Τα παροπλισμενα της Π.Α.

Flightinstict

Economy-Class-Member
Εγγραφή
07/05/2010
Μηνύματα
109
Likes
0
Παιδια να ρωτησω κατι θα ηθελα.. Απ 'οσο ξερω τα cessna t-37 της Καλαματας δεν χρησιμοποιουνται πια αφου αντικατασταθηκαν απο τα T-6, οπως και οτι υπαρχουν καμια 10αρια bell-47 της ΜΑΕΔΥ τα οποια βρισκονται στην ακρη αλλα ωστοσο σε λειτουργικη κατασταση. Να υπενθυμισω οτι δεν βαζω το χερι μου στη φωτια για οτι ανεφερα οποτε μη με πετροβολησετε αν καπου υπαρχει ανακριβεια, αλλα απλα διορθωστε με. Ποια η μοιρα αυτων των αεροσκαφων, και ειδικα των ελικοπτερων μιας και για τα t-37 δεν νομιζω να υπαρχει και ιδιαιτερη ζητηση.. Ειχε πεσει στα χερια μου ενα εγγραφο για την πωληση των cessna και αν θυμαμαι καλα ειχαν τιμες πωλησης απο 2.000.000 ευρω. Ποια ειναι η προθεση δηλαδη του υπουργειο αμυνης? Οπως και για τα bellακια που ειναι κριμα να καθονται
 
ποιά η μοίρα των νέων παροπλισμένων...? όποια η μοίρα και αυτών που σταμάτησαν να πετάνε και στο παρελθόν,θα σαπίσουν φίλε μου!
Ούτε κατσαρόλες δεν φτιάχνει η Π.Α.
το πολύ πολύ να τα βάλει σε καμιά πλατεία όπως έκανε και με τα f-5 ή τα f-104
Μακάρι να μας εκπλήξουν!
 
Eίπαμε, θα πάνε "συστημένα" εκεί που πρέπει να πάνε...Και τα Τ37 και τα Bell 47.
Οποιος αμφιβάλλει δεν έχει παρά να κάνει μια βόλτα από την Δοϊράνης και θα πληροφορηθεί επαρκώς για τους πλειοδοτικούς διαγωνισμούς εκποίησης α/φών , πώς, πότε και με τι συμμετοχές θα γίνουν.
Μην κοιτάτε που τα F5, F-104 κλπ δεν τα ήθελε κανείς.
 
σημερα με την φωτο του C47 "622" με γυρισατε 30 χρονια πισω...ποσες φορες την ανεβοκατεβασα την 622 απο τον πυργο του Σεδες...να την περιμενω ωρες οταν εφευγε για το αιγαιο χωρις να ξερω ποτε γυριζει,αλλα παντα κυρια πριν πεσει το απολυτο σκοταδι. Ομορφα χρονια παιδες, μακαρι να ξαναερχοτανε...
 
Τον Δεκέμβριο του 2011 εκδόθηκε το βιβλίο "Πολεμώντας τη Λήθη" του καλού φίλου Θέμη Βρανά. Στο βιβλίο καταγράφονται όλα τα εκτός ενεργείας αεροσκάφη της ΠΑ που βρίσκονται σε δημόσια έκθεση ή εντός αεροδρομίων της ΠΑ αλλά και μερικά στο εξωτερικό. Το βιβλίο αποτέλεσε χρόνια συστηματικής ερευνάς του Θέμη και πραγματικά είναι ένα κόσμημα για κάθε ελληνική αεροπορική βιβλιοθήκη. Αρκετοί από εμάς θα θυμόμαστε τα καταπληκτικά άρθρα που είχε γράψει σε παλαιότερα τεύχη του περιοδικού Πτήση και Διάστημα σχετικά με τα εκτός ενεργείας C-47, τα F-104, τα F-5. Να τονίσω ότι το βιβλίο είναι softback, 151 illustration σελίδες και έχει έγχρωμες φωτογραφίες για κάθε ένα από τα 667 αεροσκάφη!

Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ
 
Έχει κανείς τίποτα πληροφορίες για ένα παρατημένο Τ-6 σε ένα γκαράζ του δήμου στη Βέροια; Αυτοί πάντως στον Δήμο της Βέροιας δεν έχουν ιδέα πώς βρέθηκε εκεί γιατί είναι πολλά χρόνια.
 
Πρόκειται για το 49-3414 Τ-6G.
Βρίσκοταν χρόνια πολλά στην κατασκήνωση στην Καστανιά.
Από το 1998 βρίσκεται στη Βέροια.
Οι πτέρυγες έχουν δυστυχώς κλαπεί ...
 
Νέο έκθεμα για την 110ΠΜ, ένα F-4E που μεταφέρθηκε από τη Μονάδα προχθές.

 
Φωτογραφική συλλογή από τα παροπλισμένα αεροσκάφη που έχω επισκεφθεί και βρίσκονται εκτός αεροδρομίων στην Ελλάδα.

 
Top