Ερωτησεις PPL

  • Thread starter pan90
  • Ημερομηνία δημιουργίας

pan90

Economy-Class-Member
Εγγραφή
06/03/2007
Μηνύματα
113
Likes
1
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTT
Μηπως γνωριζει κανεις αν υπαρχει site με ερωτησεις για το Jaa PPL?? Γιατι ολο βρισκω για FAA :wall:
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ενα επίσημο site με τις ερωτήσεις του Database της ΣΠΟΑ, δεν υπάρχει.
Κάθε FTO όμως θα πρεπει μετά την ολοκληρωμένη εκπαίδευση εδάφους να προετοιμαζει τους μαθητές της σε ενα μικρό χρονικό διάστημα Brush-Up με σημαντικές επαναλήψεις αλλα και στις ερωτήσεις της ΣΠΟΑ... που σαφώς και υπάρχουν. ;) Ask your CGI ;)
 
μαθηματα

Παιδια καλησπερα...!εχω το εξης ερωτημα.Ειμαι 15μισι και ακουσα πως στο αεροδρομιο στα δεκελεια μπορεις να 3εκινησεις σε μικρα αεροπλανα cessna κλπ απο τα 16 με καποια μαθηματα...βασικα η απορια μου ειναι αν ισχυει αυτο,σε τι τιμες κυμενονται οι διαδικασιες,κλπ...εψαξα αρκετα στο φορουμ αλλα δν βρηκα τπτ :| τα περισσοτερα αφορουν για κανονικους πιλοτους και αερογραμμες....περιμενω απαντηση!και συγνωμμη αν ανοιξα καινουριο θεμα ενω υπαρχει κατι αλλο!
φιλικα,
αιμιλιος
 
Re: μαθηματα

Αγαπητέ emilek737 προφανώς τα μαθήματα που εννοείς, είναι εκείνα που απαιτούνται για την απόκτηση του PPL (Private Pilot´s License),
μιας και το εν λόγω πτυχίο μπορείς να το αποκτήσει αφού έχεις συμπληρώσει το 16ο έτος της ηλικίας σου!
 
...καλα ολα αυτα που λετε,αλλα τι πληρωνεις για την αποκτηση ενος ppl?
 
Αναλόγως την σχολή.. 7500-8000 ευρώ
 
MerNion":20e465nz said:
Αναλόγως την σχολή.. 7500-8000 ευρώ


Δυστυχώς δεν ειναι μόνο τόσα..μια ώρα αεροπλάνου πλέον κοστίζει γύρω στα 200 ευρώ κατα μέσο όρο..για να μπορέσεις να αποκτήσεις δίπλωμα πρεπει να έχεις 45 υποχρεωτικές βασικές ώρες πτήσης..άρα τα λεφτά μόνο απο τις βασικές ώρες(χωρίς αυτές που πιθανον να κάνεις παραπάνω για να έχεις περισσότερη εμπειρία πριν την εξέταση) είναι 45 *200=9000..μαζι με το ground school,βιβλία,χάρτες,παραπάνω απο 45 ώρες κτλ η τιμή κυμαίνειται γύρω στα 11.500 ευρω..

Υ.Γ.Οι τιμές αυτές συναντώνται στις αερολέσχες συνήθως..σε περιπτώσεις παρακολούθησης integrated or modular training courses, οι τιμές είναι σαφώς χαμηλότερες γιατι ουτως ή άλλως τους τα σκας χοντρά..
 
Ναι.. Το ποσο που ειπα ειναι περιπου ποσα ξοδεψα εγω σε Αερολεσχη που το πηρα.. Σε εταιρια δεν ξερω ποσο χρεωνουν την ώρα..
 
Top