
 
Έγινε με το SXOAN. Για τους λόγους δε γνωρίζω. Ενδεχομένως να μην υπήρχε διαθέσιμο DH4 ή οτιδήποτε άλλο.
 
Κάτι μου λέει ότι η πτήση μου από Μιλάνο πάει για γερή καθυστέρηση. Ακόμα τίποτα.
Προγραμματισμένη αναχώρηση: 21:00.
Τώρα γράφουν για 21:15.
 
Ξέρει κάνεις από πιο τερματικό θα πετά η Ολυμπιακή μετά τις 26 Νοέμβριου που κλίνει ο τερματικός 2??
 
Top