NEA APO SKG

IATA/TASOS

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
13/07/2003
Μηνύματα
1.573
Likes
120
Περιοχή
SKG/MUC
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
YAHOO
TASOS_SKG1983@YAHOO.GR
HI SE OLOUS .
ME AFORMH KATI POU EIPA STON AKH/WEBMASTER KAI KATI POU EMATHA SHMERA , EXO NA SAS PO :
H GERMANIA EXPRESS THA PETAEI TO XEIMONA APO SKG PROS :
TXL/MUC/DUS/HAM PITHANON OLA 12345-- .
SHMERA EMATHA OTI TELIKA THA PETAEI KAI STO HAM . KATI KALO APO MIA ETAIREIA . GIA PSAXNONTAS LIGO ETAIREIES DIAPISTOSA OTI TO HAM EXEI ARKETO KOSMO PROS KAI APO SKG . EXEI MEGALO POSOSTO APO MALEV KAI KLM POU TELIKO PROORISMO EINAI TO HAM .
TORA TI THA KANEI H OA KAI H A3 AUTO EINAI ALLO .

EPISHS NA DOSO MIA APANTHSH STON AKH GIA KATI POU MOU ROTHSE .
OSOI APO ESAS EKLEISAN TICKET APO INTERNET H APO ALLOU MEXRI TIS 1 JUL EXOUN DIKAIOMA 25 KILA TO ATOMO . OSOI OMOS EKLEISAN APO TIS 1 JUL KAI META EXOUN DIKAIOMA 20 KILA SYNOLO APOSKEUON KAI XEIRAPOSKEUON . MALISTA KAI TO ENA KILO TO XREONOUME ANAGASTIKA ( BASIKA OI ANTIPSOSOPOI XREONOUN EMEIS CHECK IN KANOUME :cool: )

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΡΑΤΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 1 JUL ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΤΟYΣΑΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 1 JUL .

AUTO EGINE GIATI , H ALITHEIA EINAI OTI XARIZAME POLLA KILA STOUS EPIBATES , KAI H GWI PLHRONE POLLA LEFTA SE KAUSIMA GIA NA SHKONOUN OLA AUTA TA KILA TA AEROPLANA THS .
AUTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

( BASIKA OLA AUTA EINAI PROS APANTHSH TOU AKH , ALLA PISTEUO POS AFOROUN OLOUS SAS )
AAAAAAAAAAAAAAA
KAI KATI POU KSEXASA . SE LIGO KAIRO THA BGOUN STO SITE THS GEXXX TA NEA DROMOLOGIA .
 
Thanks για τα infos :!:

Κοίτα να δεις που η gwi σήμερα μας έκανε προβλήματα (και μάλιστα, όπως διαβάζω τώρα χωρίς λόγο).

Που λέτε έκλεισα tickets στις 05Jun για τη πτήση CGN - SKG στις 27Aug για τους γονείς μου (όσοι ενδιαφέρονται: 118 ευρώ το άτομα τελική φυσικά RT). Άρα λοιπόν θα διακαιούνταν 50 κιλά σύνολο (μάλιστα αυτό το είχα διαβάσει και στη σελίδα της εταιρείας, την ώρα του booking). Χτες βράδι λοιπόν, περνάω από τη σελίδα της gwi και διαβάζω κάτι με 20 κιλά / άτομο. Οι γονείς μου είχαν δύο βαλίτσες (σύνολο 43 κιλά) και ένα σάκο με άλλα 7,5 κιλά. Άρα σύνολο 50,5 κιλά. Προσπάθησα φυσικά να τα περάσω και μου λέει ο τύπος στο check-in ότι ήδη στα 43 κιλά έχω υπέρβαρο και πρέπει να πληρώσω... Τελικά δε του έκανε τη χάρη και το σάκο τον πήραν σαν χειραποσκευή (σιγά να δώσω 6 ευρώ / κιλό στην gwi)...

Κοίτα να δεις λοιπόν, πως δουλεύουν το κόσμο... όσοι δε το γνωρίζουν αυτό (άρα το 99%) θα την πληρώσουν άσχημα, γιατί σχετική πληροφόριση δεν υπάρχει στη σελίδα τους... :evil:
 
Καταρχάς είναι πολύ ευχάριστο ότι θα υπάρχει κι άλλη low cost στη Θεσσαλονίκη και μάλιστα με σημαντική παρουσία και βέβαια έχω την περιέργεια να δω πως θα πάει το δρομολόγιο για Αμβούργο. Η LH νομίζω είχε παλιά δρομολόγιο ATH-HAM, έτσι δεν είναι :?:

Δεν είχα ποτέ έως τώρα πρόβλημα με υπέρβαρο με κάποια εταιρία, αλλά τα 6 ευρώ/κιλό δεν είναι πολλά :?: :shock: Τι ποσά χρεώνουν συνήθως οι υπόλοιπες αεροπορικές εταιρίες ανά κιλό σε πτήσεις εντός Ευρώπης :?: (περίπου, κατά μέσο όρο εννοώ, γιατί νομίζω προκύπτει ως συνάρτηση διαφόρων παραμέτρων...)

Βλέπω, πάντως, ότι υπάρχει τελευταία η τάση στις εταιρίες χαμηλού κόστους να συμπεριλαμβάνουν το βάρος των χειραποσκευών στο free baggage allowance ή να μειώνουν τα επιτρεπόμενα κιλά σε 15...
 
Η πρώτη πτήση της Λουφτχάνσα από Γερμανία - Ελλάδα ήταν από ΗΑΜ - ΑΤΗ (10/05/1959). Τώρα μέχρι πότε υπήρχε πτήση μεταξύ των δύο αυτών πόλεων δε γνωρίζω.

Δε λέω τα 6 ευρώ / κιλό είναι εντάξει, αλλά όχι και για 1,5 κιλό / άτομα να σε βάλουν να πληρώσεις (και μάλιστα αν τα δικαιούσε κιόλας... ίσως να τους στείλω κανένα email, για να δω τι θα μου απαντήσουν ;) ).

Όντως η LCC επιτρέπουν συνήθως 15 κιλά, λίγες 20 κιλά. Μάλιστα δε γνωρίζω με ποιο σκεπτικό η gwi έδωσε free baggage allowance 25 κιλά στην αρχή... λάθος κίνηση τη θεωρώ, την οποία πλέον διόρθωσαν. Αλλά, δε μου λες Τάσο, είσαι σίγουρος ότι το βάρος των χειραποσκευών συμπεριλαμβάνετε στο free baggage allowance :?: Στη σελίδα της η gwi το γράφει διαφορετικά.
 
EGO DEN KSERO TIPOTA APO GWI .
KANO OTI MOU LENE OI ANTIPROSOPOI .
DHLADH ZYGIZO ZPOSKEUES KAI ZEIRAPOSKEUES KAI OTAN KSEPERNOUN TA 20 KILA , ANAGASTIKA PLHRONOUN . DEN EINAI STO XERI MOU PANTA .
GENIKOS TORA EINAI TALAIPORIA . GIATI ANAGASTIKA KITAO KAI TO XARTI KRATHSHS KAI EINAI KATHISTERHSH . PROTA KOITOUSA MONO DIABATHRIO GIA NA DO THN KRATHSH KAI OLA GINONTOUSAN GRHGORA .
OLOI DEN EXOUN TO IDIO XARTI KRATHSHS . O KATHENAS EXEI KATI DIAFORETIKO NA DEIKSEI .
AUTAAAAAAAAAAAAAAA .

TORA TI PRAGMATIKA LEEI H GWI DEN KSERO .
 
Gegonos eivai pws otan apxes Augoustou peta3a apo MUC gia FRA me LH to opio ntave 30 kg :!: NOmizw pws kapoioi douleuouv kapoious.. Me A320 nmouva.. Dnladn kaive toso ligotepn knpozivn otav xouv perissotera kila oi epivates ap'oti ta B737 n ta alla A's twv allwv etaipiwv? Mou mupizei h upo8esn... :twisted:
 
E NAI LIGAKI EINAI PARAKSENO ALLA NA SKEFTEIS KAI APO AUTA ZOUNE OI ETAIREIES .
OTAN STO CHECK IN DEN EXOUME KOPSEI MEXRI TON AUGOUSTO OUTE ENA KILO TI NA PEIS . ENO TORA ME TO PARAMIKRO .
ASE ASE DYSKOLO PRAGMA NA LES TON EPIVATH PLHRONE KAI PETAKSE META ME GWI

E OXIIIIIIIIIIIIIIIIIII .

KSERO APO AUTA GIATI OSES FORES IRTHA APO GERMANY PANTA ME 20 KILA PARAPANO HMOUN . :D
 
na alakso ligo to thema:

mpori na mou pi kaneis tipota gia ta afentika tou SKG. Toulahiston apo auta pou diabazo den einai idietera ikani stin douleia tous (??)
 
Ρωτα τον Τασο, αλλα με προσοχη, γιατι ειναι και δικα του αφεντικα... :twisted: :D :p :D :twisted:
 
AFENTIKA ENOEIS THS YPA ? PANTOS APO AFENTIKA ETAIREION EINAI MIA XARA APO YPA PREPEI NA EINAI LIGO OTI NA NAI .
EXEI KAI ETAIREIES POU EXOUN LIGO MAL.........
 
Top