Απογοήτευση Athens Airways

  • Thread starter djpap
  • Ημερομηνία δημιουργίας

djpap

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
25/06/2009
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα

Κατ' αρχήν καλώς σας βρήκα.
Γράφω με αφορμή το πρόσφατο ταξίδι που είχα με Athens Airways.

Πριν 2 μήνες είχα δοκιμάσει πρώτη φορά την εταιρία και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από την συνέπεια των πτήσεων, την εξυπηρέτηση και το αεροπλάνο σε μία πτήση SKG-ATH-SKG. Είπα λοιπόν να κλείσω με την ίδια εταιρία το προηγούμενο σ/κ πάλι για SKG-ATH-SKG.

Φτάνω Σαββάτο πρωί στο αεροδρόμιο Μακεδονία όπου βλέπω την πτήση με 30 λεπτά καθυστέρηση. Οκ ως εδώ κανένα πρόβλημα.. το θεωρώ λογικό. Το περίεργο είναι ότι τελικά το αεροπλάνο έφυγε στην ώρα του :twisted: .. Το κλασσικό σαντουιτσάκι και το αναψυκτικό προσφέρθηκε αλλά τα συσκευασμένα φυστίκια μάλλον τα έκοψαν. Φτάνω στο Ελ. Βενιζέλος όπου παρέλαβα άμεσα την βαλίτσα.
Κυριακή βράδυ πετάω στις 23:30.. φτάνω στο αεροδρόμιο στις 22:00 όπου βλέπω μία ώρα καθυστέρηση στον πίνακα αναχωρήσεων. Κάνω check in και αράζω σε ένα καφέ. Στις 23:45 περνάω τον έλεγχο χειραποσκευών και φτάνω στην έξοδο Β20 μαζί με τους άλλους επιβάτες της πτήσης. Η ώρα έχει φτάσει 00:30 (που υποτίθεται θα έπρεπε να πετάμε) και είμαστε ακόμη στην Β20 χωρίς να έχουμε καμία ενημέρωση από τους υπευθύνους για το τι ώρα θα πετάξουμε. Αξίζει να αναφέρω πως δεν ακούσαμε ούτε ένα συγνώμη παρά μόνο δικαιολογίες ότι δε φταίνε αυτοί για την καθυστέρηση. Τελικά το λεωφορίο ήρθε να μας παραλάβει στις 1:15 για να απογειωθούμε περίπου στις 1:30 με το άθλιο αεροπλάνο της ASTRA και όχι με ένα από αυτά που διαφημίζουν. Τελικά είμουν 2 ώρες αργότερα στο σπίτι μου, αναγκάστηκα να πληρώσω ταξί χωρίς να ακούσω ούτε ένα συγνώμη.

Την επόμενη μέρα το πρωί έστειλα ένα email με παράπονα στην εταιρία και μαντέψτε.. κανείς δε μου απάντησε. Όσο καλή εντύπωση μου έδωσε η πρώτη φορά, χάλασε 100% με την όλη συμπεριφορά τους την δεύτερη φορά.
 
όσο αναφορά την ενημέρωση, έχεις δίκιο και θα έπρεπε να υπάρχει. Σε πρόσφατη εμπειρία μου με Α3 από Παρίσι, το αεροσκάφος είχε καθυστέρηση χωρίς ώρα και περιμέναμε στο gate ώσπου το είδαμε μπροστά μας και ενώ η οθόνη συνέχιζε να λέει "delayed" χωρίς ώρα με του υπαλλήλους να μην ενημερώνουν!

Όσο αναφορά το "άθλιο αεροπλάνο της Astra", αυτό το αποδέχθηκες όταν έκλεισες το εισιτήριο. Στο site και στα φυλλάδια γράφει ξεκάθαρα ότι η τελευταία πτήση της ημέρας για Θεσσαλονίκη είναι με αεροσκάφος της Astra.
 
Μάλλον το κρύβουν διακριτικά, γιατί αν θεωρείς ότι το γράφει ξεκάθαρα με την λέξη ASTRA δίπλα στο πρόγραμμα δρομολογίων, για εμένα που δεν ήξερα καν την ύπαρξη της ASTRA όχι δεν το θεωρώ ξεκάθαρα. Προσπάθησα μάλιστα να κάνω τώρα μια εικονική κράτηση για Κυριακή βράδυ από Αθήνα για Θεσσαλονίκη και καθ' όλη την διαδικασία δεν αναφέρει ούτε καν τη λέξη ASTRA.
 
Στο συστημα κρατήσεων μπορεί να μη σου βγάζει ότι είναι με ASTRA αλλά αν μπεις στην ιστοσελίδα της εταιρίας στο πρόγραμμα δρομολογίων δείχνει σε ποιο δρομολόγιο χρησιμοποιούν την ASTRA..Τι το άθλιο έχει το ά/φος αυτό δεν έχω καταλάβει..και της Αιγαίου ίδιο ά/φος είναι με ίδια διαρρύθμιση καθισμάτων..οποία η διαφορά εκτός από χρωματική?
 
Υπάρχει μια τρομολαγνεία σχετικά με τις μικρότερες εταιρείες. Η ASTRA σε ποια τεχνική βάση υπάγεται για τις επισκευές των AVRO της? Λαμβανοντας υποψη το γεγονος οτι η εταιρεια ισως κ να μην εχει επαρκη οικονομικη ευρωστια για να αντικαταστησει ολες τις βλαβες που προκυπτουν, θεωρείται οτι ειναι υποδεεστερο κ αθλιο το RJ της ASTRA από το RJ της A3.
 
Δε το συγκρίνω με κανένα παρόμοιο αεροπλάνο οποιασδήποτε εταιρίας, αλλά περίμενα να ταξιδέψω με τα Jet που διαφημίζει η athens με ότι συνεπάγεται αυτό. Προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές το μικρό Jet της athens από RJ της Astra και οποιασδήποτε Astra
 
το αεροσκάφος τηw astra είναι Bae146 ενώ της aegean είναι RJ-100 τα πρώτα είναι πολύ πιο παλιά από τα δεύτερα, με πολύ λιγότερες ηλεκτρονικές ευκολίες, μόνο η εμφάνιση τους είναι ίδια.
 
9 μήνες μετά, και αφού έχω ταξιδέψει με Olympic, aegean, malev, lufthansa & germanwings πάνω από δύο φορές με την κάθε μία χωρίς κανένα πρόβλημα, Κυριακή βράδυ έκλεισα να γυρίσω από Αθήνα - Θεσσαλονίκη, με athens airways με την πτήση ZF420 μόνο και μόνο γιατί ήταν αρκετά φθηνότερη από τις άλλες και ελπίζοντας ότι έχει βελτιωθεί. Στο online έγραφε ότι η πτήση θα γίνει με το DH3.

Φτάνω στο Ελ. Βενιζέλος στην ώρα μου, κάνω check in και μετά τον έλεγχο χειραποσκευών βρίσκομαι στο Β19. Προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης 21:30.
Στις 21:45 μας ενημερώνουν ότι δεν έχει έρθει ακόμη το αεροσκάφος και θα πετάξουμε στις 22:30. Ξαφνικά στις 22:25 ανοίγουν την πύλη και μπαίνουμε στο λεωφορείο, όπου μας οδηγεί στην άλλη άκρη του αεροδρομίου σε ένα Βουλγάρικο ATR στο οποίο μόνο μία αεροσυνοδός μιλούσε ελληνικά. Περιττό να πω πως όλοι οι επιβάτες άρχισαν να κάνουν τον σταυρό τους και να αναρωτιούνται τι είναι αυτό το πράγμα.
Μας έχουν επί 25 λεπτά μέσα στο αεροσκάφος να περιμένουμε χωρίς να ξέρουμε τι συμβαίνει και κάποια στιγμή μας ανακοινώνουν ότι στον χώρο αποσκευών υπάρχει μια βαλίτσα παραπάνω και για λόγους ασφαλείας θα πρέπει όλοι οι επιβάτες να κατεβούμε στην πίστα και να αναγνωρίσει ο καθένας την βαλίτσα του!!! :thx: Οι περισσότεροι επιβάτες έχουν ήδη χάσει την υπομονή τους όπως είναι φυσικό.
Τελικά αφού πέρασαν άλλα 10 λεπτα (35 λεπτά αναμονής στο σκάφος) μας είπαν ότι ανακάλυψαν μόνοι τους την βαλίτσα και επιτέλους απογειωθήκαμε, με ένα τεράστιο αίσθημα ανασφάλειας.

Συνολική καθυστέριση σχεδόν δύο ώρες αι μια ψυχολογία να με κάνει να θέλω να κατέβω από το αεροπλάνο και να προτιμώ να πάω με το τρένο.. Ήταν η τελευταία μου πτήση με athens όσο πιο ακριβές και να είναι οι άλλες.
 
Nαι,το Θεσ/νίκη-Σάμο με το Βουλγάρικο γίνεται...Ταξίδεψε ο αδερφός μου που έχει φάει τα ATR42 με το κουτάλι και μου έλεγε οτι δεν είναι και ότι καλύτερο...Οι περισσότεροι επιβάτες σταυροκοπτιόταν...Δε του ρίχνουν ένα βαψιματάκι στα χρώματα της εταιρείας,να μην τρομάζει ο κόσμος που το βλέπει βρε παιδί μου;; Μετράει και αυτό σε κάποιο βαθμό νομίζω...Άλλο τα χρώματα της Athens και άλλο η ασπρο-γκριζίλα και η μουνταμάρα...Εκτός και αν το έχουν βάψει απ΄τα Χριστούγεννα που έχω να το δω...

Υ.Γ. samorc με λίγη τύχη και σε μέρα με αρκετό κόσμο μπορεί να ταξιδέψεις με το Avro της ΑSTRA για Θεσ/νίκη.... :D
 
Top