LGMK/JMK Mikonos

Ovelix":385f3s6o said:
Χαίρεστε

Κάποιος μου είπε ότι παλιά, το αεροδρόμιο της Μυκόνου είτε βρισκόταν σε άλλη θέση είτε είχε μικρότερου μήκος διάδρομο και ότι ο δημόσιος δρόμος διακοπτόταν από τον διάδρομο προσγείωσης και υπήρχε ενα φανάρι που σταματούσε τα αυτοκίνητα.

Ισχύουν όλα αυτα? Μπορεί κάποιος να μου πει περισσότερα ή να παραθέσει ένα URL??

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Κώστας

Υπήρχε ήδη ενεργό topic για την Μύκονο!
 
https://www.airliners.gr/el/port1.php?id=46

Πριν το 1997 ο διάδρομος είχε μήκος 1410 m, και πριν το 1978 μόνο 870 m. Το αεροδρόμιο πάντως βρίσκεται εξ' αρχής (1971) στη συγκεκριμένη θέση.

Είναι πιθανό πάντως κατά τη διάρκεια της πρόσφατης επέκτασης του διάδρομου προς το νότο (και πριν μεταφερθεί ο δρόμος για Super Paradise νοτιότερα) να λειτουργούσε, για μικρό διάστημα, ο παλιός δρόμος που διέσχιζε κάθετα το υπό κατασκευή κομμάτι του διαδρόμου. :rolleyes:
 
...απο τη ζουγκλα δεν περιμενα τιποτε καλυτερο απο το "Η κίνηση στο αεροδρόμιο της Μυκόνου ανταγωνίζεται το καλοκαίρι, αυτήν της Κρήτης και της Ρόδου", οποτε δεν χρειαζεται καν να διαβασει κανεις παρακατω... (gioanni, στο εχουμε πει επανηλειμμενα, ΑΛΛΑΞΕ ΠΗΓΗ ;) )
 
Oποιος γνωρίζει τις μερες με περισσότερη κινηση στο JMK (οση μπορει να δεχθει με 5 θεσεις σταθμευσης) ας μου πει να την αραξω στο παραντάις (ν'ακουω τον Σασα να φωνάζει open your mind,open your pussy! :D )
 
Περισσότερη κίνηση έχει με διαφορά τις Παρασκευές, με μπόλικα ελικόπτερα κατα τις 11, που δεν θα τα δεις απο το παραντάις. Επίσης δεν έχει μόνο 5 θέσεις στάθμευσης, χωράει πολύ πράμα. Ο μόνος περιορισμός που γνωρίζω είναι 3 "μεγάλα"(320/737) συγχρόνως, αλλά η βασική κίνιση είναι ιδιωτικά. Επίσης επισκέπτετε συχνά C-130/C-27/A-109 της ΠΑ για να μαζέψει τραυματίες...
 
Όντως η Παρασκευή είναι η καλύτερη μέρα γιατί έχει τα πιο πολλά charter και scheduled (Easy, Neos, Meridiana, Blue Panorama,Thomson,New Livingston, κλασσικές δικές μας συν Astra). Η χειρότερη είναι η Τρίτη ενώ οι υπόλοιπες έχουν μέσες άκρες την ίδια κίνηση και στην ουσία η διαφορά τους έγκειται στα πόσα business jet έχει την κάθε μέρα που αυτό όμως είναι αστάθμητος παράγοντας βέβαια όπως και τα VFR βέβαια.
 
Top