Μεταπτυχιακα μετα τη ΣΜΑ και μισθος

Neopsych

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
13/01/2017
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα γραφω για πρωτη φορα, ειμαι 18 χρόνων και με ενδιαφερει η ΣΜΑ. Θα ηθελα να μαθω αν μετα το τελος της ΣΜΑ ειναι δυνατον να τελειωσω και το Μετσοβιο Πολυτεχνειο (εχω ακουσει οτι ετσι γινεται). Αν μπορειτε απαντηστε μου και στο αν μετεπειτα χρειαζονται επιπλεον μεταπτυχιακα (περα του Μετσοβιου) προκειμενου να βρω μια αρκετα καλη θεση σε Ελλαδα η εξωτερικο οταν κι αν αποσυρθω απο το στρατευμα. Τελος, ποιο ειναι το χρηματικο ποσο που λαμβανουν οι φοιτητες κατα τη διαρκεια της φοιτησης και ποιος ο αρχικος μισθος; Ευχαριστω για τον χρονο σας!
 
Με τα σημερινά δεδομένα ένα μεταπτυχιακό σε Management ή MBA μετράει. Όμως εσύ πρακτικά ρωτάς ποιά θα είναι η κατάσταση μετά από 20-25 χρόνια, πράγμα για το οποίο κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με κάποιο βαθμό αξιοπιστίας.
 
Ναι σωστα. Γνωριζετε κατι επιπλεον για μισθο μετα την αποφοιτηση και το μηνιαιο επιδομα μεσα στη σχολη;
 
Απο οσο γνωριζω ο μισθος του Ανθυποσμηναγου παταει το χιλιαρικο (μπορει και λιγο παραπανω) οταν βγει απο τη σχολη. Βεβαια οι αυξησεις ειναι μικρες απο βαθμο σε βαθμο ειδικα τωρα που κοπηκαν οι μισθολογικες προαγωγες. Αν σε ενδιαφερει καριερα, μεταπτυχιακα, εξωτερικα κλπ καλυτερα μη μπεις στην ΠΑ.

Επισης στην ΠΑ εχω ακουσει οτι για να παρει βαθμό Μηχανικός πρεπει πρώτα να έχουν προαχθεί ολοι οι Ιπταμενοι της τάξης τους αλλα ας το επιβεβαιωσει καποιος.
 
Top