Sky wings

Μασσαλής Ιωάννης

Economy-Class-Member
Εγγραφή
13/02/2005
Μηνύματα
184
Likes
2
Είμαι συνδρομητής στο speednews.com, μια ιστοσελίδα που απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες του χώρου, αλλά περιέχει γενικά έγκυρες και χρήσιμες πληροφορίες για την πολιτική αεροπορία. Στο τελευταίο newsletter που μου έστειλαν χθες αναφέρονται τα εξής :

SKY WINGS, Greece leased ex-Freebird MD-83 (49949) for startup in April; Skyways Aviation, UK arranged.

Δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω, ούτε μια πρόχειρη αναζήτηση στο google.com απέδωσε τίποτα. Ως προς την ιστορία του αεροσκάφους το airlinerlist.com αναφέρει τα εξής :


s/n first flight registration
49949 1906 G-RJER GPA/Airtours Int 30.09.91
N882RA GPA/Reno Air 18.05.96
American AL mgd 31.08.99
TC-FBT FreeBird AL lsd 20.06.02


Περισσότερες πληροφορίες ευπρόσδεκτες.

Επίσης στο ίδιο newsletter αναφέρεται ότι "OLYMPIC AIRLINES, Greece extended leases of two 717s (55053/55056) from Bavaria International for one year".

Μπράβο ρε πρώτα τα καθηλώνουν ως άχρηστα και μετά τα ξαναπληρώνουν!
 
Και ο χορος εχει αρχισει για τα καλα...

Τωρα που βλεπουνε πολλοι οτι η ΟΑ δενεχει μελλον και οτι ετοιμαζεταινα δημιουργηθει ενα μεγαλο κενο, ερχονται οι νεες εταιρειες... Σα να το ειχα πει πριν απο αρκετους μηνες..

.οΟ(αλλα τι ξερω εγω? ;) )
 
Merika prwta stoixeia gia tnv... "mama"

Mallov to Callsign 8a eivai 3G. (?)
 
pou exoune to grafio tous ?? sta Virgin Islands ??

kai pou ine i trapesa tous ? sta Cayman Islands ??


---

mipos exoune sxesi me aftin tin eteria

SKYWAYS AVIATION LTD.
12-15 Sheet Street, Windsor, Berkshire SL4 1BN, Great Britain
http://www.skyways.co.uk

tin eteria anikoun diafora aeroplana:
Jeatsream 31, Embrear 145, Fokker 50 kai Saab340
 
Hristo, mallov exeis to swsto link... :? :D Basika sta Press releases bpnka afto to *pdf file auto
 
Καλησπέρα σ όλους.

Αν και είμαι σχετικά παλιό μέλος δεν έχω πάρει μέχρι σήμερα μέρος σε καμμιά συζήτηση. Καθημερινά διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον όλα όσα γράφονται από τα υπόλοιπα μέλη και ομολογώ ότι πολλές φορές και εύστοχα είναι και μπορει κανεις να διαβασει ότι κάπου αλλού περνάει στα ψιλά γράμματα ή δεν γίνεται ευρύτερα γνωστό.

Για να μη σας κουράζω θα ήθελα να σας παρακαλέσω για κάτι : Μη μου γκαντεμιάζεται ή ειρωνεύεσται την Skywings. :( Oι λόγοι; Καθαρά προσωπικοί. Είμαι σχεδόν ο πρώτος με τον οποίο ήρθαν σ επαφή οι άνθρωποι που προσπαθούν από το Νοέμβριο να ιδρύσουν αυτή την εταιρεία. Παρακολουθώ από κοντά τον αγώνα και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν και πιστεψτε με οταν μάθετε από που προέρχονται και πόσο καταξιωμένοι ήταν στις εταιρείες που δουλευαν θα σταματησετε να τους αντιμετωπίζετε με τόση ειρωνία. Προς Θεού δεν εχω συμφέροντα ούτε ποσοστά αλλά θα σας πω όσο πιο σύντομα μπορώ την ιστορία μου.

Χρόνια πριν προσπαθούσα να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα και κατέθετα τα χαρτιά μου στην ΟΑ. Αφού λοιπόν κόπηκα 4 φορές με αστείες αιτολογίες του τύπου κοντός(181 cm από το Ασκληπείο της Βούλας), υπέρβαρος (76kg) και επειδή δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο πέρα από τον χώρο του αεροδρομίου το 2000 μπήκα στην ΟΑ ως ramp coordinator και φυσικά ως 8μηνίτης εποχικός. Παράλληλα ξανακόπηκα 2 φορές από τις Μακεδονικές ώσπου Χριστούγεννα του 2002 βγήκε το όνομά μου στους επιτυχόντες της Αεροπλοίας μέσω ΑΣΕΠ. Οι προσλήψεις γινόταν κατά ομάδες και ανά τρίμηνο. Όταν εφτασε η σειρά μου έγινε η συγχώνευση ΟΑ-Μακεδονικών και Αεροπλοίας και οι Ολυμπιακές Αερογραμμές δεν αναγνώριζαν είπαν διαγωνισμούς άλλων εταιρειών!!!!! Και έτσι πάλι στην απέξω :(
Το Μάρτη του 2004 μας ξανακάλεσαν από το έδαφος για άλλη μια σύμβαση. Πρόσληψη στις 08:00 και απόλυση στις 11:00 για να μη θεωρηθεί προεκλογική πρόσληψη. Έτσι μετά από τόση αηδία και βλέποντας ότι δεν υπάρχει μέλλον γύρισα την πλάτη στη μαμα ΟΑ(η εταιρεία εξακολουθεί να είναι Νο1 στην καρδιά μου, τα χω με κάποια κεφάλια της μόνο) και στράφηκα σε εταιρεία Charter. Εκεί πήρα τον τύπο του MD-τύπος άγνωστος στην πλειψηφία των ελληνικών πληρωμάτων- και πετούσα μέχρι το τέλος του Οκτώβρη (και εκεί εποχικός :cry: )
Από τον Νοέμβρη λοιπόν είμαι άνεργος και περιμένω την έναρξη των πτήσεων της Skywings και για να ξεμουχλιάσω αλλα και να μπουν λεφτά στο ταμείο μου.

Διευκρινίσεις:
1. Δεν έχει καμμιά σχέση με την Skyways που πλέον δραστηριοποιείται μόνο στις σκανδιναβικές χώρες.
2. Δεν πάει κόντρα ούτε στην ΟΑ ούτε στην Α3 γιατί οι πτήσεις της για την καλοκαιρινή περίοδο είναι όλες σχεδόν ΠΡΟΣ την Ελλάδα από Tour Operators του εξωτερικού.
3. Η βάση της το χειμώνα δεν θα είναι η Αθήνα παρά εκεί που θα χει κλείσει συμφωνίες και
4. Όσο αντέξει θα δίνει ψωμί σε 50 άτομα-αν λέει κάτι αυτό.

Συγνώμη προκαταβολικά αν σας κούρασα και πάλι εδώ είμαι για όποια διευκρίνηση χρειάζεστε :)
 
then mas kourases file chris :)

kalos irthes sto forum, kai efharisto gia ta info tis Skywings,

elpisoume kai emis na iparxi sintoma mia nea eteria stin ellada, i opia tha exei epitixia, kai pio perisotera,
oti me sena tha exoume enan insider, pou tha mas enimeroni kapou kapou, me to ti ginete stin eteria ;)

filika
 
Signomi gia tin kaxipopsia alla poli MD 80 mazeutike teleutea aki
anarotieme an telika tah ta doume ola auta kai an nai gia poso kairo ????
 
Τελικά το συγκεκριμένο MD-83 (49949) έγινε SE-RDH και πετάει για την γνωστή μας Viking σε «livery» της Air Scandic
 
se ena arthro sto site tou bcc to opoio anaferotan sta call signs diaforon etairion periexei kai thnn skywings(leei pos einai elvetiki...) kai malista leei pos to call sign tis einai to skyfox....mipos kserei kanenas na mas pei ti simvainei?!?!?iparxei kai alli skywings etairia?!?!?!?


gia tou logou to alithes....

http://www.bbc.co.uk/dna/h2g2/A698231
 
Top