Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας

  • Thread starter sv1xv
  • Ημερομηνία δημιουργίας

sv1xv

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
27/09/2006
Μηνύματα
1.792
Likes
828
Website
sv1xv.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGEL
TWITTER
SV1XV
Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της Εορτής Π.Α. για το 2011. Τα αεροδρόμια θα είναι ανοικτά Σάββατο (5/11), Κυριακή (6/11), Δευτέρα (7/11) όλη την ημέρα και την Τρίτη (8/11) μετά την επίσημη τελετή.

Στις 6/11 θα έχει mini air show στην Τανάγρα. :laola:

http://www.haf.gr/el/pa2011/default.asp
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Tίποτα το ξεχωριστό για μια ακόμη χρονιά. Τα ίδια και τα ίδια.

Το μόνο που θυμάμαι είναι το airshow Αρχάγγελος και τίποτα άλλο.
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

giorgosk":11x1v1nn said:
Tίποτα το ξεχωριστό για μια ακόμη χρονιά.

Φαίνεται πως φέτος θα είναι κάπως πιο ξεχωριστό:
Πρόγραμμα Αεροπορικής Επίδειξης στην 114 Πτέρυγα Μάχης/Αεροπορική Βάση Τανάγρας
6 Νοεμβρίου 2011. Ώρα Έναρξης 11:00


* Αεροπορική επίδειξη δύο ελικοπτέρων AH-64A Apache της Αεροπορίας Στρατού.

* Αεροπορική επίδειξη μεμονωμένου ελικοπτέρου S-70B Aegean Hawk του Πολεμικού Ναυτικού.

* Αεροπορική επίδειξη μεμονωμένου αεροσκάφους T-6Α Texan II της Πολεμικής Αεροπορίας (ΠΑ).

* Ρίψη αλεξιπτωτιστών από αεροσκάφος C-130 Hercules της 356 Μοίρας Τακτικών Μεταφορών.

* Επίδειξη αποστολής Έρευνας και Διάσωσης Μάχης-Combat Search & Rescue (CSAR) με τη συμμετοχή ανδρών της 31 Μοίρας Επιχειρήσεων Έρευνας και Διάσωσης, δύο αεροσκαφών F-16 Blk 52+ ADV της 335 Μοίρας και δύο ελικοπτέρων AS-332 Super Puma της 384 Μοίρας Έρευνας και Διάσωσης.

* Επίδειξη επιχείρησης Αεροδιακομιδής ασθενούς-Medical Evacuation (MEDEVAC) από ελικόπτερο AS-332 Super Puma της 384 Μοίρας Έρευνας και Διάσωσης.

* Αεροπορική επίδειξη της Ομάδας «Ζευς» μεμονωμένου αεροσκάφους F-16 Blk 52+ της ΠΑ.

* Επίδειξη επιχείρησης Αεροπυρόσβεσης από δύο αεροσκάφη CL-415 της 383 Μοίρας Ειδικών Επιχειρήσεων και Αεροπυρόσβεσης.

* Χαμηλή διέλευση μικτού σχηματισμού μαχητικών αεροσκαφών της ΠΑ αποτελούμενος από F-16 Blk 52+, F-4E Phantom II PI 2000, Mirage 2000-5, A-7H Corsair και RF-4E Phantom II.

Δεν έχω μάθει ακόμα λεπτομέρειες του προγράμματος, αλλά μοιάζει αρκετά πλούσιο και εντυπωσιακό. Ίδωμεν.
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Κάτι αλλάζει φέτος στον εορτασμό της Π.Α.
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Μπορεί να μήν είναι "Αρχάγγελος 2005",αλλά δείχνει αρκετά ενδιαφέρον το πρόγραμμα.

Απ'ό,τι βλέπω δέ,υπάρχει και συμμετοχή τής Μοίρας τού συμφορουμίτη vassdel,μέ δύο επίδείξεις μάλιστα (μία CSAR και μιά MEDEVAC).

Μήπως θα έπρεπε να οργανώσουμε από τώρα κάποια συνάντηση εκεί;
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Ρε παιδιά επειδή σκέφτομαι να ανέβω από Κρήτη για το show πείτε μου με ποιο λεωφορείο θα πάω εκεί; Έκανα ερώτηση με email στο ΓΕΑ και μου είπαν ότι δε θα διαθέσουν μεταφορικό μέσο. Ρώτησα ένα γνωστό μου και μου είπε με λεωφορείο που πάει Θήβα, Βοιωτία ή Χαλκίδα να κατέβω στο Σχηματάρι και αφού το διασχίσω θα βγω στην Τανάγρα. Είναι γύρω λέει στα 20' με τα πόδια. Από που φεύγουν αυτά τα λεωφορεία; Εσείς ξέρετε κανένα άλλο μέσο ή άλλη επιλογή; Ευχαριστώ!
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Ναι, είναι το ΚΤΕΛ Θηβών. Το λεωφορείο φεύγει κάθε ώρα (ακριβώς στην ώρα) από το Σταθμό Λεωφορείων της Λιοσίων. Αυτός είναι 10 λεπτά με τα πόδια από τον Σταθμό ΗΣΑΠ Αγίου Νικολάου. Υπάρχει περίπτωση το ΚΤΕΛ να βάλειν και έκτακτα δρομολόγια αλλά ακόμα δεν έχουν ανακοινώσει κάτι.
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Υπάρχει και μια άλλη δυνατότητα την οποία έχω εφαρμόσει εγώ στο παρελθόν με επιτυχία και είναι το τρένο. Από σταθμό Λαρίσης κατεβαίνεις στην Οινόη και μετά με περπάτημα περίπου 15-20 λεπτά σε ίσιωμα βρίσκεσαι εύκολα έξω από την ΕΑΒ.
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Νά ορίσουμε λοιπόν όσοι ενδιαφερόμαστε να πάμε στην επίδειξη την Κυριακή,να μαζευτούμε στο σταθμό Λαρίσης ή στο ΚΤΕΛ τής Λιοσίων γύρω στίς 9 το πρωί και να πάμε όλοι μαζί στην TNG;
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Καλώς να ορίσετε, να μας θαυμάσετε :D .
Πιστεύω πως η ΕΡΤ θα καλύψει το show, αλλά οποιαδήποτε βιντεοσκόπηση/φωτογραφία του show (ειδικά τα Puma :mrgreen:, 11:55 - 12:10) θα είναι ευπρόσδεκτη.
Δυστυχώς, δεν μπορώ να βιντεοσκοπήσω το show εκ των έσω (κάποιος πρέπει να κρατάει και τα χειριστήρια :twisted: ), αλλά τράβηξα μερικά βιντεάκια καθ' οδόν προς Τανάγρα, κατά τις δοκιμαστικές, τα οποία θα ανεβάζω σταδιακά.

Για την ώρα,
μια απογείωση από τον 18 της Ελευσίνας σε σχηματισμό
και
μια πτήση στην Πάρνηθα, στην χαράδρα που κάνουμε τις νυκτερινές εκπαιδεύσεις μας.

Κράτησα τη διάρκεια μικρή, γιατί ξέρω πως εσείς οι "αεροπλανάδες" τα βαριέστε τα ελικόπτερα :D
 
Top