LCPH/PFO Paphos

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
A

Anonymous

Guest
Kleisto to aerodromio tis Pafou logo ypoptou paketou

Κλειστό είναι από το πρωί της Τετάρτης το αεροδρόμιο της Πάφου, καθώς κατά τη διαδικασία ελέγχου αποσκευών εντοπίστηκε από το ακτινολογικό μηχάνημα σε χειραποσκευή, υλικό το οποίο εκ πρώτης όψεως φαίνεται να είναι εκρηκτικός μηχανισμός, καθώς και αδιευκρίνιστος αριθμός σφαιρών.

Στο αεροδρόμιο έχουν σπεύσει μονάδες της αστυνομίας που ερευνούν το κουτί, αποκλείοντας την περιοχή καθώς και τον κύριο δρόμο που οδηγεί προς το αεροδρόμιο. Παράλληλα έχουν εκκενωθεί οι χώροι επιβατών και οι επιβάτες παραμένουν έξω από τα κτίρια του αεροδρομίου.

Το ύποπτο πακέτο εντοπίστηκε σε χαρτοκιβώτιο το οποίο βρισκόταν σε χειραποσκευή επιβάτη, κατά τη διάρκεια ελέγχου που γινόταν σε αποσκευές πτήσεων προς το Μάντσεστερ και το Ελσίνκι.

Σύμφωνα με το Reuters, την είδηση μετέδωσε ραδιοφωνικός σταθμός της Πάφου και μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν επίσημες ανακοινώσεις.

Στο αεροδρόμιο της Πάφου συνήθως εκτελούνται πτήσεις τσάρτερ.

apo to in.gr [/quote]
 
παντα είχα την εντύπωση οτι τα τουριστικά αεροδρομια της χώρας(και της κυπρου ) δεν είχαν κανέναν τετοιο φόβο..δεν ξέρω γιατι!! αλλα είναι καιρος οι υπεύθυνοι ελληνάρες μετα απο αυτο το συμβαν να ξαναελεξουν το τι συμβαινει στα αεροδρόμια των νησιών μας μην γίνει καμμιά στραβή...αν είναι ετσι οπως στο Ηράκλειο τότε φωτιά στα πατζακια μας! :oops:
 
Dnmntpn oi kaipoi allazouve. To 'dev pairvoume meros se mia suppa3n, apa eimaste asfaleis', dev isxuei pleov. Gia merika atoma ftavei isws to gegovos oti epitrepoume amerikavika skafn va uperiptavtai tns xwpas. (pou snmaivei pws 8eleouve adeia - apa gia merikous baremevous tous upostnrizoume)

Ta metra asfaleias sta perissotera ellnvika aerodpomia eivai apo elaxista mexpi teleiws avuparkta (to lew apo proswpikn empeireia, mias kai apo to SKG ebgala mia fopa kati pou se allo aepodpomio dev 8a pairvouse kav to luggage check! - kai as ntave ev etei 1996, akoma kai snmepa dev 8a eixa problnma va to 3avakavw)

Prepei va alla3ei epitelous autn n vootropia tou zamafoutismou kai tou efnsuxasovtos stpou8okamnlismou pou mas depvei sav e8vos...
 
Αεροδρόμιο Πάφου

Πρόσφατα άκουσα ότι το αεροδρόμιο στην Πάφο λειτουργεί πλέον και για πτήσεις της πολιτικής αεροπορίας προκειμένου να αποσυμφορηθεί αυτό της Λάρνακας. Δε ξέρω πόσο 'νέο' είναι βέβαια το νέο αλλά.....
 
για δεκαετίες δε νομίζω γιατί πηγαινοέρχομαι συχνά Κύπρο και ήξερα πως μέχρι πρότεινως το λειτουργούσαν μόνο για συγκεκριμένες πτήσεις/λόγους/υπηρεσίες..
 
Πάντως από το 1997 που πήγα για μόνιμη εγκατάσταση το αεροδρόμιο λειτουργούσε ήδη προ πολλού για προγραμματισμένες πτήσεις και charters. Δε θα επιμείνω περισσότερο. Σίγουρα κάποιοι θα ξέρουν καλύτερα από εμένα για να μας πουν το έτος που ξεκίνησε το αεροδρόμιο τη λειτουργία του ως πολιτικό.
 
Σιγουρα πολυ πριν το 1997.Αν δεν κανω λαθος λειτουργει κανονικοτατα ως πολιτικο αεροδρομιο μαζι με αυτο της Λαρνακας και αποτελουν τα 2 αεροδρομια της ελευθερης Κυπρου.Ισως να εγινε το μπερδεμα λογω των πολυ λιγων πτησεων που εχει σε σχεση με τη Λαρνακα οσο αναφορα την Ελλαδα.Κατα τα αλλα εχει σημαντικη κινηση κυριως Τσαρτερ.
 
jetflight":3h1f50ui said:
.Ισως να εγινε το μπερδεμα λογω των πολυ λιγων πτησεων που εχει σε σχεση με τη Λαρνακα οσο αναφορα την Ελλαδα.Κατα τα αλλα εχει σημαντικη κινηση κυριως Τσαρτερ.

Πάσο, ίσως και μένα αυτό με μπέρδεψε κι έβγαλα λάθος συμπεράσματα...
 
1985 έχω την εντύπωση ότι μετασκευάστηκαν τα κτήρια και άρχισε η λειτουργία του αεροδρομίου στην Πάφο. Θα το επιβεβαιώσω και αν είναι λάθος θα το διορθώσω.
Από το 2008 μάλιστα θα λειτουργήσει το ολοκαίνουριο (και πανάκριβο όπως φαίνεται) νέο terminal αφίξεων - αναχωρήσεων του αεροδρομίου υπό την hermes airports (στρατηγικό επενδυτή)
 
Top