Syntoma sthn Ellada dromologia me Ydroplana

  • Thread starter SK
  • Ημερομηνία δημιουργίας

SK

First-Class-Member
Εγγραφή
20/01/2004
Μηνύματα
619
Likes
64
Περιοχή
Boston, MA and Syracuse, NY
Σύμφωνα με άρθρο που δημοσιεύει σήμερα ΤΟ ΒΗΜΑ. Αποσπάσματα:

"Στις αρχές Ιουνίου το πρώτο υδροπλάνο μεταφορικής ικανότητας 19 ατόμων θα κάνει την «παρθενική» πτήση του στη χώρα μας και θα ταξιδεύει με την εμπορική ταυτότητα της Pegasus Aviation.

Σταδιακά ο αριθμός τους θα αυξάνεται, ώστε σε πρώτη φάση να φθάσει τα έξι σκάφη 19, 14 και έξι θέσεων.

Σε πρώτη φάση πάντως και ώσπου να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες ανάπτυξης του εμπορικού δικτύου της τα υδροπλάνα της AirSeaLines θα διατίθενται για περιηγητικές πτήσεις και θα ναυλώνονται ως αεροταξί.

Τα υδροπλάνα που θα χρησιμοποιήσει η Πήγασος ανήκουν στην καναδική αλλά διεθνώς γνωστή εταιρεία διαχείρισης Harbour Air Lines. H Harbour Air Lines [...] εδρεύει στο Βανκούβερ..."

Σημ.: Αεροσκάφη της Harbour Air, από αναζήτηση στο airliners.net.
 
To DHC-2 exei ambiente kai aura evos B732 8a elega.. klasiko omopfo aeposkafos.. blepw tous dikous mas spotter va trellevovtai.. ;) Basika eivai mia polu kaln idea 8a elega, kai me swsto marketing kai logikes times 8a exoume eva boom tns agoras...
 
poly oraia nea einai auta: eitan kairos na erthoun stin ellada me ta tosa tis nisia ydroplana gia na kanoun dromologia. Elpizo auti i prospathia na gini epitihimeni
 
Πάντως δε νομίζω να είναι και τόσο απλό να αρχίσουν κανονικά επιβατικά δρομολόγια με υδροπλάνα... Δηλαδή δεν είναι σαν τα πλοία που μπαίνουν στο λιμάνι και άντε, ξεφορτώστε-φορτώστε να φύγουμε...

Anyway, πλάκα θα χε πάντως! Τουλάχιστον ο Πειραιάς είναι πιο κοντά από τα Σπάτα :twisted:
 
Ax kai na mas dw na apogeiwnomaste apo Peiraia gia Kuklades me kana 7ari boford....san tin trelli xara.... :rolleyes:
einai omws kati diaforetiko kai dia touto efprosdekto.
 
MIPOS TA PARALEME?
DEN THA XREIASTEI KAI KAPOIA SXETIKH YPODOMH ?
DEN NOMIZO O PEIRAIAS NA KANEI .
EDO DEN FTANEI GIA TA PLOIA TA YDROPLANA TOU MARANE .
DEN MOU LETE ? KAPOIO ALLO LIMANI DEN YPARXEI ELEUTHERO KATA KEI ?
 
Ε σίγουρα... Το να πετάξουμε με υδροπλάνο, όπως πετάμε τώρα με αεροπλάνο, νομίζω ότι έχει πολύ δρόμο ακόμα.

ΓΙα λιμάνι, τι να πω, Ραφήνα ή Λαύριο είναι τα μόνα διαθέσιμα για τέτοια...εγκατάσταση
 
και η Ζέα!! Τώρα που έφυγαν τα δελφίνια είναι άδεια (νομίζω... :D ).Θα ήταν τέλεια!! Αν και από Αθήνα νομίζω θα τα βρουν δύσκολα.....Πάντως αυτό που σκέφτομαι ως δρομολόγιο επιτυχημένο θα ήταν π.χ Θεσσαλονίκη-Σπέτσες,Θεσσαλονίκη-Ύδρα..πολύ ωραίο!! :D
 
dtrach":2zav9ogn said:
Πάντως αυτό που σκέφτομαι ως δρομολόγιο επιτυχημένο θα ήταν π.χ Θεσσαλονίκη-Σπέτσες,Θεσσαλονίκη-Ύδρα..πολύ ωραίο!! :D

Ax ti wpaia.. kai to pio kalo.... Ta dpomologia va 3ekivnsouve apo tis 3 Iouliou.. :D
 
Aneta tha borousan na ginoun ke Thessaloniki - Skiathos/Skopelos/Alonisos, na mi sas po ke Halkidiki sta podia.
 
Top