database αεροσκαφών Π.Α. ?

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας

GP707

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/05/2004
Μηνύματα
6.592
Likes
2.771
Περιοχή
LGAT, East Terminal
Website
www.flickr.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
Επειδή δημιουργήθηκε πριν λίγο καιρό απορία, υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που έχουν τα αεροσκάφη της Πολεμικής Αεροπορίας (τύπος, serial number κλπ) σε κάποιο αρχείο?
Πιστεύω θα ενδιαφέρει αρκετά μέλη!
 
GP707":35r3f85j said:
Επειδή δημιουργήθηκε πριν λίγο καιρό απορία, υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που έχουν τα αεροσκάφη της Πολεμικής Αεροπορίας (τύπος, serial number κλπ) σε κάποιο αρχείο?
Πιστεύω θα ενδιαφέρει αρκετά μέλη!
Νομίζω ότι στο Scramble θα βρεις αυτό που ζητάς και ίσως παραπάνω. Πάντως πρόκειται για ευαίσθητο θέμα που, κατά τη γνώμη μου, δεν προσφέρεται για δημόσια συζήτηση στην Ελλάδα. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει ειδική στρατιωτική υπηρεσία που ξεψαχνίζει το internet για εντοπισμό πιθανών προβλημάτων ασφαλείας πληροφοριών και δεν θα ήταν σωστό να βρεθεί το forum στο στόχαστρό της.
 
Αυτό ειναι καλό σε περίπτωση που ξέρεις ηδη τα codes. Δε νομίζω πάντως ότι ενα αρχειάκι με τυπους και codes ειναι κάτι το μεμπτό. Αυτά ειναι πληροφορίες που με λίγο μεράκι μπορείς να τα βρείς απο πλάνα τηλεόρασης, απο γιορτες της ΠΑ που ειναι ανοιχτα τα αεροδρόμια, απο φωτογραφίες και sites στο inernet κλπ.
Δεν είπα να προχωρήσουμε σε βαθύτερα χωράφια... ;)
 
GP707":wfh9ssxd said:
Δε νομίζω πάντως ότι ενα αρχειάκι με τυπους και codes ειναι κάτι το μεμπτό.
Ούτε εγώ το νομίζω, αλλά αυτό που έχει σημασία δεν είναι τι νομίζουμε εμείς αλλά τι νομίζουν οι πάσης φύσεως αρμόδιοι και ημι-αρμόδιοι, που δεν έχουν απαραίτητα την ίδια προσέγγιση. Και άντε μετά να τους πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
 
Στο F-16.net έχει όλα τα F-16 της HAF: Στο database search απλώς βάλτε HAF.

http://www.f-16.net/f-16_aircraft_database.html

Αν είναι "παράνομο" ή όχι δεν το ξέρω, αλλά για να το κρατάνε εκεί, είτε τα λαγωνικά μας δεν το έχουν βρεί είτε δεν υπάρχει πρόβλημα. Απ'όσο ξέρω στις αεροπορίες δεν αρέσει να είναι γνωστή η θέση του κάθε αεροπλάνου καθώς και το πρόγραμμα συντήρησης και εξόδων τους και τέτοια πράγματα...
 
pingu":38nvb72d said:
Στο F-16.net έχει όλα τα F-16 της HAF... Αν είναι "παράνομο" ή όχι δεν το ξέρω, αλλά για να το κρατάνε εκεί, είτε τα λαγωνικά μας δεν το έχουν βρεί είτε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Μα το f-16.net είναι στην Ολλανδία, όπου τα "λαγωνικά μας" δεν έχουν δικαιοδοσία!!
 
Ναι αλλα αν θεωρητο παρανομο δεν θα μπορουσε καποιος απο την ελλαδα να επισκεφτει το site θα μπορουσαν να το κανουν.



Επισης δεν εχει να κανει αν στην ελλαδα ειναι παρανομο γιατι το airliners.gr ειναι γερμνικο
 
Για να δείτε τι είναι παράνομο στην Ελλάδα ζητείστε από ένα δικηγόρο να σας ερμηνεύσει τα άρθρα περί κατασκοπείας και συναφών αδικημάτων στον ποινικό κώδικα. Θα εκπλαγείτε με αυτό που θα σας πεί. Μην ξεγελιέστε με το τι κάνουν οι Ολλανδοί και οι Βρετανοί.
 
Υπάρχουν πολλά άρθρα δημοσιευμένα τόσο στον ελληγνικό όσο και στον ξένο τύπο, με serials κλπ...

Εκτός του Scramble υπάρχει και το πολύ καλό site του Μ.Σολανάκη
http://koti.welho.com/msolanak/serials.html

ενώ και μια βόλτα από το modelclub.gr μπορεί ν' αποβεί χρήσιμη... ;) Το θέμα ενδιαφέρει πολλούς...
 
Στρατιωτικά θέματα

sv1xv":37zgqfi3 said:
Για να δείτε τι είναι παράνομο στην Ελλάδα ζητείστε από ένα δικηγόρο να σας ερμηνεύσει τα άρθρα περί κατασκοπείας και συναφών αδικημάτων στον ποινικό κώδικα. Θα εκπλαγείτε με αυτό που θα σας πεί...

Σας παραθέτω τά σχετικά άρθρα για να δείτε με πόσο γενικό τρόπο είναι διατυπωμένα.
Ποινικός κώδικας":37zgqfi3 said:
Άρθρο 146
Παραβίαση μυστικών της Πολιτείας


1. Όποιος με πρόθεσή του και παράνομα παραδίδει ή αφήνει να περιέλθουν στην κατοχή ή τη γνώση άλλου έγγραφα, σχέδια ή άλλα πράγματα ή ειδήσεις που τα συμφέροντα της πολιτείας ή των συμμάχων της επιβάλουν να τηρηθούν απόρρητα απέναντι σε ξένη κυβέρνηση, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών.

2. Σε καιρό πολέμου ο υπαίτιος τιμωρείται με ισόβια ή πρόσκαιρη κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών.

Άρθρο 147

Όποιος γίνεται από αμέλεια υπαίτιος κάποιας από τις πράξεις που αναφέρονται στο προηγούμενο άρθρο, αν αυτά τα σχέδια, τα έγγραφα, τα πράγματα ή οι ειδήσεις του είναι εμπιστευμένα, υπηρεσιακώς ή του είναι προσιτά χάρη στη δημόσια υπηρεσία του ή χάρη σε εντολή της αρχής ή τα έμαθε λόγω μιας σύμβασης από εκείνες που αναφέρονται στο άρθρο 145 του Κώδικα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών ετών.

Άρθρο 148
Κατασκοπεία


1. Όποιος με πρόθεσή του και παράνομα πετυχαίνει να περιέλθουν στην κατοχή του ή στη γνώση του αντικείμενα ή ειδήσεις από εκείνες που αναφέρονται στο άρθρο 146 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους.

2. Αν όμως ο υπαίτιος ενήργησε με σκοπό να χρησιμοποιήσει τα ανωτέρω αντικείμενα ή ειδήσεις για να τα διαβιβάσει σε άλλον ή να τα ανακοινώσει έτσι ώστε να μπορούν να εκθέσουν σε κίνδυνο το συμφέρον του κράτους και ιδίως την ασφάλειά του ή κάποιου από τους συμμάχους του τιμωρείται με ποινή κάθειρξης και σε καιρό πολέμου με ισόβια κάθειρξη ή θάνατο.

Άρθρο 149

1. Όποιος: α) χωρίς δικαίωμα καταρτίζει εικόνες ή σχέδια οχυρώσεων πλοίων, δρόμων, καταστημάτων ή άλλων έργων ή στρατιωτικών τόπων ή β) για το σκοπό αυτό μπαίνει κρυφά ή με απάτη στα μέρη αυτά, αν η προσέλευση εκεί απαγορεύεται στο κοινό, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών, αν η πράξη δεν τιμωρείται βαρύτερα από ειδική διάταξη.

2. Όποιος εισέρχεται στα πιο πάνω μέρη κρυφά με απάτη τιμωρείτται γι'αυτό και μόνο με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών.

Νομίζω ότι ορθώς οι νέοι κανόνες του forum απαγορεύουν τις στρατιωτικές συζητήσεις, θα έπρεπε βέβαια να υπάρχει μια εξαίρεση για τις ανοικτές εκδηλώσεις. Σκεφτείτε πόσο δύσκολη είναι η υπεράσπιση ενός δυστυχούς χομπίστα που αδίκως κατηγορείται για κάποιο από τα παραπάνω.

Το πλήρες κείμενο σε Word υπάρχει εδώ: http://www.dap-komotinis.gr/kodikes/poinikos.doc


.
 
Top