Πιλότος ελικοπτέρου

epilot

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
29/07/2018
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ οπότε δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα. Λοιπόν θέλω να γίνω πιλότος σε στρατιωτικό ελικόπτερο και θέλω να ρωτήσω αν υπάχει κάποιο πτυχίο που μπορώ να πάρω προκειμένου να μπορώ να πετάω ελικόπτερο, ή κάποια σχολή για ελικόπτερα..
 
Re: ΠΙΛΟΤΟΣ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟΥ

Καλώς όρισες!
Για να γίνεις πιλότος στρατιωτικού ελικοπτέρου πρέπει να εισαχθείς πρώτα σε κάποια στρατιωτική σχολή (Ικάρων, Ναυτικών Δοκίμων, Ευελπίδων).
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά στο forum:
viewtopic.php?f=92&t=9939
viewtopic.php?f=92&t=5676
viewtopic.php?f=92&t=5542
viewforum.php?f=92
viewforum.php?f=61
 
Καλησπέρα!! Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου.. Είμαι υπαξιωματικός στο Πολεμικό Ναυτικό και ενδιαφέρομαι να γίνω πιλότος είτε στα ελικόπτερα είτε στα αεροσκάφη ναυτικής συνεργασίας,απλά το ζήτημα είναι ότι οι αξιωματικοί γίνονται πιλότοι και όχι οι υπαξιωματικοί. Για το λόγο αυτό σκέφτομαι να πάρω κάποιο πτυχίο προκειμένου να γίνω πιλότος.
Ξέρει κάποιος αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;
 
Δυστυχώς δεν νομίζω οτι μπορεί να γίνει οτι τυπικά και ουσιαστικά προσόντα αν αποκτήσεις.
Σε στρατιωτικούς οργανισμούς η ιεραρχία και η επετηρίδα είναι θεμέλιοι λίθοι της δομής τους. Στο πιλοτήριο ενός αεροσκάφους πολιτικού ή στρατιωτικού υπάρχει ιεραρχία: κυβερνήτης-συγκυβερνήτης-ναυτίλος-διασώστης-μηχανικός κλπ. Αν ο κυβερνήτης είναι υπαξιωματικός, δέχεται ο τυχών συγκυβερνήτης αξιωματικός τις "διαταγές-εντολές" του? - κι ας έχει ο πρώτος τα ουσιαστικά προσόντα να κυβερνήσει το α/φος. Υπήρχε μια σύγκρουση η οποία οδήγησε διεθνώς όλους τους στρατιωτικούς οργανισμούς μετά τον Β΄ΠΠ στο να σταματήσουν να κάνουν υπαξιωματικούς χειριστές αεροσκαφών γιατί υπήρχαν προστριβές όχι μόνο μέσα στα πιλοτήρια αλλά και στην μετέπειτα βαθμολογική εξέλιξη και σταδιοδρομία.
Μέχρι τότε γινόταν, λόγω των μεγάλων αναγκών του πολέμου και της αξιοποίησης των υπαξιωματικών σε μονοθέσια μαχητικά ή σε μεγάλα αεροσκάφη με πολυμελές πλήρωμα όπου υπήρχε μεν ο χειριστής-υπαξιωματικός αλλά πάνω απο αυτόν ο αξιωματικός "διοικητής του αεροσκάφους" που έδινε τις εντολές και ο χειριστής λειτουργούσε ως "οδηγός", κάτι σαν τον αμαξά στις άμαξες με άλογα του παλιού καιρού :)

Αρα ως υπαξιωματικός στο ΠΝ ίσως θα μπορούσες αν θέλεις να υπηρετείς σε ιπτάμενα μέσα να δείς αν μπορείς να μετατεθείς σε κάποια ιπτάμενη ειδικότητα που στελεχώνεται απο υπαξιωματικούς πχ διασώστης ή μηχανικός ή χειριστής radar/οπλικών συστημάτων.
Αν θέλεις οπωσδήποτε να γίνεις χειριστής τότε ή μπαίνεις απο την αρχή σε στρατιωτική σχολή αξιωματικών ή εκπαιδεύεσαι και σταδιοδρομείς στον πολιτικό τομέα με το όποιο κόστος...
 
Top