Ερωτησεις PPL

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την γενική αεροπορία στην Ελλάδα και την Κύπρο
Jass
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGMG
x 19
Επικοινωνία:

Re: Ερωτησεις PPL

Δημοσίευσηαπό Jass » 23 Μάιος 2009, 14:04

16000 για την αποκτηση του PPL ??? :shock: :wall:

Εγω με 16000 παιρνω και το PPL και βαζω και 100ωρες επιπλεον (build up).

Το PPL ειναι PPL και δεν αξιζει τοσα λεφτα...
0 x

Fxxxr
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό Fxxxr » 24 Μάιος 2009, 17:03

Να ρωτήσω και εγω κατι? κοιτάζω και εγω χρόνια τωρα για ppl αλλα το κοστος (πέρυσι 9000+) με απέτρεψε απο να το ξεκινήσω. Ειναι αυτο το δίπλωμα για τον χομπιστα η σωστή λύση? Μήπως η εναλλακτική του υπερελαφρού ειναι τελικα καλη? τα καλα υπερελαφρά απο οτι καταλαβαίνω δεν εχουν και μεγάλες διαφορές απο ενα Cessna 150/152. Πόσες φορες για διασκέδαση χρειάζεται ο μέσος ερασιτέχνης κατι μεγαλύτερο (έστω και το 172) αυτή την κλάση? Μην παρεξηγηθώ και εγω θα ήθελα να πιλοτάρω το "πουλμανακι του αέρα" και να κανω διακοπές με ολη την παρέα μου αλλά όλοι φανταζόμαστε πόσο απίθανο (ακριβό και δύσκολο στην υλοποίηση) είναι να συμβεί κάτι τέτοιο.
Αρα τα 2500 ευρω (περσινή τιμή) με τα 9000 για τον ερασιτέχνη μήπως ειναι προκλητικά μεγάλη διαφορά?

edit: edit: μολις ειδα οτι η κατηγορία ειναι «Επάγγελμα: Αεροπορία» σορρυ για το λάθος context τις ερώτησης δεν βρίσκω τρόπο να την σβήσω όμως :wall:
0 x

Άβαταρ μέλους
vassdel
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 4

Δημοσίευσηαπό vassdel » 25 Μάιος 2009, 23:05

Λοιπόν, αν και μιλάμε για "Επάγγελμα Αεροπορία", πάρε μιά απάντηση που καλύπτει γενικώς το θέμα πτυχίο, μιας και δεν είναι πολύ οφφ. Με δεδομένο ότι όποιος θέλει να πετάει είτε σαν χόμπι, είτε σαν επάγγελμα, θα χρεαιαστεί πτυχίο και η αναζήτηση θα του βγάλει αυτό το thread, θα σου δώσω μια απάντηση:

Ψάξε αρχικά το μέσο. Δηλαδή, με τι αεροπλάνο θα πετάς? Θα αγοράσεις υπερελαφρό? Έχει κάποιος φίλος σου R-172? Θα πάρεις ένα Airbus με long-term leasing για το backyard σου? Ανάλογα με το μέσο με το οποίο θα πετάς, θα δεις τι πτυχίο χρειάζεσαι.
:arrow: Αν για σένα το υπερελαφρό είναι η μόνη οψιόν(sic), μην ασχολείσαι με ΥΠΑ και λοιπούς καρεκλοκένταυρους.
:arrow: Αν κάποιος θείος σου έχει ένα pilatus πεταμένο στο γκαράζ του και στο δίνει να κάνεις λίγο, βγάλε ένα πιπιέλ. Με τον καιρό θα κάνεις απόσβεση.
:arrow: Αν για σένα το να πετάς δεν αξίζει αν δεν σου βγάζουν TOW 250k lbs και τουλάχιστον 350 PoB, θα χρειαστείς ένα έιτιπι-έλ και ένα πολύ μακρόστενο οικόπεδο.

Ελπίζω να βοήθησα. :3:
0 x

121.5
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό 121.5 » 27 Μάιος 2009, 15:11

Απορω: Γραφει ο Τασαρας Αερολεσχη Αρκαδιας PPL με 7000 ευρω και δεν υπαρχει ουτε ενα σχολιο...
Δεν ειναι καλη τιμη?
Γινεται κακη εκπαιδευση?
Πως να πιασεις δουλεια σε Aegean, MIG, Athens κλπ εαν εχεις παρει το PPL σε αερολεσχη?...
Ενω αν τα εχεις χωσει χοντρα σε σχολη,ε, εχει αλλη χαρη το ερασιτεχνικο σου ρε παιδακι μου, πως να το κανουμε!...
0 x

QNH
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό QNH » 27 Μάιος 2009, 21:11

121.5 έγραψε:Πως να πιασεις δουλεια σε Aegean, MIG, Athens κλπ εαν εχεις παρει το PPL σε αερολεσχη?...
Ενω αν τα εχεις χωσει χοντρα σε σχολη,ε, εχει αλλη χαρη το ερασιτεχνικο σου ρε παιδακι μου, πως να το κανουμε!...

ότι να ναι... !
0 x

Άβαταρ μέλους
vassdel
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 4

Δημοσίευσηαπό vassdel » 27 Μάιος 2009, 22:58

Εννοείται ότι ο VHF emergency κάνει πλάκα, αλλά ακόμη κι αν δεν κάνει, μην αρχίσουμε τώρα να χαλάμε το thread. Αφήστε τον κόσμο να πάρει τα πιπιέλια του...
0 x

Elcrego
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): CYP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LCLK
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Elcrego » 28 Μάιος 2009, 09:33

Πες τα φίλε vassdel! Ας μη καταστρέψουμε το thread, επειδή από κάτι τέτοια αλλάζουν γνώμη 17χρονοι και 18χρονοι που πάνε για το ppl τους. Εγώ αν τα διάβαζα τώρα θα άλλαζα γνώμη αλλά επειδή άρχισα το ppl ήδη δεν αλλαζω. Στην Κύπρο ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχουμε αερολέσχες :( έχουμε μόνο σχολές όπου έχουν τη θέληση να φέρουν περισσότερο κόσμο κοντά στην αεροπορία και κρατούν τις τιμές χαμηλά. Το ppl είναι ppl ίτε το πάρεις από αερολέσχη ίτε από σχολή! Κάποτε ένας καπετάνιος μου είπε κάτι "τα αεροπλάνα και ο κόσμος της αεροπορίας είναι το χειρότερο ναρκωτικό γιατί δεν υπάρχει αποτοξίνωση, φτάνει να μην το γευτείς"
0 x

Άβαταρ μέλους
KARTER
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BCS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARTER » 28 Μάιος 2009, 11:07

121.5 έγραψε:Απορω: Γραφει ο Τασαρας Αερολεσχη Αρκαδιας PPL με 7000 ευρω και δεν υπαρχει ουτε ενα σχολιο...
Δεν ειναι καλη τιμη?
Γινεται κακη εκπαιδευση?
Πως να πιασεις δουλεια σε Aegean, MIG, Athens κλπ εαν εχεις παρει το PPL σε αερολεσχη?...

Φιλε μου 121.5 χωριw να θελω να σε προσβαλω,αλλα μου φαινεται εισαι εκτος τοπου και χρονου οσον αφορα το aviation.
0 x

Άβαταρ μέλους
emilek737
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): LOT
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTT
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό emilek737 » 28 Μάιος 2009, 14:23

παιδια δεν ξερω τι λετε αλλα μου φενεται οτι ειναι πολυ μπλεγμενο.ο ενασ λεει 7000 ο αλλος 16000!συγνωμμη δηλαδη αλλα μια σταθερη τιμη δεν υπαρχει?και οχι μονο αυτο αλλα ειναι και μακρια ολες η σχολες.η μονη κοντινη ειναι στη δεκελεια.(απο οσο ξερω.)και στο κατω κατω μια αδεια ειναι.αμαν!τι τιμες ειναι αυτες...θα μας φυγει η πιστη δηλαδη για να πεταξουμε?
0 x

QNH
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό QNH » 28 Μάιος 2009, 16:37

Δεν είναι έτσι.
Άλλος λέει 7 και άλλος 16 χιλ. γιατί αναφέρονται σε άλλη σχολή ,όπως λένε (ή αερολέσχη).Στην αερολέσχη Μεσογείων, κοστίζει με το C150 5850 e, 45 ώρες πτήσεις ...
Ψάχνεις αυτό που σε βολεύει και θέλεις.
Το υψηλό κόστος φίλε emilek737 , δεν προέρχεται απ'την αδηφάγο επιθυμία των αερολεσχών για υψηλά κέρδη ,μιας και από το καταστατικό τους είναι ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ , αλλά από την εκ των πραγμάτων υψηλή τιμή της βενζίνης, ενοικίασης αεροσκάφους , εκπαιδευτή , αναλώσιμων , βιβλίων κ.α. ...
Εδώ το δίπλωμα αυτοκινήτου κοστίζει 800Ε ...
0 x

Άβαταρ μέλους
Hera
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): SAS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Hera » 05 Ιουν 2009, 23:14

Στην αερολέσχη θεσσαλονίκης το PPL έχει γύρω στις 8.οοο ευρώ. Πού έχει 16 χιλ.; Μήπως πρόκειται για κάτι αλλο;CPL?
0 x

Άβαταρ μέλους
Tolisshow
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE

Δημοσίευσηαπό Tolisshow » 05 Ιουν 2009, 23:21

Επειδη τελειωνω το ppl μου στην αερολεσχη θεσσαλονικης,μπορω να πω οτι συνολικά φτάνει τα 10000 ευρω και οχι τα 8 που σου λενε αρχικα
0 x
ΝΑΙ ΡΕ,ΠΑΟΚ

asterixx25
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGMG

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 24 Ιουν 2009, 20:23

Ας πούμε οτι σήμερα κάνω την εγγραφή μου σε μια σχολή για ppl. Μετά απο πόσο καιρό αρχίζει το πτητικό κομμάτι με τον εκπαιδευτή γιατί έχω ακούσει οτι μπορεί να γίνει παράλληλα διάβασμα θεωρίας καιπρακτικής εκπαίδευσης. Η μήπως πρέπει να διαβαστεί πρώτα η θεωρία να δωθούν οι εξετάσεις στην υπα και μετά να αρχίσει η πτητική εκπαόδευση?
0 x

QNH
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό QNH » 24 Ιουν 2009, 20:47

Tolisshow έγραψε:Επειδη τελειωνω το ppl μου στην αερολεσχη θεσσαλονικης,μπορω να πω οτι συνολικά φτάνει τα 10000 ευρω και οχι τα 8 που σου λενε αρχικα

με πόσες ώρες όμως?
0 x

Άβαταρ μέλους
MerNion
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
x 64
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό MerNion » 24 Ιουν 2009, 21:39

asterixx25:
Συνήθως ξεκινάς παράλληλα με τα θεωρητικά μαθήματα.. Τώρα ακριβώς το πότε έχει να κάνει με τον εκπαιδευτή που θα σε αναλάβει και το πόσο γρήγορα θες εσύ να προχωρήσεις..
0 x
http://athensairport.blogspot.com - Τελευταία αεροπορικά νέα (κυρίως από Ελ. Βενιζέλο - ATH/LGAV)
http://twitter.com/AthensAirport

Σύλλογος Φίλων Αεροπορίας "Απογείωση" (http://www.air-born.gr)

Επιστροφή σε “Γενική Αεροπορία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης