LGTG Tanagra

Hastaroth

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
28/06/2004
Μηνύματα
2.271
Likes
1
Περιοχή
Urantia
Hastaroth":m2smwalr said:
Το οποίον σημαίνει οτι τά αεροπλάνα τής Aegean θά πηγαίνουν γιά συντήρηση στήν Τανάγρα;

Υπάρχει άραγε η δυνατότητα να προσγειώνωνται (καί να απογειώνωνται από) εκεί;

alex96":m2smwalr said:
Το έχουν ξανακάνει αρκετές φορές.

Πάντως κατά την επίσκεψή μου στην Τανάγρα το 2005 γιά τον Αρχάγγελο,ο διάδρομος έτσι όπως τον είδα δέν μού φάνηκε και τόσο "σόϊ" γιά να δέχεται 737 και 320...
 
Φίλε Hastaroth,το σίγουρο είναι οτι 737 'εχουν πάει στη Τανάγρα.Έχω εργαστεί για αυτό! :cool:
 
για ΑΦ με πλήρες φορτίο επιβατών και μέγιστη ακτίνα δράσης, πιθανόν ο συγκεκριμένος διάδρομος να είναι, πράγματι, 'κοντός'.

Για ΑΦ άδειο και με καύσιμα μέχρι τη δίπλα γειτονιά αρκεί και ένας πολύ 'μικρότερος' διάδρομος...
 
george_a":o3ftlk7p said:
για ΑΦ με πλήρες φορτίο επιβατών και μέγιστη ακτίνα δράσης, πιθανόν ο συγκεκριμένος διάδρομος να είναι, πράγματι, 'κοντός'.

Για ΑΦ άδειο και με καύσιμα μέχρι τη δίπλα γειτονιά αρκεί και ένας πολύ 'μικρότερος' διάδρομος...

Ας ρίχνουμε μια ματιά και στις σελίδες των αεροδρομίων. Από πότε ο διάδρομος της Τανάγρας έγινε κοντός? 2990 m μήκος έχει (3226 m μήκος απογείωσης συγκεκριμένα), πολύ περισσότερο από την πλειοψηφία των ελληνικών πολιτικών αεροδρομίων.

Ενδεχομένως ο Hastaroth είχε στο μυαλό ότι ο διάδρομος ίσως είναι χαμηλότερης αντοχής (?), αλλά ούτε κάτι τέτοιο παίζει ιδιαίτερο ρόλο στη συγκεκριμένη περίπτωση, αφού δεν μιλάμε για κανονικές πτήσεις με επιβάτες.
 
Ασφαλώς υπάρχει και η προδιαγραφή του μέγιστου βάρους ανά τροχό, κάτι το οποίο 'παίζει' πολύ στα cargo & πολιτικά αεροδρόμια και λιγότερο στα στρατιωτικά. Αλλά και πάλι ένα 'άδειο' 737 δεν μου φαίνεται στα όρια ενός heavy 777-300ER...
 
Η δική μου εντύπωση ήταν οτι ο διάδρομος ήταν αφ'ενός μέν "κοντός" αλλά καί μικρότερης αντοχής,αφού πρόκειται γιά Ελληνικό στρατιωτικό αεροδρόμιο-καί το μεγαλύτερο Ελληνικό στρατιωτικό αεροπλάνο είναι το C130,που ακόμα και μέ πλήρες φορτίο και καύσιμα γιά μακρά διαδρομή δέν πιστεύω οτι είναι βαρύτερο από ένα 737 ή ένα α320 έστω και άδειο.

Γιά να λέη όμως ο alex οτι μπορεί να πάη και τέτοιο α/φος,κάτι παραπάνω ξέρει οπότε δέν επιμένω.
 
LGTG Τανάγρα/ΕΑΒ

Στο LGTG εχει προσγειωθει και α/φ Α300Β4 του απολλωνα αν θυμαμαι καλα. Η Α3 χρησιμοπιει τις εγκαταστασεις της ΕΑΒ τουλαχιστον απο το 2005. Ο διαδρομος ειναι υπερ αρκετος. Δεν ειναι το θεμα μονο να δεχεται C130 αλλα και πολλους τυπους νατοικων αεροσκαφων.


https://www.airliners.gr/el/port4.php?id=69


Ο βασικος διαδρομος ειναι 2990 x 45 m πολυ μεγαλυτερος απο αυτον που εχει ακομα και το LGIR(το οποιο δεχεται και 767 και 747)
 
Μην ξεχνάτε την Electra με τα DC10… Και έχω δει και NATO AWACS να κάνει touch-and-gos…

Και ναι, φίλε Hasty, και τα 737 και τα RJ της Aegean έρχονται στο Σχηματάρι International και στην ΕΑΒ. Έχω εργαστεί σε αρκετά από αυτά εκεί.
 
Και για να το κλείσουμε μάλλον το θέμα, στις περισσότερες ελληνικές αεροπορικές βάσεις (που κατασκευάστηκαν με προδιαγραφές του ΝΑΤΟ), λειτουργούν (Άραξος, Ν. Αγχίαλος, Καλαμάτα, Σούδα, Άκτιο, Λήμνος, Σκύρος, Κάρπαθος κτλ.) ή λειτούργησαν (Ανδραβίδα, Λάρισα) πολιτικοί αερολιμένες που δέχονται από 737s μέχρι 757s και 767s...

Γιατί η Τανάγρα να αποτελεί εξαίρεση? :rolleyes:
 
Οντως στην Ελλαδα υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος μικτων αεροδρομιων που την εποπτικη αρχη την εχει ποτε η ΥΠΑ και ποτε η ΠΑ.Το οτι η Ταναγρα εχει κοντο διαρομο μαλλον δεν θα ειδες καλα.Οταν ημουν φανταρος στην Αυλωνα πετουσαν πανω απο τα κεφαλια μας Mirage2000!Ολα τα μαχητικα αεροπλανα απαιτουν μεγαλα μηκη διαδρομων.Επισης στο συγκεκριμενο αεροδρομιο πετανε και C130 που σιγουρα δεν ειναι πιο ελαφρια απο 737.Μην ξεχναμε οτι πολλες φορες τα C130 πετανε φορτωμενα ακομα και με αρματα!Να μην πω ποσο ζυγιζει καθενα απο αυτα...Αρα το δαμεδο εχει μεγαλες αντοχες.Τα στρατιωτικα αεροδρομια ειναι και τα μοναδικα πλην αυτου της Αθηνας τα οποια διαθετουν και βοηθητικους διαδρομους απο την αρχη της κατασκευης.Φανταστητε τι καθυστερησεις προκαλουνται για παραδειγμα στην Κερκυρα το καλοκαιρι οπου δεν φροντισαν να φτιαξουν εναν τετοιο διαδρομο.
 
Top