Γυναικες Ιπταμενοι πολεμικής αεροπορίας

Niki02

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
05/09/2017
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειαα σας! Θα ηθελα να κανω κι εγω μερικες Ερωτήσεις σαν εφηβη που ειμαι και έρχεται η ωρα να διαλέξω κι εγω επαγγελμα επιτελους..ενδιαφερομαι παρα πολυ για να γινω ιπταμενη στην πολεμικη αεροπορια και μετα γιατι οχι και στην πολιτικη...διαβαζω συνεχως αρθρα κι εχω δει τα εξής:
1) Γιατί πρέπει να είσαι άγαμος για να σε δεχτουν ? Και αυτο θα ισχύει για ολα τα χρονια της φοιτησης και της θητειας ? Δηλαδή δεν εχω χρονο και αδεια να κανω οικογενεια ?
2) Λενε στις περιγραφη της σχολης ικαρων οτι ναι μεν ειναι ευκολο πλεον να πεταξεις αλλα αν δεν μπορεσεις στο πρωτο ετος φευγεις ...δηλαδη τσαμπα διαβασμα και προσπαθεια ?
3) συνεχως βλεπω οτι οι γυναίκες ειναι λιγες ιπταμενες και αγχώνομαι για τα αθληματα γιατι εχω ενα φυσιολογικο σωμα οχι εντελως γυμνασμενο...και σκεφτομαι να μπω στίβο να προετοιμαστω καπως αλλα ειναι και τα οικονομικα με τα φροντιστήρια κλπ..
4) τι μου προτείνετε εσεις που ειστε και πιο εμπειροι ? Να το προσπαθήσω ή να αρχισω παλι να ψαχνω για κατι αλλο ? :(
 
Καλα μην ακους παλιες ιστοριες για πιλοτους της ΠΑ που δουλευαν στην ΟΑ μετα απο λιγα χρονια. Τα συνταξιοδοτικα των ενοπλων δυναμεων σχεδιαζονται για να κρατανε τους αξιωματικους οσο το δυνατον περισσοτερο εν ενεργεια.

Μελλοντικα θα εχεις τη δυνατοτητα να κανεις οικογενεια, αλλα μεχρι να γινεις Ανθυποσμηναγος οχι. Δηλαδη να τελειωσεις τη σχολη στην οποια αλλωστε θα φοιτεις εσωκλειστη. Υποψιν, το επαγγελμα του πιλοτου στην ΠΑ απαιτει σοβαρες θυσιες σε προσωπικο επιπεδο και για πολλα χρονια δε συνδυαζεται με "εντονη" προσωπικη ζωη. Δεν ειναι 8ωρακι, 3 το μεσημερι ειμαι σπιτι μου και την αλλη μερα παλι απο την αρχη.
 
Ευχαριστω πολυυ για ρην απαντηση σας ..ειμαι ανοιχτη και για αλλες γνωμες και απαντησεις για τις υπολοιπες ερωτησεις !!
 
Καλησπέρα niki.. Οι απορίες που έχεις είναι απόλυτα φυσιολογικές.. Κοίτα το αεροπλάνο δεν είναι δύσκολο και οι περισσότεροι τα καταφέρνουν,κι εσύ μπορείς να τα καταφέρεις. (Ελάχιστες περιπτώσεις ατόμων δεν μπόρεσαν να πεταξουν). Απλά υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις ανθρώπων που στο αεροπλάνο ζαλιζονται και κάνουν ναυτία..Έχει να κάνει με τον οργανισμό κάθε ανθρώπου και δεν μπορείς να το αλλάξεις. Η αεροπορία όμως δεν μπορεί να σε κρατήσει Ιπτάμενο όταν δεν μπορείς να πετάξεις γι αυτό σε διώχνει..οι περιπτώσεις αυτές είναι λίγες και δεν πρέπει να σε αγχώνει. Σχετικά τώρα με την γυμναστική, είναι έντονη και χρειάζεται πολύς κόπος. Θα ήταν βέβαια καλό να ασχοληθείς με τον στίβο, αν έχεις το χρόνο και τα χρήματα...μπορείς όμως να το αφήσεις και για το καλοκαιρι. Αν είσαι αγυμναστη θα ζοριστεις περισσότερο, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα τα καταφέρεις. Αν το θέλεις πραγματικά πολύ προσπαθησε το.. θα πρέπει να κάνεις ομως πολλές θυσίες.
 
Top