LGKA/KSO Kastoria "Aristotelis"

jetflight

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
30/10/2004
Μηνύματα
1.118
Likes
1
Xoris yphresies edafoys to aerodromio ths Kastorias.

Sto shmerino Traveldailynews 26/4/2005 anaferetai oti to aerodromio ths Kastorias den diathetei yphresies edafoys kati poy den epitrepei thn epigeia eksyphrethsh ton diethnon pthseon kyrios apo th Rossia.
Eroto dhladh h esto kai koytsh syndesh me thn Athina pos ginetai?
Oi epivates topothetoyn monoi tos tis valitses?
Epishs anaferei oti den diathetei oyte Pyrgo Elegxoy kai etsi h optikh epafh ton elegton ginetai sta 800m epeidh oi egastaseis vriskontai sto isogeio!
Einai dynaton me diadromo 2800! na yparxoyn tetoies ellhpseis?
Aparadekto ki as yparxei ayth h poly mikrh kinhsh.
 
Σαν Καστοριανός που είμαι, πραγματικά στεναχωριέμαι που ένα τέτοιο αεροδρόμιο, το οποίο πριν 4 χρόνια χαρακτηρίστηκε διεθνές,

http://www.petsalnikos.gr/Album/diadromos.jpg

ουσιαστικά μένει αναξιοποιητο. Δεν ξέρω αν ισχύει και αν ξέρει κάποιος να μου το πεί πως η Ολυμπιακή ζημιώνεται απο το συγκεκριμένο δρομολόγιο αλλα δεν γίνεται να το διακόψει. Πάντως θα μου άρεσε πάρα πολύ και πιστεύω όλον τον αεροπορικό κόσμο, το αεροδρόμιο να αναβασθμιστεί και να δέχετα πτήσεις, να γίνει ένας πύργος ελέγχου της προκοπής μιας και δεν διαθέτει πύργο και τα πρώτα μέτρα του 30 δεν είναι ορατά και γενικώς να γίνει ένα χρήσιμο εργαλείο για την αεροπορία. Στα εγκαίνια προσγειώθηκε για πρώτη φορά ένα 737 - 300 της ΟΑ, και οι τότε βουλευτές κοκορέυονταν πως πλέον τέτοια αεροσκάφη θα προσγειώνονται αλλα και μεγαλύτερα με πτήσεις charter, που θα προέρχονται κυρίως απο την ρωσία λογω γουνοποιητικής δραστηριότητας. Η αλήθεια είναι πως είδα και ένα tupole μια φορά αλλα ήταν και η τελευταία.
Αν ξέρει κάποιος κάτι για το αεροδρόμιο ας το συζητήσουμε μιας και λόγω δημοσιογραφικής ιδιότητας θα προσαπθήσω να ανακνήσω το ζήτημα μήπως και κάτι γίνει. Φωτογραφίες απο το αεροδρομίο Αριστοτέλης θα ανεβάσω σύντομα μιας και σκοπεύω να το επισκεφθώ κατα το δρομολόγιο της ΟΑ με τα ATR 72 και 42





http://www.hcaa-eleng.gr/kastdat.htm
 
Re: LGKA / KSO Αερολιμένας Καστοριάς Αριστοτέλης

To 2006 σε δυο περιπτωσεις ζητησα εισητιριο για την Αθηνα και δεν υπηρχαν θεσεις.Αλλα και απο την Κοζανη για την Αθηνα στις 2 φορες που προσπαθησα βρηκα μονο την μια και ηταν γεματο.
 
Re: LGKA/KSO Αερολιμένας Καστοριάς Αριστοτέλης

Socrates":1m1tszci said:
Πάντως θα μου άρεσε πάρα πολύ και πιστεύω όλον τον αεροπορικό κόσμο, το αεροδρόμιο να αναβασθμιστεί και να δέχετα πτήσεις, να γίνει ένας πύργος ελέγχου της προκοπής μιας και δεν διαθέτει πύργο και τα πρώτα μέτρα του 30 δεν είναι ορατά και γενικώς να γίνει ένα χρήσιμο εργαλείο για την αεροπορία.

Σ' αυτό το trip report θα βρεις μια περιγραφή πτήσης Κοζάνη-Καστοριά το 2005, καθώς και φωτογραφίες από το αεροδρόμιο:

:arrow: https://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?t=2802

Σχετικά με το έργο του Πύργου Ελέγχου είναι να ολοκληρωθεί μέσα στο 2007 σύμφωνα με τον τελευταίο προγραμματισμό της ΥΠΑ.
 
xristo σε ευχαριστώ ήσουν πολύ κατατοπιστικός και συγχαρητήρια για την εξιστόρηση των γεγονότων κατά την διάρκεια του ταξιδιού. Δεν συμφωνείς πάντως ότι πρέπει να αξιοποιηθεί το αεροδρόμιο; Όχι μόνο το LGKA αλλά και όλα τα περιφερειακά αεροδρόμια. Πάντως από αυτά που εξιστόρησες, στο σημείο με τις έντονες αναταράξεις σε κατάλαβα απόλυτα! Όσες φορές έκανα το δρομολόγιο, μου βγήκε η ψυχή! Το στομάχι μη συζητάς και ο πονοκέφαλος έντονος. Και όλα αυτά μέσα σε δέκα μόνο λεπτά, από Κοζάνης προς Καστοριά και αντίστροφα. Λες και το σημείο αυτό το έχουν καταραστεί!
 
Re: LGKA/KSO Αερολιμένας Καστοριάς Αριστοτέλης

Σήμερα στο αεροδρόμιο της Καστορίας ένα αεροσκάφος έκανε όλο το πρωί Touch & Go's. Ήταν ολόλευκο και ο τύπος μου θύμιζε Fairchild SA 227. Reg δεν συγκράτησα διότι το έβλεπα από απόσταση και έβρεχε επίσης. Ξέρει κανείς αν επρόκειτο για εκπαιδευτικές πτήσεις η κάτι άλλο? Το αεροδρόμιο έχει μεγάλο διάδρομο απο/προσγειώσεων χωρις καμία άλλη υποδομή. Αναρωτιέμαι για την λογικη πισω απο όλο αυτό.

Φιλικά Νίκος
 
Re: LGKA/KSO Αερολιμένας Καστοριάς Αριστοτέλης

Καλησπέρα,

σύμφωνα με πληροφορίες, η ΥΠΑ ολοκληρώνει την εργολαβία της φωτοσήμανσης εντός του μήνα, ωστόσο υπάρχει θέμα με 2 βάσεις που πέφτουν πανω σε αρχαία. Οψωμεν.
 
Re: LGKA/KSO Αερολιμένας Καστοριάς Αριστοτέλης

Απ' οτι φαινεται ολοκληρώθηκε το έργο του φωτισμού των ορεινών όγκων στην Καστοριά. Τους τελευταιους 2 μήνες άναψαν πολλά φώτα στους περιξ ορεινούς όγκους. Δεν ξέρω αν έχει μείνει κάποια εκκρεμότητα.

Τώρα το αεροδρόμιο μπορεί να εξυπηρετήσει νυχτερινές πτήσεις.... μόνο που δεν έχει πια ούτε ημερήσιες και ο πύργος ελέγχου είναι ακόμη στα μπετά.

Ας περιμένουμε το διαγωνισμό για την άγονη γραμμή λοιπόν...
 
Re: LGKA/KSO Αερολιμένας Καστοριάς Αριστοτέλης

Την περασμένη Παρασκευή (30/4/2010) ένα 737 της Europe Airpost έσπασε τη μονοτονία και εκτέλεσε μια πτήση charter απο αεροδρόμιο της Γαλλίας στην Καστοριά. Όντως η έκπληξη ήταν ευχάριστη. Ο συμφορουμίτης "Kastorianos" ήταν εκεί και αποθανάτισε τη στιγμή.

gallery/image_page.php?image_id=19519
gallery/image_page.php?album_id=3&image_id=19517
 
Top