Μισθοί ικάρων

#Αιθεροβάμων

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
02/09/2017
Μηνύματα
6
Likes
0
Αρχικα να ξεκαθαρισω οτι δεν με ενδιαφερει η πολεμικη αεορπορια για τα λεφτα. Απλα τα χρηματα ειναι ενας παραγοντας που μας απασχολει ολους ειδικα σημερα που η οικονομικη κατασταση ειναι δυσκολη.Εχω ψαξει αρκετες φορες για τον μισθο των ικαρων ιπταμενων αλλα ειτε πεφτω σε παλια αρθρα με αποτελεσμα να μην ισχυουν πια ειτε οι απαντησεις δεν ειναι ξεκαθαρες.Εινια καποιος που ξερει;;Δεν ειναι αναγκη να ειναι απολυτα ακριβης,εστω κατα προσεγγιση.Απο ποσο ξεκιναει και μεχρι που μπορει να φθεασει ο μισθος.Τελο; αυτο που με τρομαζει ειναι οτι λεγεται πως ο μισθος των ικαρων ειναι εξευτελιστικος και οτι πληρωνονται πολυ λιγο αναλογικα με την δυσκολη δουλεια τους.Καθε πληροφορια θα μου ειναι χρησιμη!ΙΕυχαριστω εκ των πρωταιρων!
 
Αν δε κανω λαθος ενας ικαρος που εχει κανα 2 χρονια εξω απ τη σχολη και πεταει στα F16 πρεπει να καθαριζει γυρω στα 25.000 -30.000 κατα ετος
 
Ευχαριστώ για την απάντηση σου!Επέτρεψε μου να βγω και λιγο off topic αφου και βοηθας πολυ και αν κρίνω απο την προηγούμενη απάντηση σου ξερεις καλα τα πραγματα.Αυτο που με φοβιζει δεν ειναι τα αεροπλανα τα υψη κ.τ.λ. Απλα εχω ακουσει(δεν ξερω αν οντως ισχυει) οτι στην πολεμικη αεροπορια υπαρχει σημαντικη ελλειψη χρηματων με αποτελεσμα οχι μονο καποια αεροπλανα να ειναι σαραβαλα οπως ειχα διαβασει χαρακτηριστικα σε ενα αρθρο αλλα και οποια ατυχηματα προκαλουνται να ωφειλονται σε μεγαλο βαθμο στην ελλειψη συντηρησης αναβαθμισης και αλλων παραγοντων που δεν γνωριζω.Ξερεις κατι επι του θεματος;;
 
Λογω πτητικου επιδοματος, οι Ιπταμενοι Ικαροι αμειβονται πολυ καλυτερα απο τους υπολοιπους αξιωματικους. Ο μισθος (χωρις το επιδομα) για εναν Ανθυποσμηναγο ειναι λιγο πανω απο €900 καθαρα και φτανει μεχρι περιπου €2,300 που παιρνει ενας Αντιπτεραρχος. Αν συγκρινεις τους μισθους των ενστολων της Ελλαδας με αυτους των χωρων της Δυτικης Ευρωπης, τοτε ναι αμειβονται λιγο. Για τα Ελληνικα δεδομενα, παραμενουν πανω απο το μεσο ορο.

Σαν Ιπταμενος Ικαρος δεν θα εχεις θεμα με τα χρηματα. Το θεμα ειναι η ελλειψη προσωπικης ζωης και αν εισαι ετοιμος να κανεις αυτη τη θυσια, αν το εχεις τοση τρελα δηλαδη. Δεν ειναι δουλεια που 3 το μεσημερι την εχεις κανει και αντε την αλλη μερα παλι. Ειναι τροπος ζωης...
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Θα ήθελα πάντως να σημειώσω την άποψη μου.Νομίζω πως οι υπερωρίες έτσι πως έχει η κατάσταση σήμερα και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό είναι δεδομένες.Σπάνιες εινα8 οι περιπτώσεις που οι εργαζόμενοι δεν ξεπερνούν το ωράριο τους.Βέβαια θα μου πεις οτι η εργασία του πιλότου είναι πιο δύσκολη αλλά εφόσον όπως νομίζω τουλάχιστον μου αρέσει το πρόβλημα θα είναι η κούραση από την φύση της δουλειάς και όχι η υπερωρία.Τί λες ;;;
 
Μη μπερδευεσαι. Δεν μιλαμε για υπερωριες. Μιλαμε να εισαι alert ανα πασα στιγμη. Εχει τεραστια διαφορα. Αλλο σχολαω 3 και φευγω 5, αλλο 12 το βραδυ αφηνω το σπιτι μου και την οικογενεια μου για να παω να πεταξω πανω απο το Αιγαιο. Να ξερεις οτι θα αφιερωσεις πολλα χρονια στο επαγγελμα σου με ο,τι αυτο συνεπαγεται σε θεματα προσωπικης ζωης...
 
Φαντάζομαι πως οι Ίκαροι δεν πετάνε συνεχώς αλλά οπότε υπάρχει ανάγκη ή οπότε γίνεται κάποια άσκηση .Έτσι η εργασία τους είναι να είναι απλά σε επιφυλακή και να περιμένουν ή έχουν κι άλλες αρμοδιότητές;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Παιζουν πολλα ρολο. Οσο μεγαλωνουν, τοσο λιγοτερο πετανε, πηγαινουν σε επιτελικες θεσεις κλπ. Απλα κρατα αυτο, δεν ειναι επαγγελμα, ειναι τροπος ζωης. Για πολλα χρονια. Αν θες δουλεια γραφειου 9-5, ειναι κακη επιλογη. Αν το γουσταρεις και το βαλεις προτεραιοτητα στη ζωη σου, τοτε να πας.
 
#Αιθεροβάμων":1sis9eao said:
Αρχικα να ξεκαθαρισω οτι δεν με ενδιαφερει η πολεμικη αεορπορια για τα λεφτα. Απλα τα χρηματα ειναι ενας παραγοντας που μας απασχολει ολους ειδικα σημερα που η οικονομικη κατασταση ειναι δυσκολη.Εχω ψαξει αρκετες φορες για τον μισθο των ικαρων ιπταμενων αλλα ειτε πεφτω σε παλια αρθρα με αποτελεσμα να μην ισχυουν πια ειτε οι απαντησεις δεν ειναι ξεκαθαρες.Εινια καποιος που ξερει;;Δεν ειναι αναγκη να ειναι απολυτα ακριβης,εστω κατα προσεγγιση.Απο ποσο ξεκιναει και μεχρι που μπορει να φθεασει ο μισθος.Τελο; αυτο που με τρομαζει ειναι οτι λεγεται πως ο μισθος των ικαρων ειναι εξευτελιστικος και οτι πληρωνονται πολυ λιγο αναλογικα με την δυσκολη δουλεια τους.Καθε πληροφορια θα μου ειναι χρησιμη!ΙΕυχαριστω εκ των πρωταιρων!

Παρόλο που διευκρινίζεις ότι δε σε σε ενδιαφέρει η Π.Α για τα λεφτά,εγώ θα σου έλεγα μην πας στην Π.Α.Διάλεξε κάτι άλλο.Η Π.Α δε θα σου εγγυηθεί ποτέ σίγουρο εισόδημα.Σήμερα μπορεί να πετάς με F-16 π.χ και να παίρνεις χ λεφτά με τα επιδόματα.Αύριο η υπηρεσία θα αποφασίσει να πας στο τάδε γραφείο και θα παίρνεις Υ λεφτά.Είναι στρατός.Άλλοι αποφασίζουν κι εσύ εκτελείς.Και όπως γράφτηκε δεν έχεις ωράριο.Το ωράριο το αποφασίζουν άλλοι.Ένα Σάββατο π.χ που σχεδιάζεις να το περάσεις με την οικογένεια σου κι έχεις κλείσει μια κοντινή εκδρομή μπορεί να αποφασίσει ο διοικητής ότι θα είσαι επιφυλακή επειδή αρρώστησε ο συνάδελφος ή επειδή το ΑΤΑ αποφάσισε ένα παραπάνω α/φος για επιφυλακή.Δε θα σε ρωτήσουν.Γνωστός μου πριν καμια 10αρια χρόνια,παντρευόταν Κυριακή και Σάββατο απόγευμα κυνηγούσε Τούρκους στο Αιγαίο.Και ήταν τυχερός που τον αντικατέστησε συνάδελφος του αλλιώς θα ακύρωνε το γάμο.Τραβηγμένο αλλά πραγματικό.Πολλά λεφτά βγάζουν και οι ναυτικοί από σχολές.Μηχανικοί και πλοίαρχοι.Θα έφευγες για 6-12 μηνες να βγάλεις 40-60.000€ (οι πιο υψηλόβαθμοι);Τα λεφτά δεν είναι πάντα κριτήριο.
 
Σιγουρο εισοδημα θα εχει. Σιγουρα μεγαλο εισοδημα δε θα εχει. Ο σιγουρος θα ειναι ο μισθος του αξιωματικου που ξεκιναει απο €950 περιπου σαν ανθυποσμηναγος και φτανει λιγο πανω απο €2,000 για Ταξιαρχο.
 
Top