Παραίτηση στην Olympic Air

bluesky

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
14/04/2011
Μηνύματα
3
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
DAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα και από εμένα... επιβεβαιωμένες πληροφορίες αναφέρουν ότι η Διευθύντρια Δημοσίων Σχέσεων της Olympic Air, υπέβαλλε την παραίτησή της και αναμένεται να αποχωρήσει εντός των ημερών.... Ήταν στέλεχος από την αρχή
(2009)...με εμπειρία στον τομέα πολλά χρόνια στον ιδιωτικό τομέα....
Πολλές οι αλλαγές στην εταιρία... για να δούμε....
 
Αμην και ποτε αρκετη καταστροφη προκαλεσε με το υφος προς τους εργαζομενους που εφερε και δημιουργησε χαος.
Ηταν μικρη σε ηλικια και απειρη σε σχεσεις με τους ανθρωπους ιδιαιτερα με τους χειριστες.
Αν ενοουμε το ιδιο ατομο, καλο θα ηταν να αναφερθεις σε συγκεκριμενο ονομα για να γινω και εγω πιο ακριβης.
 
άσχετα με το πρόσωπο, εμένα που σαν απλός αναγνώστης διαβάζω το post, μου κάνει εντύπωση και ένα θέμα "δομής" και ιεραρχίας... "η Υπεύθυνη Δημοσίων σχέσεων είχε άσχημη συμπεριφορά απέναντι σε ιπταμένους κλπ, κλπ." Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να έχει την παραμικρή σχέση μαζί τους, δεν ξέρω αλλά δεν βρίσκω κοινό σημείο διοικητικής εξάρτησης του ενός από τον άλλο.
 
FlapsLock":25irzell said:
Αμην και ποτε αρκετη καταστροφη προκαλεσε με το υφος προς τους εργαζομενους που εφερε και δημιουργησε χαος.
Ηταν μικρη σε ηλικια και απειρη σε σχεσεις με τους ανθρωπους ιδιαιτερα με τους χειριστες.
Αν ενοουμε το ιδιο ατομο, καλο θα ηταν να αναφερθεις σε συγκεκριμενο ονομα για να γινω και εγω πιο ακριβης.
Mάλλον έχεις μπερδέψει το HR με το PR ... να προσέχουμε λίγο για να μην εκθέτουμε λάθος ανθρώπους. Η υπεύθυνη του PR η οποία παραιτήθηκε ήταν εξαιρετική με μεγάλη εμπειρία στον τομέα της.
 
Αγαπητά μέλη, ασχέτως από την προσωπικότητα, την επικοινωνιακή ή άλλη πτυχή της συγκεκριμένης διευθύντριας και της παραίτησής της, θα μου επιτρέψετε να πώ ότι η επαφή από την θέση αυτή με τα πληρώματα (ειδικά τους εκπροσώπους τους) όχι μόνο είναι απαραίτητη αλλά και επιβεβλημένη για κάποιον που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του σε αυτόν τον τομέα. Πέραν από την δεδομένη επαφή του HR με το προσωπικό, και το PR πρέπει απαραιτήτως, σε μία σοβαρή εταιρεία, να διατηρεί και έπαφές και δομημένη επικοινωνία. Aυτά είναι βασικά πράγματα.

δικός σας
 
Παραίτηση η απόλυση.... Νομίζω ότι υπάρχει διάφορα. Σε κάθε περίπτωση η πορεία του από οικονομικής πλευράς μπορεί να πει κανείς ότι ήταν επιτυχημένη αφού μείωσε στο μισό της ζημιές της εταιρίας. Από κοινωνικής πλευράς και σε θέματα συνεργασιών έχω την αίσθηση ότι όλο το προσωπικό και τα στελεχη ήταν δυσαρεστημενα. Ίσως αυτό να έπαιξε και ρόλο.... Να ευχηθούμε καλή αρχή στον νέο πρόεδρο....
 
Παραίτηση Καρακαδα και απο την singular logic....
 
Ο Καρακαδάς ήταν από τους καλούς managers του group, σε τέτοιο επίπεδο δεν παίζει απόλυση, δεν ήταν υπάλληλος, Πρόεδρος σε Δ.Σ ήταν.

Σύμφωνα πάντα και με πληροφορίες του ῾αγαπημένου᾽ δημοσιογράφου της MIG στο Banking News, την Πέμπτη αναμένονται ανακοινώσεις από τον Βγενόπουλο για το Plan B της MIG. Ο ίδιος στηρίζει τη MIG αφού αγοράζει συνέχεια μετοχές (είναι και φτηνές τώρα πια). Ίσως η παράιτηση να σχετίζεται και με τις ανακοινώσεις αυτές...

(Το link για το άρθρο έχει ελληνικούς χαρακτήρες και δε δουλεύει... Ημερομηνία άρθρου 26/10)

http://www.bankingnews.gr
 
Μέρος της ανακοίνωσης που έβγαλε στο site του...

Προσφάτως, κλήθηκα να ηγηθώ μίας ακόμη προσπάθειας, αυτής της ανασύνταξης της Olympic Air.

Και στην περίπτωση αυτή μέσα σε συντομότατο χρονικό διάστημα και με την ισχυρή στήριξη του μετόχου της, η Olympic Air έχει επιτελέσει μία θεαματική μεταστροφή των αποτελεσμάτων της βελτιώνοντας κατά δεκάδες εκατομμύρια ευρώ τα οικονομικά της στοιχεία. Κυρίως όμως, η αγαπημένη αεροπορική εταιρεία των Ελλήνων έχει μπει σε μία ξεκάθαρη πορεία σταθερής βελτίωσης και σαφούς προσανατολισμού, γεγονός που επιβεβαιώνεται και από τα αυξανόμενα μερίδια επιβατών.

Εκτιμώντας ότι μέσα σε ένα δυσμενές περιβάλλον που ενέτεινε η οικονομική κρίση ανταποκρίθηκα πλήρως στις σημαντικές προκλήσεις που μου ανατέθηκαν, κρίνω πλέον ότι πρέπει να δοθεί ο χρόνος και ο χώρος στον βασικό μέτοχο των δύο εταιρειών να προσδιορίσει εκείνος την μελλοντική τους πορεία αξιοποιώντας -θέλω να πιστεύω- την δυναμική που έχει ήδη θεμελιωθεί.

Εύχομαι ειλικρινά κάθε επιτυχία στην μελλοντική πορεία των δύο εταιρειών και εν γένει της Marfin Investment Group, όπως και στον κ. Ανδρέα Βγενόπουλο τον οποίο επιπλέον οφείλω να ευχαριστήσω για την εμπιστοσύνη που μου επέδειξε.»

:arrow: http://karakadas.com/index.php?option=c ... 59&lang=el
 
Top