Panellenic Airlines

KOSTAS1966

Economy-Class-Member
Εγγραφή
24/09/2011
Μηνύματα
209
Likes
24
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Κατ αρχήν συγχαρητήρια στους επενδυτές και μάλιστα διπλά για το ξεκίνημα αυτή την περίοδο. Panellenic Airlines !!!!!! πολύ μεγάλο όνομα που προδιαθέτει σε κάτι καλό και μεγάλο ????? Όμως σύμφωνα με την περιγραφή στην σελίδα τους; "most highly active Greek companies in the field of aviation" Προσωπικά με τα λίγα που γνωρίζω από τον αεροπορικό χώρο, δεν έχω ξανακούσει κάτι για τους συγκεκριμένους επιχειρηματίες, οι οποίοι δείχνουν μεν μια μεγάλη δραστηριότητα σε άλλους τομείς αλλά όχι στον αεροπορικό χώρο και φυσικά δεν γνωρίζω μήπως τα στελέχη της εταιρείας θα έχουν αυτή την εμπειρία. Θα το δούμε όταν ακούσουμε τα ονόματα. Στην σελίδα τους έχουν α/φος τύπου Learjet 60 και ζητάνε Κυβερνήτες με εμπειρία σε Citation Bravo (θα μπορούσαν να βάλουν ένα τέτοιο). Κύριοι Διαχειριστές, το έχω ξαναγράψει, στην παρούσα σελίδα αναφέρονται ως αεροπορικές 15 εταιρείες οι οποίες με το που ανακοίνωσαν την πρόθεσή τους τους για ίδρυση, μπήκαν εδώ. Ας ανοίξει μια άλλη σελίδα με τις υπό ίδρυση ή τις μη ενεργές. Καλή δύναμη στην νέα εταιρεία και καλές και ασφαλείς πτήσεις όταν και όποτε τις αρχίσει.
 
Ζητάνε πληρώματα καμπίνας, με βάση την Κρήτη, κάτι κοπελιές που το κάνανε bachelor στο thread με το ιπτάμενο προσωπικό της Αιγαίου, ας προσπαθήσουν εκεί. :twisted:
 
Αν είναι δυνατόν; Έβαλαν αγγελία και ζητάνε μια αεροσυνοδό. Πώς μπορεί να φτάνει δεν ξέρω... Στις γνώσεις ιατρικής έβαλαν μόνο CPR... λες και τα πληρώματα καμπίνας εκπαιδεύονται μόνο σε αυτό.. https://gr.indeed.com/m/viewjob?jk=df23 ... &from=serp
 
Τελικά ποιο είναι το καθεστώς και η πορεία της υπό ίδρυση εταιρείας. Αποφάσισαν άραγε να αναθέσουν την οργάνωση και επάνδρωση της εταιρείας ή ψάχνουν εκ των ενόντων? Αυτό το έγραψα και πριν από 8 μήνες. Καλή δύναμη, κουράγιο και τύχη.
 
Ζητάνε "Υπεύθυνο Διαχείρισης Αξιοπλοΐας του στόλου" και πιλότο για Cessna Citation.
CAMO POST HOLDER
Airline Pilot
Έδρα στο Ηράκλειο.
 
Last edited by a moderator:
Νομίζω μπορούμε να την βγάλουμε από τις "υπό ίδρυση" και να την βάλουμε στις ενεργές.
Cessna Citation 560XL SX-AQG με τίτλους της εταιρείας στον κινητήρα εθεάθη σε πτήση από LGAV για LGIR. Καλή αρχή!
 
Πτήση έκανε, AOC και Άδεια Εμπορικής Εκμετάλλευσης πήρε?
 
Nέα προσθήκη στον στόλο άλλο ένα 560, SX-RJB πρώην OO-SKS.
 
Νέο Citation X εμφανίστηκε στο LGAV, SX-ILX χωρίς άλλα διακριτικά και χωρίς να έχω βρει άλλα στοιχεία γι αυτό. Οι πληροφορίες μου λένε ότι είναι της Panellenic, η οποία πλέον έχει βάλει δεκάδες τύπους στη σελίδα της διαθέσιμους για ναύλωση αν και σε ορισμένους τα έχει μπερδέψει λίγο. Πχ στη PC-12 έχει φωτο άλλου τύπου (Cessna) και G150 & G200 έχουν τις ίδιες φωτο.
 
Top