Μουσεία Πολεμικής Αεροπορίας

  • Thread starter EFL03
  • Ημερομηνία δημιουργίας

EFL03

Business-Class-Member
Εγγραφή
08/03/2003
Μηνύματα
262
Likes
29
Περιοχή
Κεφαλλονιά
Website
www.european-aviationfriends.de
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGKF
Γεια σας,

επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό με μερικά ερωτήματα σχετικά με το(τα) μουσείο(α) με αεροπλάνα της Πολεμικής Αεροπορίας.

Υπάρχει το μουσείο της Πολεμικής Αεροπορίας στο Τατόι (Δεκέλεια) και το Πολεμικό μουσείο στην Αθήνα, έτσι δεν είναι;

Επιπλέον έχω ακούσει ότι είναι επίσης ανοιχτή στο κοινό, η συλλογή αεροσκαφών στην 112ΠΜ, στην Ελευσίνα! Αληθεύει αυτό;

Για το Τατόι θα με ενδιέφερε εάν είναι ανοιχτό για επίσκεψη άνευ προειδοποίησης (επειδή βρίσκεται σε ενεργό αεροδρόμιο) και το ωράριο!

Τα ίδια ερωτήματα έχω και για την Ελευσίνα!

Όσον αφορά το Πολεμικό μουσείο, θα χαιρόμουνα, εάν μπορούσε κάποιος να μου πει το ωράριο λειτουργίας του :)

Επιπλέον, εάν κάποιος θελήσει να μοιραστεί μαζί μου, τις γνώσεις του περί αεροπλάνων μνημείων ή εγκαταλειμένων αεροπλάνων στην Αθήνα και τα περίχωρα, να μη διστάσει να το κάνει :D

Αυτά προς το παρόν.

Ελπίζω να μη σας κούρασα ιδιαίτερα με τις ερωτήσεις μου ;)

Καλό βράδυ
 
για το πολεμικό μουσείο άμα θες να δεις τα αεροπλάνα μονο μπορείς να πας οποτε fes.
κατά αλλα δεν δουλεύει την δευτερα (ωράριο δεν "φυμαμαι")
στο τατόι για να μπεις φελί έγκριση από κάποιον υψηλό στα γραφεία (εγώ έχω μέσω).
να ρωτήσω και γω κάτι?
του Αγίου μιχάλη κάνει τίποτα το αεροδρόμιο του Τατοΐου?
 
Καλησπέρα,

δηλαδή χωρίς έγκριση δεν μπαίνεις :shock:

Και αυτή την έγκριση, πώς την αποκτάς;

Ευχαριστώ
 
EFL03":3qll935h said:
Καλησπέρα,

δηλαδή χωρίς έγκριση δεν μπαίνεις :shock:

Και αυτή την έγκριση, πώς την αποκτάς;

Ευχαριστώ

prepei na pareis thl. apo oso xerw (sorry again gia ta greek lish alla dialysa shmera to Alt sto FS 2004
 
Μια ευχάριστη είδηση από την ιστοσελίδα της Πολεμικής Αεροπορίας: Από το Σάββατο 22 Φεβρουάριου 2014, το Μουσείο της Πολεμικής Αεροπορίας θα είναι πλέον επισκέψιμο για το κοινό κάθε Σαββάτο και Κυριακή, πλην επισήμων αργιών. http://www.haf.gr/el/news.asp?id=8549

Οι ώρες λειτουργίας είναι:
* 10:00 - 16:00 κατά την περίοδο ισχύος χειμερινής ώρας (τελευταία προσέλευση 15:00).
* 10:00 - 18:00 κατά την περίοδο ισχύος θερινής ώρας (τελευταία προσέλευση 17:00).
 
Αντε, το καταλαβανε; Καιρος ηταν.
 
Πραγματικά εξαιρετική εξέλιξη για το Μουσείο. Είναι κάτι που (συ-) ζητούσαμε χρόνια τώρα. Ελπίζω να μη το πάρουν πίσω, αλλά και εμείς απ' την πλευρά μας να τους ανταμείψουμε και να τους συμπαρασταθούμε με τη παρουσία μας. Αυτό το θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό γιατί εύκολα μπορούν να το πάρουν πίσω λόγω έλλειψης προσέλευσης κοινού!

Και πάλι συγχαρητήρια σε όσους εργαστήκαν πάνω σε αυτή την ιδέα και πολύ περισσότερα σε όσους θα είναι εκεί για να το υποστηρίζουν.
 
Το μουσείο με τα 9 Bell 47 που τα έχουν κρυμμένα και απόρρητα σε κατάσταση μακράς συντήρησης για να τα "σπρώξουν" στους κολλητούς τους, μπορούμε να το επισκεφτούμε? Το ξέρουμε οτι "λεφτά υπάρχουν" γι αυτό και το Υπουργείο Γεωργίας δεν τα πουλάει, όπως δεν πουλάει το Μετοχικό Ταμείο Αεροπορίας τα 15 Τ-37 στην Καλαμάτα. Βέβαια τα Τ-37 τα έβγαλαν σε δημοπρασία το 2006. Μιλάμε οτι το ΜΤΑ έχει φοβερούς οικονομολόγους! Οταν το καλύτερο πλώιμο Τ-37 στον κόσμο -στο Τέξας- πωλείται σήμερα 200.000 ευρώ, το ΜΤΑ έβαλε τιμή εκκίνησης 1.000.000 για αεροπλάνα παρατημένα στο έλεος του θεού, καννιβαλισμένα κλπ. Τα ξέρουν αυτά τα θέματα οι ενώσεις αποστράτων που βλέπουν το μέρισμα να κατρακυλάει και το ΜΤΑ να σφυρίζει αδιάφορο? Τα ξέρουν, απλώς δεν ασχολούνται. Από το 2006 που κατέστη άγονος ο διαγωνισμός λόγω ανόητης τιμής για τα Τ-37 στέλνω κάθε 1η του μηνός μία επιστολή στον εκάστοτε ΥΕΘΑ με το ερώτημα "Τι θα γίνει με τα 15 Τ-37 της Καλαμάτας?" και μία επιστολή στον εκάστοτε ΥΤκΑΑ (Γεωργίας) με το ερώτημα "Τι θα γίνει με τα 9 Bell 47 της Δεκέλειας?". Απάντηση δεν έλαβα ποτέ και από κανέναν 8 χρόνια τώρα. Ενώ, μόλις έστειλα μια επιστολή στον Δρίτσα (σκιώδης ΥΕΘΑ του ΣΥΡΙΖΑ και στάνταρ ΥΕΘΑ όταν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση), η απάντηση ήρθε εντός 24ώρου: "Παρακαλούμε μόλις αναλάβουμε κυβέρνηση να μας το υπενθυμίσετε ώστε την άλλη μέρα κιόλας να εκδώσουμε τις σχετικές εγκυκλίους". Στην Χρυσή Αυγή δεν έστειλα επιστολή γιατί ξέρω οτι θα μου απαντήσουν: "Δευτέρα ορκιζόμαστε κυβέρνηση, Τρίτη πρωί κατέβα με τα λεφτά και τις νταλίκες στην Καλαμάτα ή στο Τατόι να φορτώσεις αγόρι μου..." και δεν είναι εποχή για εγκεφαλικά...
 
Ερχεται Avro Anson MkI AX246 στο Μουσείο

Το διάβασα στο περιδοδικό Aviation News τεύχος Μαΐου 2016

The fuselage of a 1941 Avro Anson Mk.I
AX246 has left its temporary storage at
Leeds East Airport on a truck bound for a
new home in Greece.
It is joining a museum dedicated to
the Hellenic Air Force and will represent
an aircraft used in Greece following its
liberation after World War Two.
The first part of the move involved the
fuselage frame, gun turret, one Cheetah
engine and various parts, including the
distinctive ‘bubble’ engine cowlings to Athens.
The empennage and centre section of
the Yeadon-built Mk.19 Anson, G-AGPG,
followed a week later and will eventually
be mated to the restored fuselage, and
painted to represent an early post-war
Hellenic AF Anson.
 
Top