Gee-Bee kai Hellenic Star

  • Thread starter jerry
  • Ημερομηνία δημιουργίας

jerry

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
04/01/2003
Μηνύματα
4.235
Likes
1.048
Website
www.air-born.gr
Simera (20/4) den itan na xekinisei i Gee-Bee ptiseis?
Pantos to mesimeri pou petaxa apo LGAV eida to F50 tis parkarismeno dexia apo to satellite terminal (sto opoio ipirxan 2 charter!!!)

H Hellenic Star diekopse ta dromologia pou eixe sto site tis kai isxian mexri teli Martiou? Kai tora ti kanei? Pantos kai ta 3 tis aeroplana (2 Saab kai to Dash 7) itan stathmevmena...
 
Exei klisei i Hellenic Star ? Sta reservation systems pantos den yparxoun fares tis T4.. Ti ekanan lathos? an thymamai kala eixan ta ftinotera tickets gia ath-skg.. kai ena decent diplo rotation proi-apogeuma.. !! Ta Saab 340 den exoun apo ta ftinotera running costs?
 
Μπορεί τα Saab 340 να έχουν χαμηλά έξοδα και η Hellenic Star να προσέφερε χαμηλούς ναύλους, όμως αν δεν είχε επιβάτες… Από αυτά και μόνο που λες φαίνεται ότι το προϊόν της δεν ήταν καθόλου ανταγωνιστικό για τα Ελληνικά δεδομένα.
 
Den kserw kata poso i Hel.Star ekleise i oxi, alla an to kaloskeftoume, the odds where an are against them:
1. ATH-SKG me Turboprop? Einai nomizw kapoia xronia pisw. O Ellinas protimaei ta jet, eidika gia ena typical jet route, pou kai Olympic kai Aegean exoun jet. Den lew, kai ftinotero na einai.....kai pali.
2. SYSTHMA KRATHSEWN? Anyparkto. Eimoun stin Paro pro dietias kai ithela na mathw perissotera gia tin Etaireia, i opoia eixe ptiseis gia Paro. Ante na vrw to praktorio pou sinergazetai. Mia trypa, adiafori kai anorganwti. Den lew na mpoune kai stin IATA, to opoio mporei na min tous sinefere kan, alla mia tetoia etaireia tha mporouse na exei kratiseis mesw site, etsi tha ekane kai kaliteri entipwsi.
3. Diafimisi? Anyparkti. Nai, den lew, mporei na min exei ta kefalaia, alla tha mporouse na exei kanei kati gi'afto. To megalitero pososto twn Ellinwn agnwoun tin yparksi tis...
4. Stous dyo, tritos den xwrei. Mporei na min einai sigouro afto, kai menei na apodixtei me Hellas Jet kai GB, alla otan yparxoun 2 megales........

Afta ta oliga
PanKom
 
Συμφωνώ κι εγώ ότι η Hellenic Star δεν είναι και τόσο γνωστή στο κοινό. Είχε κάνει μια διαφημιστική εκστρατεία στην Ελλάδα όταν ξεκινούσε τις πτήσεις με τα Saab340 σε εφημερίδες, ραδιόφωνο και τηλεόραση, αλλά το δίκτυο πωλήσεων ήταν έως ανύπαρκτο :!: Δεν είναι τυχαίο ότι όταν η Aegean πρωτομπήκε στην αγορά, έκανε τα πάντα αφενός για να γίνει το όνομά της γνωστό και αφετέρου για να μπορεί κανείς εύκολα να κλείσει εισιτήριο (καθιέρωσε εξαρχής εύκολο αριθμό τηλεφώνου που το διαφήμισε έντονα, συνεργάστηκε με όλους τους πράκτορες και καθιέρωσε την αποστολή του εισιτηρίου μέσω courier). Τη Hellenic Star πρέπει να ψάξεις για να τη βρεις...

Μετά, είναι γεγονός ότι ο Έλληνας δε θέλει να πετά ATH-SKG με ελικοφόρο 30 θέσεων, ιδίως αν σκεφτούμε ότι ΟΑ και Aegean έριξαν και εκείνες τις τιμές τους όταν η Hellenic Star άρχισε να προσφέρει χαμηλούς ναύλους. Η Hellenic Star ήταν ακόμα φθηνότερη, αλλά ο Έλληνας προτιμά τα jet, γιατί αισθάνεται ότι είναι ασφαλέστερα.

Και, τέλος, η Hellenic Star δεν μπορούσε παρά να αποσπάσει ένα πολύ μικρό κομμάτι της αγοράς για ATH-SKG με 2-3 πτήσεις μόνο την ημέρα, τη στιγμή που πρόκειται για ένα δρομολόγιο όπου πολλοί ταξιδεύουν για επαγγελματικούς σκοπούς και προτιμούν την άνεση των πολλών διαθέσιμων δρομολογίων.

Συνοψίζοντας, δε νομίζω ότι υπήρχε κανένας άλλος λόγος να προτιμήσει κανείς τη Hellenic Star για ATH-SKG, εκτός από τη χαμηλή τιμή...

Τα υπόλοιπα δρομολόγια που έκανε σε νησιά είναι μια άλλη ιστορία, για την οποία δε γνωρίζω και πολλά πράγματα.
 
Από ότι έχω ακούσει η εταιρεία δεν εκτελεί πλέον κανένα δρομολόγιο :!: Πιστεύω ότι οι λόγοι είναι αυτοί που έχετε προαναφέρει, μιας και αν δεν γνωρίζει το ευρύ κοινό την ύπαρξη μιας εταιρείας... δεν μπορεί να κάνει κράτηση θέσεων σε αυτήν :idea:

Και... ο κωδικός της Hellenic Star είναι HJ και HST. Το Τ4 και το HEJ είναι της Hellas Jet ;)
 
Otan milame gia ftina eisitiria gia ti timi ennooume dld gia mia ptisi ATH-SKG gia na katalavo?
Giati otan kai i OA ehei eisitiria me 65euro,den ksero kata poso aksizei to ''risko'' gia ptisi me Hell.Star.Auta ta Saab de mou fainontai kai toso aksiopista gia etsi ptisi.... :?
 
Αν θυμάμαι καλά, μιλάμε για λιγότερα από 90 ευρώ με επιστροφή (χωρίς φόρους αεροδρομίων). Δεν έχω λόγους, πάντως, να πιστεύω ότι υπήρχε πρόβλημα αξιοπιστίας των Saab ή, τουλάχιστον, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Το μόνο, ίσως μειονέκτημά των turboprop που ξέρω εγώ έναντι των jet, είναι ότι τα jet μπορούν να πετάξουν σε μεγαλύτερο υψόμετρο, αποφεύγοντας σε μεγαλύτερο βαθμό τα καιρικά φαινόμενα. Αλλά για μια πτήση εσωτερικού μικρής διάρκειας, και τα jet δεν ξεπερνούν συνήθως κατά πολύ το ύψος πτήσης των ελικοφόρων. Το ζήτημα είναι βέβαια ότι το κοινό στην Ελλάδα έχει κακή εντύπωση για τα ελικοφόρα. Υπήρχαν αρκετές αρνητικές αντιδράσεις στο παρελθόν όταν η ΟΑ αντικατέστησε τα Β737 με ATR σε διάφορες πτήσεις εσωτερικού. Πόσο μάλλον αν το ελικοφόρο είναι και από τα μικρά...
 
to oti i olympiaki ehei mono jet gia thessaloniki einai lathos. gia kitakste tis online-anahorisis kai prosgioseis: arketa aeroplana einai ATR42/72. To idio ginete gia iraklio kai rod
 
Ο ναύλος μετ’επιστροφής της Hellenic Star από Αθήνα για Θεσσαλονίκη ήταν κάτι λιγότερο από EUR90 την περίοδο που ο αντίστοιχος ναύλος της Ολυμπιακής και της Aegean ήταν EUR90, οπότε για μια διαφορά της τάξης των EUR5 εγώ προσωπικά δε θα επέλεγα την Hellenic Star, αλλά όχι λόγω του τύπου του αεροσκάφους. Όσον αφορά τά Saab 340 πιστεύω ότι πρόκειται για πολύ καλά αεροσκάφη και το λέω αφού έχω πετάξει τουλάχιστον 40 φορές με το συγκεκριμένο τύπο και μάλιστα αρκετές φορές κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες όπως ισχυρές χιονοπτώσεις και θυελλώδεις ανέμους και κάθε φορά έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις.
 
Top