Ερωτηση για οριο ηλικιας

Νικος Πετριδης

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
26/03/2018
Μηνύματα
1
Likes
2
Καλησπερα.Ειμαι καινουργιος στο forum.Ειμαι φοιτητης σε ΑΕΙ και φετος παιρνω πτυχιο.Οταν εδινα πανελληνιες δεν ηξερα καθολου τι ηθελα να περασω στο πανεπιστημιο και ημουν παρα πολυ μπερδεμενος.Απο παλια με ενδιαφερε η σχολη ικαρων αλλα δεν εγραψα καλα και περασα σε μια αλλη σχολη που επισης με ενδιεφερε,η νομιζα οτι με ενδιεφερε τοτε,αλλα μολις περασε ο καιρος ειδα πως τα πραγματα ειναι διαφορετικα.Σκεφτηκα να δωσω ξανα πανελληνιες αλλα το σκεφτηκα αργα δυστυχως και ειμαι 23 χρονων.Απο οτι ειχα διαβασει τα ορια των στρατιωτικων σχολων ειναι εως τα 21.Μετανιωσα παρα πολυ που δεν ημουν πιο συνειδητοποιημενος και που δεν τα κοιταξα ολα αυτα νωριτερα.Γνωριζει κανεις αν προκειται μηοως να αλλαξουν τα ορια η αν πραγματι ειναι εως 21,γιατι τα σχετικα ποστ που διαβασα για τις στρατιωτικες σχολες ειναι παλια.

Επισης,πληροφοριακα ποσο απορροφητικοτητα εχουν τα μαχητικα?Υπαρχει οικογενειοκρατεια στους πιλοτους των μαχητικων?Απο οτι εχω καταλαβει και διαβασει,οι περισσοτεροι Ικαροι θελουν να γινουν πιλοτοι μαχητικων.Διαβασα καπου ακομη οτι τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ιδυλλιακα οσο φανταζουν στις εκπομπες και στα βιντεο και οτι πολλες φορες οι πιλοτοι ειναι λιγο ναρκισσοι,το ειχα διαβασει σε μια σελιδα για στρατιωτικες σχολες σε ενα σχετικο ποστ..Ολα αυτα βεβαια αν εχει αλλαξει κατι για το οριο ηλικιας και εγω δεν το ξερω.

Ακομη,αν και σιγουρα ειναι ουτοπικο,στα ορια ηλικιας λεει κατι για τροποποιηση στη ληξιαρχικη πραξη.Καλα σιγουρα δεν γινεται να αλλαξεις την ηλικια σου αλλα ξερει κανεις τι εννοει με αυτο?


Πιστευω στην εννοια της πατριδας αλλα δεν ειμαι κολλημενος η εθνικιστης και αγαπω την αεροπορια.Αν μπορουσα να ξαναεδινα εξετασεις για αυτη τη σχολη θα το εκανα.
 
Γεια σου Νικο.
Και εγω στην ιδια ακριβως φαση με εσενα βρισκομαι αυτη τη στιγμη και νομιζω μπορω να καταλαβω πως μπορει να νοιωθεις. :wall:

Μελετησα λιγο την ιστοσελιδα της Σχολης Ικαρων και ειχαν αναρτησει ενα εγγραφο που ουσιαστικα αφορα αυτους που θα μπουν σε σχολες σε λιγους μηνες. για την ηλικια λεγανε οτι δεν δεχονται οσους εχουν γεννηθει μετα τις 1 Ιανουαριου 1997 και εγω ειμαι του 1996 δηλαδη 22. Οσο και αν με ποναει εχω καταλαβει οτι ενδιαφερονται για μεχρι 21 χρονων. Σε κατι παλαιοτερα ποστ που διαβασα (δεν θυμαμαι που αλλα τα βρηκα ευκολα) λεγανε οτι κοπηκανε για λιγους μηνες.

Που το ειδες αυτο που ανεφερες για τη ληξιαρχικη πραξη?

Σε γενικοτερο πλαισιο: το τελευταιο χρονο εχω καταλαβει οτι δεν με ενδιαφερει το πανεπιστημιο σαν "καριερα" και με ενδιαφερει να επιδιωξω το επαγγελμα του πιλοτου. Με πρωτη προτεραιοτητα στρατιωτικου αλλιως πολιτικης αεροποριας. Δεν γνωριζω τι ερευνα εχεις κανει ο ιδιος αλλα επετρεψε μου να μοιραστω ενα αποτελεσμα που εχω βγαλει ειναι οτι ειναι δυσκολη καριερα να ξεκινησεις και μονο. Δεν το λεω για κακο ή τη κλασσικη καραμελα "ααα μα ειναι δυσκολο και εχει απαιτησεις μπλαμπλα".
Ο πιο "ευκολος" τροπος να γινεις πιλοτος ειναι ο πιο ακριβος με κοστος να φτανει στο εξαψηφιο (50-70-100χιλιαδες). Απο την αλλη αν ησουν συνειδητοποιημενος πριν τα 21 οπως ανεφερες απλα θα επρεπε να προσαρμοστεις σε στρατιωτικο περιβαλλον πηγαινοντας στην Ικαρων. Να ξαναπω πως νομιζω οτι ξερω τι αισθανθηκες οταν ειδες οτι ειναι 21 το οριο ηλικιας... :wall:
 
Είμαι γεννημένος το 1998 μπορω να δώσω πανελλήνιες φετος για ΣΙ?
Ισχύει ακομα ότι οι υπηρετωντες στις ένοπλες δυνάμεις ως εθελοντές παίρνουν ακομα μια Χρονια να ξαναδώσουν;
Αν κόψω τωρα την αναβολή μου και παω φαντάρος θεωρούμαι εθελοντής;
 
Top