Γυναίκες ιπτάμενοι

marianna.889

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
17/05/2018
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε οσους βλεπουν αυτο το μηνυμα!Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να περασω στην ικαρων ιπταμενοι αλλα εχω μερικες ερωτησεις ..α) Οι γυναικες δεν θα μπορεσουν να πανε σε μαχητικα τυπου f-16 mirage κτλ; β)Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει βλαβη σε γεννητικα οργανα και να μην πραγματοποιηθει γονιμοποιηση; Θα χαρω αν βρεθει καποιος εμπειρος να μου πει τις απαντησεις..ευχαριστω προκαταβολικα
 
Μαριάννα, υπαρχουν πολεμικές αεροπορίες με γυναίκες ιπτάμενους και μάλιστα σε μαχητικά. Νομίζω η Ελλάδα δεν έχει αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Νομίζω πιο πιθανό είναι σαν ιπτάμενη να πετάς σε μεταγωγικά ή Ε/Π. Είσαι σίγουρη ότι θες να ακολουθήσεις επαγγελματικά ένα δρόμο που είναι αρκετά καθορισμένος με (αυτο-) πειθαρχία και με ηλικιακό όριο;

Σε ότι αφορά το θέμα της υγείας είναι σοβαρό αφού οι καταπονήσεις είναι υψηλές και το επιχειρησιακό περιβάλλον δύσκολο.
Νομίζω είναι από τις χειρότερες επιλογές από πλευράς υγείας αλλά όχι και απαγορευτικό για μια νέα γυναίκα. Το ιπτάμενο προσωπικό στην πολιτική αεροπορία είναι ήδη αρκετά βεβαρυμένο, οπότε φαντάζομαι 'οτι σε πολεμική θα είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Καλό είναι να πάρεις την γνώμη κάποιου που υπηρετεί σε αντίστοιχη θέση αυτής που στοχεύεις. . .
 
Γυναικες ιπταμενοι απ όσο ξέρω υπάρχουν στη πολεμικη αεροπορία. Υπαρχουν στα μεταγωγικά στα εκπαιδευτικα (Τ6) στα ελικόπτερα ακόμα και στα φάντομ έχω δει μία. Αλλά καμία σε f16- mirage και γενικά καμία δεν είναι σε αναχαιτήσεις κλπ
Δε ξέρω αν αυτό είναι πολιτκή της ΠΑ ή απλά δεν έχει πάει μέχρι τώρα καμία. Το σίγουρο είναι όμως ότι σε μια τέτοια θέση τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Θα πρέπει να σου δώσω ένα παράδειγμα μια βδομάδα τουλαχιστον το μήνα να είσαι σε Σκύρο-Λημνο κλπ για readiness stand by 24 ωρες το 24ωρο.
Και αυτό είναι πολύ απαιτητικό ακόμα και για έναν αντρα πόσο μάλλον για μια γυναίκα που ενδεχομένως να αντιμετωπίσει παραπάνω προβλήματα λόγω φύσης.
Εν ολίγης, θα ήθελα απλώς να προτείνω να μην κοιτάς τα μαχητικά γιατί λογικά δεν θα σαι αφήσουν να πας. Άμα θες πολύ να πετάς και το αγαπάς πολύ πήγαινε στα μεταγωγικά, μια χαρά θα σαι, και τις πτήσεις σου θα κάνεις και αδειες θα έχεις και off και το πτητικό επίδομα θα πέρνεις...μια χαραά θα ναι και εκεί πέρα. Ή μπορεις να κοιτάξεςι και τα ελικόπτερα της ΠΑ και του στρατού ξηράς αν θες ξέρεις πιο πολυ δράση.
Το ξέρω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο αυτά που σου γράφω αλλα τι να κανουμε, πρέπει να αντιμετωπίζουμε τη πραγματικότητα. Κι εγω για παράδειγμα ήθελα σα τρελός να πάω ικαρων αλλά έχω μυωπία. Οπότε, η γνώμη μου πάντα, κοίτα για εναλλακτικές και άσε τα μαχητικά...υπάρχουν πολλοι τρόποι να κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα αν αυτό ειναι να πετάς
Ελπίζω να βοήθησα
 
Top