Test flights A320NEO στο SKG

Bladerunner

Economy-Class-Member
Εγγραφή
21/01/2010
Μηνύματα
195
Likes
49
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Λοιπον, το ανοιγω εδω το θρεντ, αν ειναι λαθος ας το μεταφερουν οι διαχειρηστες. Εχουμε πληροφορηση απο εκπαιδευτες μας στην Airbus πως την Δευτερα, 5/10 στις 23:00 τοπικη θα φθασει εδω ενα 320ΝΕΟ απο την Τουλουζη, απο το Flight Test Divizion της εταιρειας και θα παραμεινει σχεδον ενα μηνα πραγματοποιωντας πτησεις δοκιμων για τον κινητηρα PW1100...

Πραγματικα δεν μπορω καν να περιγραψω πως αισθανομαι μιας και το πεδιο του flight testing κυριολεκτικα με συγκλονιζει και θα εχω την ευκαιρια να γνωρισω ανθρωπους που τους βλεπω στα ντοκυμαντερ και στο internet και προσωπικα τους θεωρω ''θεους''!! :banana: :great:
 
Re: A320NEO.

Φιλέ θα σε ρωτησω κάτι. Αυτές η δοκιμές αν θα γίνου,που θα γίνουν στην Αθήνα ή σε όλη την Ελλάδα;

Ευχαριστώ
 
Re: A320NEO.

Γνωστος μου απο την Airbus μου ειπε οτι τα V1 Cuts θα γινουν στα Γιαννενα... :great:
 
Re: A320NEO.

Παρακαλώ ενημερώστε αν πλησιάσει απο Ρόδο μεριά...Θα το "περιποιηθούμε" όπως του αξίζει.
 
Re: A320NEO.

Άρα και οι προσγειώσεις θα γίνουν στα Ιωάννινα...(Για τις ριβέρσες το λέω). :cool:
 
Re: A320NEO.

OA570":isdqqeic said:
Γνωστος μου απο την Airbus μου ειπε οτι τα V1 Cuts θα γινουν στα Γιαννενα... :great:
OA 570 πες μου πλάκα μου κάνεις. :rolleyes:
Αν δεν μου κάνεις πλάκα πες μου την ημερομηνία. θα τρέξω για φωτογραφίες.
 
Re: A320NEO.

Προφανώς και σου κάνει πλάκα!
Σιγά μην έρθει ή Airbus σε α/δ με 2.250m διάδρομο να κάνει V1Cuts, για να μην σχολιάσω την έλλειψη καυσίμων και την πυρασφάλεια.
Για μένα υποψήφιοι είναι όσοι έχουν ILS και όσοι έχουν πάνω από 3.000m διάδρομο.

edit: Μόλις διάβασα πιο προσεκτικά ότι μιλάμε ξεκάθαρα για SKG! (μόλις ξύπνησα), αλλά αν έρθει από Ρόδο μεριά να δοκιμάσει λίγο crosswind θα το περιποιηθούμε.
 
Off topic. Ο διάδρομος αποπροσγείωσης στα Γιάννενα είναι 2.400 μετρα όχι 2.250.
Σορρυ για το off topic.
 
aris320":1jnkgy95 said:
Off topic. Ο διάδρομος αποπροσγείωσης στα Γιάννενα είναι 2.400 μετρα όχι 2.250.
Σορρυ για το off topic.
Οff topic
Απόγειωσης είναι ίσως 2400m προσγείωσης σίγουρα δεν είναι αφού απ'ότι θυμάμαι απαγορεύεται το touchdown στην περιοχή με το βέλη πριν τα piano keys του 32.
 
Γιατί η Airbus επέλεξε την Ελλάδα για να δοκιμάσουν το A320Neo?
(Μήπως η Airbus θέλει να προκαλέσει το ενδιαφέρον της Aegean στο να πάρει το A320Neo για τα μελλοντικά της σχέδια?
ή επειδή στην Ελλάδα υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για να δοκιμάσουν το A320Neo?)
 
Top