LGEL Elefsina AFB

dtrach

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
26/11/2002
Μηνύματα
2.190
Likes
93
Περιοχή
Athens,Greece
ICQ
94343431
Καλησπέρα σας!!


Θέλω να δηλώσω γοητευμένος απο αυτό το αεροδρομιο...το τοπίο στο οποίο βρίσκεται είναι μοναδικό και αναρωτιέμαι πως θα ήταν η προσγείωση στο εν λόγω αεροδρόμιο!! Πείτε εμπειρίες!! Υπάρχουν φωτογραφίες του αεροδρομίου??? Γνωρίζω ότι είναι πολ.βάση αλλά ....ξέρετε :D

Υπάρχουν σχέδια για να αποφορτιστεί το συγκ. αεροδρόμιο?? Πιθανή πολιτική χρήση? Κάτι τέτοιο θα ήταν ιδανικό :D

Αυτά εν ολίγης
 
Exo dei ki ego to aerodromio ths Eleysinas kai etsi opos to eida tha mporoyse aneta na paiksei to rolo toy deytereyontos politikoy aerodromioy sthn Athina.
Omos parolo poy tha mporoyse na akseipoihthei politika einai mallon dyskolo na ginei ayto pragmatikothta dioti filoksenei apokleistika oles tis moires taktikon metaforon ths PA.
 
ILS @ LGEL - Ραδιοβοηθήματα

EGNATIA STUDENT":1r1wck43 said:
(parenthesh gia olous to LGEL apokta ILS)

Από ότι είδα γίνεται μια γενική προσπάθεια εγκατάστασης ραδιοβοηθημάτων στα στρατιωτικά αεροδρόμια. Έχουμε ILS στην Ελευσίνα και ILS+TACAN στο Τατόι. Νομίζω κάτι παίζει και στην Τανάγρα. Ρώτησα κάποιον σχετικό στην ΥΠΑ και μου είπε ότι μάλλον χρηματοδοτούνται από το NATO, αλλοιώς δεν θα το αποφασίζαμε ποτέ.

Παράλληλα η ΥΠΑ αγοράζει 2 αεροπλάνα Cessna Citation και ένα ελικόπτερο για έλεγχο ραδιοβοηθημάτων, με τα οποία και θα πιστοποιούνται τα ανωτέρω.

Κώστας
 
sv1xv said:
Παράλληλα η ΥΠΑ αγοράζει 2 αεροπλάνα Cessna Citation και ένα ελικόπτερο για έλεγχο ραδιοβοηθημάτων, με τα οποία και θα πιστοποιούνται τα ανωτέρω

Μέχρι στιγμής η απόφαση είναι για 1 Citation X, το οποίο μάλιστα περνάει αυτή την στιγμή την πτητική του φάση πριν την μεταμόρφωσή του, μετά το πρώτο στάδιο κατασκευής. Tο registration του eίναι: SX-ECI
 
captainjumbo":y5qd20us said:
Μέχρι στιγμής η απόφαση είναι για 1 Citation X... Tο registration του eίναι: SX-ECI

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία, αλλά μου έστειλαν το σχετικό artwork (προσοχή, είναι αρχείο PDF, περίπου 150 kbytes).

http://www.qsl.net/sv1xv/sx-eci.pdf

Αναφέρεται και το S/N 750-0259. Enjoy!

Κώστας
 
Έχω πετάξει αρκετές φορές στο εν λόγω αεροδρόμιο με С- 130 H. Η απόλυτη εμπειρία για κάθε εραστή της αεροπορίας και των αεροπλάνων! Ειδικά κατά την προσγείωση όταν βλέπεις τα πλοία στον κόλπο της Ελευσίνας και τα πολεμικά του ναυστάθμου και τα εργοστάσια από κάτω :D
 
Ελευσίνα και C130

Ax θα ήθελα πολύ να ταξιδέψω με C130 από ελευσίνα. Μου είπαν όμως ότι μπορούν να ταξιδέψουν μόνο στρατιωτικοί και όχι πολιτικό προσωπικό. Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι η απάντηση είναι έγκυρη. Φίλε imperator ή κάποιος άλλος φίλος μήπως ξέρει περισσότερες πληροφορίες; (σόρρυ για το λίγο off-topic μήνυμα...)
 
Re: Ελευσίνα και C130

ckabi":1ckg5lon said:
Ax θα ήθελα πολύ να ταξιδέψω με C130 από ελευσίνα. Μου είπαν όμως ότι μπορούν να ταξιδέψουν μόνο στρατιωτικοί και όχι πολιτικό προσωπικό. Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι η απάντηση είναι έγκυρη. Φίλε imperator ή κάποιος άλλος φίλος μήπως ξέρει περισσότερες πληροφορίες; (σόρρυ για το λίγο off-topic μήνυμα...)
Σε ορισμένες περιπτώσεις (π.χ. πτήσεις για λογαριασμό Υπουργείου Υγείας ή Υπουργείου Εξωτερικών) ταξιδεύουν και πολίτες. Γενικά όμως ισχύει αυτό που γράφεις.
 
Re: ILS @ LGEL - Ραδιοβοηθήματα

Το ξεθάβω γιατί έμαθα ότι επιτέλους μπήκε το ILS στο Τατόι, αρχικά για δοκιμές και λογικά σε κάνα χρόνο μόνιμα. Πάντως η πρώτη συχνότητα κάπως παρεμβάλεται και θα αλλάξει. Στοιχεία GS, range, radials κλπ σύντομα.

Δεν παίζει όμως ΝΑΤΟικό κονδύλι τουλάχιστον για αυτό. Ήταν απαίτηση της ΔΑΕ για την εκπαίδευση των Ικάρων, αλλά και (off the record) των αερολεσχών...
 
Re: ILS @ LGEL - Ραδιοβοηθήματα

Οι αερολέσχες?! hahahaha να κάνει το cessna 150 ILS CAT Ι ? hahahah καλά μιλάμε ok πολύ γέλιο
 
Top