Γενικές (αεροπορικές) απορίες

  • Thread starter fotis
  • Ημερομηνία δημιουργίας

fotis

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
04/02/2007
Μηνύματα
1.715
Likes
1
Περιοχή
Athens/Munich
Website
www.videoart.gr
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
IMP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDM
Υπάρχουν μηχανήματα αποπαγοποίησης (deicing) στα αμιγώς πολεμικά αεροδρόμια;
 
Υποθέτω ότι σε βάσεις όπου σταθμεύουν και μεγάλα στρατιωτικά αεροπλάνα (C130 κλπ) πρέπει να υπάρχη τουλάχιστον ένα όχημα με τον σχετικό εξοπλισμό,παρόμοιο με αυτά που υπάρχουν στά πολιτικά αεροδρόμια.Στίς βάσεις τών μαχητικών όμως δέν ξέρω άν υπάρχουν τέτοια οχήματα,άλλωστε τα μαχητικά αεροπλάνα είναι μικρά σχετικά σέ μέγεθος,οπότε ένα συνεργείο από δυό-τρείς σμηνίτες με τούς κατάλληλους ΜΠΖεκαστήρες λογικά πρέπει να επαρκή γιά να κάνη την δουλειά...
 
Τα μαχητικά βρίσκονται σχεδόν πάντα στα υπόστεγα οπότε δεν κινδυνεύουν από πάγο τόσο πολύ
 
Πώς και το πρωθηπουργικό gulfstream μπορεί να πάει μέχρι Αμερική, ενώ τα αντίστοιχα Embraer δεν έχουν τόση μεγάλη εμβέλεια, παρόλο του είναι περίπου στο ίδιο μέγεθος? Η απορία αυτή μου ήρθε προ ολίγων μηνών διαβάζοντας ένα άρθρο του Θέματος σχετικά με τις 'επισκέψεις΄ του Παπανδρέου στο Εξωτερικό, αν και δεν εξηγούσε περισσότερα.
 
Aπλο ειναι. Το G5 εχει την εμβελεια, το Erj135 δεν την εχει. Με το δευτερο γινονται μεταφορες VIP στο εσωτερικο και στην γειτονια.
 
Και πού τα χωράει τα περισσότερα καύσιμα? Πόσο μεγαλύτερες δεξαμενές να έχει? :?:
 
Στην πτερυγα.
 
C27J SPARTAN

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα γι αυτό πρώτον ζητώ συγνωμη και δεύτερον αν είμαι λάθος να μεταφερθεί στο σωστό θέμα.


Εδώ και μέρες παρατηρώ πως πετάει ακόμα ενα C27J το (4122) Εκτός του 4121 που πετούσε.
Το εν λόγω το είδα στα αρχεία του FR24 και λέει ότι ήρθε από το Oxnard (;;) αν προσφέρω σωστά την πόλη.

Αληθεύει το παραπάνω;;;;
 
Ναι, αυτά τα 2 πετάνε, μέχρι πέρισι πετούσε και το 4120. Τα άλλα τα έφαγε η μαρμάγκα, είναι καθηλωμένα εδώ και χρόνια. :wall: Το κουφάρι του 4125 ήταν σε έκθεση στην γιορτή αεροπορίας.

Όντως υπάρχει Oxnard Airport αλλά είναι στην Καλλιφόρνια.
 
Top