Hellas Aviation

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας

GP707

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/05/2004
Μηνύματα
6.591
Likes
2.771
Περιοχή
LGAT, East Terminal
Website
www.flickr.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
Η νέα εταιρία φαίνεται να αναμένει 2 Fokker 50 (20206 & 20207) προς το τέλος Ιουλίου ενώ όπως μας παρατέθηκε από τον Mernion, πιθανώς να πάρει και το Fokker 50, πρώην Freedom.
Οπως όλα δείχνουν θα πάει στην Viking Hellas Aviation, την νέα θυγατρική της Σουηδικής Viking Airlines που θα έχει έδρα την Κύπρο και Διευθύνων Σύμβουλος και μέτοχος της οποίας είναι ο κύριος Γιώργος Σουρουλλάς.
 
Φου-50 εδώ, Φου-50 και για την Hellas ExJet, μήπως υπάρχει κάποια σχέση και δεν το έχω αντιληφθή?

Αλλιώς, τι τα θέλουν τα Φοκεράκια στην Κύπρο? Ή έχουμε άλλον ένα επίδοξο "άγονο"?

---Εδιτ---
Ένα παλιό φιλαράκι της ιστοσελίδας ;) μου έδωσε τα κάτωθι links :great: :
:arrow: http://www.vikinghellasaviation.com/
:arrow: http://media.linkedin.com/media/p/3/000/023/134/2ca6141.png
 
Mπορεί να υπάρχει σχέση.. Απλά αυτή ήταν η μόνη εταιρία που ήξερα και μου έμοιαζε με το "Hellas Aviation" που λέει στο skyliner.. Μπορεί να μην είναι και αυτή και να είναι κάποια νέα εταιρία που να έχει σχέση με την Hellas Jet... Θα δείξει..
 
Προσωπικά μου θυμίζει Olympic Airways και Olympic Aviation.
Μάλλον κάτι τέτοιο θα είναι και θα αφορά τις άγονες.
Λογικά να το δει κανείς Hellas Jet και Fokker δεν ταιριάζει...
 
τα foker ειναι της hellas jet. Για μετονομασια σε aviation δεν νομιζω οτι ισχυει..
 
Τελικα ισχύει ότι η Hellas Aviation είναι της Hellas Jet για τα άγονα με τα Fokker, είτε είναι καινούρια εταιρεία που έχει κάποια σχέση με την Viking Hellas?
 
Πέρασα συνέντευξη από την εταιρία (η Hellas Jet θα ονομάζεται Hellas Aviation με την προσθήκη και των Fokker στο στόλο της, αν κατάλαβα καλά) και μου είπαν για τα συγκεκριμένα αερσκάφη, όμως με αυτά που διαβάζω περί εξαγοράς της εταιρίας από γνωστό επιχειρηματία είμαι κάπως επιφυλακτική στο να πάω... Απ ότι κατάλαβα,η εταιρία θα κλείσει και θα επαναλειτουργήσει υπό άλλη διεύθυνση? Πάντως, έχω δεί τα καινούρια της γραφεία στην Αγια Παρασκευή. Θα ήμουν πραγματικά υπόχρεη σε όποιον με βοηθούσε λίγο, για να ξέρω αν θα συνεχίσω ή να ψάξω κάτι άλλο.
Υ.Γ. Περί ασφάλειας τί γίνεται τελικά?
 
Ρενάτα έχουν βγάλει-δημοσιεύσει κάπου αγγελία για θέσεις στην νέα εταιρία?
Πάντως όσον αφορά την ασφάλεια,πρέπει να έχουν πάρει πλέον το μήνυμα από τις κακές κριτικές του παρελθόντος,οπότε λογικά αν το δεις,τα πράγματα πρέπει να έχουν βελτιωθεί.
Ελπίζω τουλάχιστον...
Πάντως αν μπει στον όμιλο και ο εφοπλιστής Ρέστης τότε θα μιλάμε για άλλου μεγέθους εταιρία!
 
Top